Francouzi šli domů, my jsme slavili. Tohle je teprve začátek, hlásí islandský kapitán Gunnarsson

Sport ČTK Sport, ČTK
4. 7. 2016 7:44
Nováček šampionátu ve čtvrtfinále evropského šampionátu? To se nevidí moc často. Ač dostali Islanďané ve včerejším utkání od domácích Francouzů nepopulárního "bůra", odjíždí s hlavami vztyčenými. "Poučíme se z toho. Teprve začínáme," hecoval tým po zápase kapitán Aron Gunnarsson.
Islandský kapitán Aron Gunnarsson.
Islandský kapitán Aron Gunnarsson. | Foto: Reuters

Paříž – Na evropském šampionátu prohráli první zápas, který však znamenal konečnou. Přesto odcházejí s hlavami vztyčenými. Fotbalisté Islandu po sobě zanechali velkou stopu. V cestě do semifinále turnaje však byla domácí Francie nad jejich síly. Tu Islanďané neporazili ani jednou z dvanácti střetnutí (3 remízy, 9 proher).

"Jsme zklamaní, ale zároveň neskutečně pyšní na to, co se nám povedlo. Byl to skvělý zážitek, za kterým však stálo hodně tvrdé práce. Největší dík však patří fanouškům," hovořil po zápase islandský kapitán Aron Gunnarsson.

A pokračoval. "Když jsem se chvíli po konci utkání rozhlédl, francouzští hráči i diváci už byli dávno pryč. My, i když jsme prohráli, jsme na trávníku slavili ještě dlouho po závěrečném hvizdu. Všichni zpívali... běhal z toho mráz po zádech."

Čtvrtfinále označil za nešťastný zápas. "V prvním poločase jsme hráli hrozně. Naštěstí jsme si alespoň zachovali tvář po přestávce, kdy jsme si uvědomili, že už nemáme co ztratit. Věděli jsme, že takhle bychom turnaj zakončit neměli. Myslím, že v druhém poločase jsme hráli dobře."

Lagerbäck: První poločas jsme nezvládli mentálně

Druhý poločas Islanďané vyhráli i díky gólu Kolbeinna Sigthórssona, jenž snížil v 56. minutě na 1:4. "Naše defenziva nefungovala tak, jak jsme si představovali, ale na tom není nic divného, že jsme po tolika zápasech ve stejné sestavě unavení. V druhém poločase jsme se vrátili do hry, ukázali jsme charakter a jsme rádi, že jsme druhé dějství vyhráli."

Podle jednoho z trenérů islandské reprezentace Larse Lagerbäcka, jenž už dříve potvrdil, že u týmu po ME skončí, nezvládlo jeho mužstvo první poločas mentálně. "V druhém poločase jsme ukázali, že ve fyzičce problém nebyl. Tohle jsou zápasy, ze kterých se musíte poučit. Byla to dobrá připomínka faktu, že musíte mít správný přístup každou vteřinu," prohlásil.

Poučíme se. Teprve začínáme

I švédský kouč byl hrdý na to, co Islanďané na svém prvním velkém turnaji dokázali. Základní skupinou prošli bez prohry, když remizovali 1:1 s Portugalskem a Maďarskem a porazili 2:1 Rakousko. Překvapili ale zejména v osmifinále, v němž zdolali Anglii 2:1. "Pokud se podíváte na turnaj jako celek, postoupit jakožto nováček do čtvrtfinále je absolutně fantastické," řekl Lagerbäck.

"Těch čtyři a půl roku bylo skvělých. Všichni ti fanoušci, kteří sem dorazili, a podpora, kterou jsme cítili z domova, všechna ta pozitivní nálada a zájem - to vše cítím hluboko v srdci. Užil jsem si každou minutu, možná s výjimkou těch dnešních prvních 45 minut," dodal.

Své účinkování na Euru považují logicky za úspěšné. A věří, že se prosadí i na dalších velkých turnajích. "Poučíme se z toho. Teprve začínáme," uzavřel odhodlaně kapitán Gunnarsson. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy