Fanoušky čeká neevropsky megalomanské Baku, město spojené i s křivdou z Wembley

Marek Janoš Marek Janoš
1. 7. 2021 11:31
Národní tým v sobotu čeká v ázerbájdžánském Baku čtvrtfinále fotbalového mistrovství Evropy. Na rozdíl od Budapešti, kde se hrálo osmifinále, se nejen pro české fanoušky jedná o složitě dostupnou destinaci. UEFA za umístění utkání do ázerbájdžánského hlavního města schytala kritiku od fanoušků i hráčů. Na co se mají diváci cestující do města na pobřeží Kaspického moře připravit?
Baku, Ázerbájdžán
Baku, Ázerbájdžán | Foto: Shutterstock

V první řadě budou muset cestovatelé vyřešit komplikovaný logistický úkol. Jak se do Ázerbájdžánu dostat? Přímá linka z Prahy nelétá, nejschůdnější se jeví odlety ze sousedních zemí.

Do Baku míří letadla z polských Katovic nebo Krakova či z německého Mnichova. Z obou států nejčastěji s mezipřistáním v Turecku. Cesta do téměř tři tisíce kilometrů vzdálené kavkazské země trvá přibližně osm až deset hodin.

Že už nebudu komentovat derby pražských S, mi radost nedělá, první liga českého diváka zajímá, to nelze popřít, říká komentátor Jaromír Bosák. | Video: Martin Veselovský

Jeden z fanoušků oficiálního českého fanklubu dokonce plánoval objednat vlastní letadlo, ale z tohoto plánu nakonec sešlo. Jednak kvůli vysokým nákladům (předběžná cena tohoto letu se pohybovala mezi 13 a 16,5 tisíce korun), ale také kvůli náročné administrativě spojené s covidovými opatřeními. 

Čeští občané potřebují pro cestu do země vízum, které je udělováno v době konání šampionátu na základě vlastnictví vstupenek na Euro. Dále je třeba mít certifikát o kompletním očkování nebo prodělání covidu a negativní PCR test, což platí i pro už očkované. Po návratu také fanoušky čeká povinná karanténa. 

Takže i když FAČR vypravuje letadlo pro partnery a sponzory reprezentace, už nyní je jasné, že bouřlivá kulisa z budapešťského osmifinále se opakovat nebude. "Vzhledem k cestovním restrikcím samozřejmě počítáme s tím, že počet fanoušků na zápase bude nižší," potvrdil mluvčí české reprezentace Petr Šedivý.

Megalomanie i propaganda

V Ázerbájdžánu se v posledních letech konalo několik špičkových sportovních akcí včetně finále Evropské ligy v roce 2019, Evropských her o čtyři roky dříve nebo v posledních letech pravidelně také formule 1. Sport je jedním z nástrojů, kterým si místní nedemokratický režim snaží zlepšit mezinárodní image.

S pořádáním velkých eventů tak má Baku velké zkušenosti. "Organizace Evropských her v Baku byla neevropsky grandiózní, megalomanská a přibližující se v mnoha ohledech standardu olympijských her," popisuje Jakub Slunečko ze společnosti eSports.cz, který se her v roce 2015 zúčastnil jako novinář.

"Po celé trvání akce se řešila stejná otázka: proč se Evropské hry konají v Asii? Odpověď je prostá - žádná evropská země by akci takových rozměrů pod nálepkou 'jen' Evropských her nemohla uspořádat," dodává.

O mezinárodní prestiž usiluje režim výrazněji v posledních deseti letech. Prakticky od chvíle, kdy v roce 2011 ázerbájdžánské popové duo Ell & Nikki zvítězilo v soutěži Eurovision a následující rok země hostila finále soutěže. 

Přestože Ázerbájdžán je většinově muslimský s větším zastoupením šíitů, čeká na fanoušky cestující do Baku až překvapivě sekulární město s moderním centrem, kterému vévodí vysoké mrakodrapy. To nabízí veškeré vyžití včetně hospod a barů, na které jsou fanoušci zvyklí z evropských měst. Páteří hromadné dopravy je moderní metro se zdobnými stanicemi.

"Baku rozhodně není nějaký zapadákov, najdete tam krásné moderní městské části. Lehkým šokem je tvrdé oddělení mezi chudým a bohatým světem. Moderní nablýskané arény postavené pro Evropské hry nebo vily boháčů byly odříznuty velkou zdí od světa velké chudoby a bídy," vzpomíná Slunečko.

Místní režim profituje z velkých zásob nerostných zdrojů, především ropy a zemního plynu, které země těží při pobřeží Kaspického moře. Ty mu poskytují peníze pro megalomanské akce a velké projekty, v zemi ale velmi pomalu vzniká i střední třída. Důležitou roli ovšem nadále hraje tuhý režim prezidenta Ilhama Alijeva.

"Překvapením pro Evropana je i silná propaganda vůči Arménům uvnitř města v podobě různých nenávistných nástěnek a podobně," upozorňuje Slunečko. Ázerbájdžán má dlouhodobě územní spory s Arménií, především o Náhorní Karabach, naposledy konflikt propukl letos v zimě a Ázerbájdžán dobyl značná území. 

Stadion pojmenovali po rozhodčím

Utkání Česka s Dánskem se odehraje na Olympijském stadionu, který má pro čtvrtfinále vzhledem ke covidovým opatřením sníženou kapacitu 31 000 míst, což odpovídá přibližně polovině obvyklé kapacity.

Dříve byl hlavním stadionem ve městě Stadion Tofiqa Behramova, pojmenovaný po ázerbájdžánském (tehdy sovětském) pomezním rozhodčím, který při finále MS ve fotbale 1966 přisoudil v prodloužení po střele Geoffa Hursta a odrazu míče od břevna gól Anglii proti Německu.

Video: Youtube.com

Nyní se má obecně za to, že tak učinil chybně, a v Německu je nechvalně známý jako Wembley Tor.

Češi a Dánové se zde utkají v sobotu od 18 hodin středoevropského času, utkání budete moci sledovat na ČT Sport a také v textové reportáži Aktuálně.cz. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Průměrná mzda s bonusy a odměnami v pololetí stoupla o sedm procent na 49 166 korun

Průměrná mzda v Česku včetně bonusů a odměn v prvním pololetí letošního roku činila 49 166 korun, proti stejnému období loni tak výdělky zaměstnanců vzrostly o sedm procent. Proti prvnímu čtvrtletí činil nárůst čtyři procenta. Vyplývá to z dat platového portálu Profesia.cz, který shromažďuje údaje o platovém ohodnocení zaměstnanců v Česku. Vycházejí z odpovědí od více než 45 tisíc respondentů.

"Největší meziroční nárůst celkové průměrné mzdy, a to o 10,3 procenta, jsme v posledním roce zaznamenali ve třetím čtvrtletí 2021, pak se ale téměř zastavil. V prvním čtvrtletí 2022 byla celková průměrná mzda jen o 0,8 procenta vyšší než v posledním kvartálu 2021. To nasvědčuje tomu, že růst mezd se nyní mírně nastartoval. Vzhledem k ekonomické situaci ale nelze očekávat velké skoky. Firmy budou přidávat spíše jen tam, kde nutně potřebují získat nebo udržet pracovní síly," komentoval situaci Michal Novák z portálu Platy.cz.

Z pohledu jednotlivých oborů mělo podle dat nejvýraznější vliv na meziroční nárůst mezd v prvním pololetí 2022 zvýšení minimální mzdy. Největší posun byl v kategorii pomocné práce (o 23 procent), dřevozpracující průmysl (o 16 procent), služby (o 11 procent). Ve všech těchto oborech je nízká průměrná celková mzda, od 26 tisíc korun za pomocné práce po 33 400 korun v dřevozpracujícím průmyslu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý kancléř Schröder může zůstat členem německé SPD, předpisy neporušil

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder může i přes své sporné ruské angažmá zůstat členem německé sociální demokracie (SPD). Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru v pondělí oznámila, že Schröder působením v ruských státních koncernech stranické předpisy neporušil. Zatím není jasné, zda tím skončí snaha části sociální demokracie Schrödera zbavit členství ve straně, protože proti rozhodnutí je možné se odvolat. Německá média nicméně dlouhodobě poukazují na to, že na cestě k případnému vyloučení Schrödera z SPD stojí řada právních překážek.

Proti Schröderovi byly podány takřka dvě desítky vnitrostranických žádostí o vyloučení, kterými se rozhodčí komise začala zabývat v červenci. 

Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005, po ruské invazi na Ukrajinu čelí tvrdé kritice za to, že útok dostatečně neodsoudil a že se odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policisté budou školeni o zásazích na shromážděních. ANO bude mít na mítincích místo pro odpůrce

Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní školení začnou tento měsíc a zúčastní se jich zhruba 240 policistů. Policejní prezident Martin Vondrášek se na tom v pondělí dohodl s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly, se kterými jednal kvůli nedávným kritizovaným zákrokům na mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Na webu to oznámil mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.

Hnutí ANO na základě doporučení policejního prezidenta nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to v pondělí uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš, který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy