Francie hrála se Švýcary bez branek. Albánští orli porazili Rumuny

Podívejte se na fotogalerii z dnešních zápasů.
Shaqiri se také musel pod dozorem trenéra Vladimira Petkoviče dojít převléknout. Celkem byly v utkání roztrhány minimálně čtyři švýcarské dresy, což firmě výrobce rozhodně neudělalo dobrou reklamu.
Ale to dnes v duelu s Francií nebylo všechno, 23letý fotbalista utrpěl krvavý šrám pod okem. Tím vším vykoupil bezbrankovou remízu.
Duel v čestné lóži sledoval francouzský prezident Francois Hollande.
Zápas kromě problémů s míči ovlivnil nevyhovující stav trávníku na hřišti v Lille.
Aktualizováno 19. 6. 2016 23:16
Francie i Švýcarsko si bezbrankovou remízou zajistily přímý postup do osmifinále. Ve skupiěn A obsadily první, respektive druhé místo. Třetí Albánci budou muset čekat na vývoj dalších skupin.

Lille – Francouzští fotbalisté ve třetím zápase na domácím evropském šampionátu poprvé naplno nebodovali. V posledním utkání skupinové fáze remizovali se Švýcarskem 0:0. Oba týmy si tak zajistily přímý postup do osmifinále, jelikož obsadí první dvě místa ve skupině "A". V souběžně hraném duelu si pak historické vítězství připsali Albánci, kteří zdolali nejtěsnějším možným rozdílem Rumuny 1:0.

Francouzský trenér Didier Deschamps, jenž odkoučoval jubilejní 50. utkání "Les Bleus", i vzhledem k jistotě postupu udělal pět změn v základní sestavě oproti předchozímu duelu s Albánií (2:0). Na lavičce zůstali například Payet, Giroud nebo Kanté, do základní jedenáctky se naopak vrátili Pogba nebo Griezmann a Francie se vrátila také k rozestavení 4-3-3 z úvodního zápasu s Rumunskem (2:1).

Na druhé straně se Vladimir Petkovic poprvé odhodlal ke změně, neproduktivního forvarda Seferovice nahradil na hrotu devatenáctiletý Embolo.

Do první větší šance se dostali Švýcaři, po Shaqiriho rohovém kopu hlavičkoval Schär, z nepřehledné situace ale gól nebyl. Vzápětí se hned třemi nebezpečnými střelami prezentoval francouzský záložník Pogba. Dva jeho pokusy vyrazil gólman Sommer na roh, třetí skončil na břevnu. Na druhé straně nepřesně mířil Mehmedi.

Švýcaři hráli v "papírových" dresech

V 57. minutě se po pěkné kombinaci dostal k zakončení Griezmann, brankář Sommer byl ale znovu úspěšný. Čtvrt hodiny před koncem předvedli Deschampsovi svěřenci jednu z nejhezčích akcí zápasu. Sissoko přeběhl s míčem podél pravé lajny polovinu hřiště, nacentroval na střídajícího Payeta, jehož ránu z voleje zastavilo břevno. Další jeho pokus skončil mimo branku.

Francouzi tentokrát nedokázali rozhodnout o vítězství v úplném závěru, jako se jim to povedlo v předchozích dvou zápasech. Švýcarsko dosud v žádném soutěžním utkání Francii neporazilo, gólmana Llorise dnes přímo neohrozilo ani jednou. Hned čtyřikrát ale musel některý ze švýcarských hráčů v zápase měnit dres, neboť mu jej soupeř roztrhl.

Albánce s Rumuny pískal Královec

Fotbalisté Albánie porazili díky svému vůbec prvnímu gólu v dějinách mistrovství Evropy Rumunsko 1:0. Historický gól vstřelil Armando Sadiku a nováček šampionátu tak v konečné tabulce skupiny A obsadil třetí místo, které může znamenat účast v osmifinále.

Přímý postup si zajistila Francie se Švýcarskem, které získaly sedm, respektive pět bodů. Třetí Albánie nasbírala tři body, jež mohou v případě příznivých výsledků v dalších skupinách zajistit postup z tabulky celků na třetích příčkách. Na poslední čtvrté pozici skončilo s jedním bodem Rumunsko.

Do zápasu v Lyonu sice lépe vstoupili Rumuni, Albánie ale postupně převzala iniciativu a ve 23. minutě mohla jít do vedení, jenže Lenjani před prázdnou brankou trestuhodně minul. O deset minut později z úhlu střílel Memushaj a z následného rohu mířil nad zcela osamocený Basha.

Odměny za aktivitu se Albánie dočkala minutu před přestávkou. Na dlouhý centr si naběhl Sadiku a hlavou potrestal nedůrazné vyběhnutí rumunského brankáře Tatarusanua. Stal se tak prvním albánským střelcem v historii evropských šampionátů.

V 50. minutě mohli přidat druhou branku, ale Memushaj a Sadiku nedokázali dobře vyřešit brejk dvou hráčů na jednoho. Na hřiště se poté také dostal útočník Balaj, který v minulosti nastupoval za Spartu nebo Slavii. Po rozhodčím Pavlu Královcovi se tak stal druhou "českou stopou" v utkání.

Rumunsko s postupem času zvyšovalo tlak, ale dlouho se nemohlo dostat do výraznější šance. Až v 76. minutě to dokázal Andone, trefil však pouze břevno. Albánie tak dokázala porazit Rumunsko poprvé od května 1948 a připsala si premiérové body na mistrovství Evropy.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina A (hráno v Lille):

Švýcarsko - Francie 0:0

Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan - Jug, Vinčič (všichni Slovin.). ŽK: Rami, Koscielny (oba Francie). Diváci: 45.616.

Sestavy:

Švýcarsko: Sommer - Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodríguez - Behrami, Xhaka - Shaqiri (79. Fernandes), Dzemaili, Mehmedi (86. Lang) - Embolo (74. Seferovic). Trenér: Petkovic.

Francie: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Sissoko, Cabaye, Pogba - Griezmann (77. Matuidi), Gignac, Coman (63. Payet). Trenér: Deschamps.

Rumunsko - Albánie 0:1 (0:1)

Branka: 43. Sadiku. Rozhodčí: Královec (ČR) - Slyško (SR), Mokrusch - Ardeleánu, M. Paták (všichni ČR). ŽK: Mate, Sapunaru, Torje - Basha, Memushaj, Hysaj. Diváci: 49.752.

Sestavy:

Rumunsko: Tatarusanu - Sapunaru, Grigore, Chiriches, Matel - Popa (68. Andone), Prepelita (46. Sanmartean), Stanciu, Hoban, Stancu - Alibec (57. Torje). Trenér: Iordanescu.

Albánie: Berisha - Hysaj, Ajeti, Mavraj, Agolli - Abrashi, Basha (83. Cana), Memushaj - Lila, Sadiku (59. Balaj), Lenjani (77. Roshi). Trenér: De Biasi.