FOTO Pětadvacet hvězd, které ozáří Euro

FOTO Pětadvacet hvězd, které ozáří Euro
PETR ČECH. Český brankář je léta považován za jednoho z nejlepších gólmanů světa, v letošní sezoně tento status ještě zvýraznil famózním výkonem v utkání, který jeho Chelsea vynesl vítěznou trofej z Ligy mistrů. Právě na Čechových schopnostech bude výrazně záviset úspěch českého týmu. Pokud svůj celek dovede hodně daleko, vynese ho to jistě mezi největší klenoty současného fotbalu.
ANDRÉS INIESTA. Když hvězdy, tak španělské. Ve výběru Vicente del Bosqueho najdeme mnoho jmen, které budí zasloužený respekt. A většinu z nich najdeme v záložní řadě. Jejím motorem může být třeba právě Iniesta, fotbalista s obrovským potenciálem a muž, který před dvěma lety rozhodl svým gólem finále světového šampionátu. Na tomto turnaji bude znovu nepřehlédnutelný.
XAVI HERNANDÉZ. Iniestovi bude v záloze obhájců titulu zdatně sekundovat zkušenější Xavi. Pokud je jeho mladší kolega motorem španělské zálohy, on je jeho mozkem. Můžete se vsadit, že téměř všechny akce Del Bosqueho grupy půjde přes něj. Udrží míč v každé situaci a přihrávky prakticky vůbec nekazí.
DAVID SILVA. Šikovný křídelník má za sebou skvělou sezonu v Manchesteru City, se kterým získal anglický titul. Silva je neodmyslitelnou součástí španělské sestavy a umí i zakončovat. A jelikož Villa je zraněný a Torres poněkud z formy, budou Španělé spoléhat třeba také na jeho střelecký apetit.
Foto: Reuters
Reuters Sport Reuters, Sport
5. 6. 2012 0:00
Podívejte se na 25 hvězd, které budou brázdit trávníky na stadionech v Polsku a Ukrajině během Eura.
 

Právě se děje

před 39 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy