13. 6. 2012 22:39
Oranjes nemají po dvou kolech ani bod a jsou blízko nepříjemnému fiasku
Radost německý fotbalistů. Mario Gómez pochopitelně středem pozornosti.
Radost německý fotbalistů. Mario Gómez pochopitelně středem pozornosti. | Foto: Reuters

Charkov - Jeden z favoritů fotbalového Eura je krůček nad propastí. Nizozemci prohráli i svůj druhý zápas na šampionátu, když v souboji titánů nestačili na Německo. Svěřenci Joachima Löwa zvítězili 2:1 díky Mariu Gómezovi. Pravačka kanonýrka Bayernu dvakrát v první půli napnula síť za Stekelenburgem a Robin van Persie po obrátce stihl pouze snížit. Německý tým má šest bodů je velmi blízko postupu do čtvrtfinále.

Rivalita obou soupeřů byla znát už v průběhu minulých dní. Německý tisk se holandským tulipánům po úvodní porážce s Dánskem doslova posmíval. A pomstu na hřišti Oranjes nezvládli. Jejich aktivita v úvodu byla znát, ovšem po sedmi minutách selhal sám před Neurem van Persie.

Schweinsteigerova ulička a Gómezův parádní gól

O minutu později trefil Özil z dálky tyč. Ve 24. minutě poslal do středu nizozemské obrany perfektní uličku Schweinsteiger, Gómez efektně zpracoval do běhu a efektivně zakončil k tyči.

Oranjes byli jako opaření a ve zbytku první půle dominovali borci v bílém. Obrovskou šanci měl po centru Özila Badstuber, reflexivním zákrokem se ale blýskl Stekelenburg. Jenže brankář AS Řím znovu nestačil na Gómezovu střelu. Fotbalista se španělskými předky tentokrát napřáhl z úhlu a trefil horní roh nizozemské branky.

Nepomohl ani Huntelaar, Nizozemci pouze snížili

Do druhého poločasu poslal van Marwijk na plac Huntelaara a van der Vaarta, jenže příležitost na zvýšení skóre měli nejprve Němci. Stoper Hummels nadvakrát Stekelenburga nepřekonal. Pak přece jen začal úřadovat nejlepší střelec Premier League Robin van Persie. Nejprve svou silnější levačkou protáhl Neuera a v 73. minutě už trefil přesně. Pumelice pravou nohou z hranice vápna neměla chybu.

Nizozemci se nadechli k tlaku, jenže velkou šanci si už vypracovat nedokázali. A jelikož se neujal ani jeden z brejků německé družiny, skončil atraktivní duel těsnou výhrou obhájců stříbra.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina B:

Charkov: Nizozemsko - Německo 1:2 (0:2)

Branky: 73. Van Persie - 24. a 38. Gomez. Rozhodčí: Eriksson - Wittberg, Klasenius (všichni Švéd.). ŽK: N. de Jong, Willems - Boateng. Diváci: 37.750.

Nizozemsko: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems - Van Bommel (46. Van der Vaart), N. de Jong - Robben (83. Kuijt), Sneijder, Afellay (46. Huntelaar) - Van Persie. Trenér: Van Marwijk.

Německo: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Müller (90. Bender), Özil (81. Kroos), Podolski - Gomez (72. Klose). Trenér: Löw.

1. Německo 2 2 0 0 3:1 6
2. Dánsko 2 1 0 1 3:3 3
Portugalsko 2 1 0 1 3:3 3
4. Nizozemsko 2 0 0 2 1:3 0