Fotbalové počasí: S Rusy déšť, s Řeky řecké, s Poláky horko

Zdeněk John
31. 5. 2012 14:44
Příští pátek, tedy 8. června, kdy vstoupí Bílkova reprezentace do skupiny A zápasem proti Rusku, bude ve Vratislavi oblačno
Stadion ve Vratislavi, kde Češi odehrají všechny tři zápasy skupiny A
Stadion ve Vratislavi, kde Češi odehrají všechny tři zápasy skupiny A | Foto:

Praha. Vratislav – Jak blízko už je fotbalové Euro ukazuje i fakt, že meteorologové si troufnou s jistou mírou nepřesnosti určit, jaké počasí čeká hráče a fanoušky, kteří do Vratislavi na utkání českého týmu vyrazí.

Zápas s Ruskem skropí déšť

Příští pátek, tedy 8. června, kdy vstoupí Bílkova reprezentace do skupiny A zápasem proti Rusku, bude ve Vratislavi oblačno. Je nanejvýš pravděpodobné, že úvodní zápas Čechů na šampionátu skropí déšť. Nebo alespoň nějaká přeháňka. Odpolední teploty se mají pohybovat kolem 18 °C, večerní (výkop je ve 20.45) kolem 16 °C.

O něco méně přesný je pak výhled na další dva dny, kdy nastoupí český tým proti Řecku a domácímu Polsku.

Řecké teplo

12.6. bude podle údajů, které pro Aktuálně.cz vypracovala meteoroložka Dagmar Hosnová, polojasno. Odpolední teplotu 26 °C mohou čekat s větším nadšením Řekové, protože jsou na ně víc zvyklí než Češi. Večer po zápase by teploty měly spadnout na 23 °C.

V závěrečném zápase s domácími Poláky pak bude nejspíš horko. Jednak půjde v sobotu 16. června o všechno, a pak výhled počasí říká, že bude polojasno, večer možnost bouřek, odpoledne kolem 27 °C, večer kolem 25 °C. „Ale musím podotknout, že zejména údaje o druhém a třetím zápase budou vyžadovat aktualizaci, je to přece jen ještě dost daleko,“ uvedla Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy