Italové udrželi třetí nulu i bez opor. Do osmifinále postupuje také poražený Wales

Aktualizováno 20. 6. 2021 21:09
Fotbalisté Itálie ve třetím utkání na mistrovství Evropy i v pozměněné sestavě v Římě porazili Wales 1:0 a bez ztráty bodu vyhráli skupinu A. "Draci" navzdory první porážce na turnaji udrželi druhé místo o skóre před Švýcarskem a také postoupili do osmifinále.
Matteo Pessina vstřelil jedinou branku Italů v zápase proti Walesu.
Matteo Pessina vstřelil jedinou branku Italů v zápase proti Walesu. | Foto: Reuters

Jediný gól vstřelil na konci prvního poločasu Matteo Pessina. Krátce po změně stran byl vyloučen hostující Ethan Ampadu. Svěřenci trenéra Roberta Manciniho, kteří už měli před zápasem jistý postup, protáhli vítěznou sérii bez inkasované branky na 11 duelů a na Euru navázali na triumfy 3:0 nad Tureckem a Švýcarskem.

"Mohli jsme být lepší, třeba vstřelit víc gólů. Ale nebylo to snadné, bylo to fyzicky náročné utkání v extrémním horku. Takže si kluci vedli opravdu dobře," řekl Mancini v televizním rozhovoru.

"Věděli jsme, že to bude od začátku velmi těžké, hodně běhání a bránění. Jsme unavení, ale samozřejmě jsem na kluky hrdý, že jsme postoupili," doplnil velšský kapitán Gareth Bale.

Čtyřnásobní světoví šampioni Italové se v osmifinále příští sobotu v Londýně utkají s druhým týmem ve skupině C, kterým bude Ukrajina, nebo Rakousko. Wales ve stejný den v Amsterdamu narazí na druhé mužstvo skupiny B, kde ještě pořadí není určené.

Mancini udělal v základní sestavě osm změn oproti předchozímu utkání se Švýcarskem, zůstali pouze brankář Donnarumma, obránce Bonucci a záložník Jorginho. Poprvé na turnaji nastoupil uzdravený středopolař Verratti.

"Bylo to těžké. Zpočátku jsem vůbec nevěděl, jestli na Euru vůbec nastoupím. Děkuju lékařskému týmu a trenérovi, který na mě počkal. Byl to pro mě výjimečný den a jsem moc šťastný," uvedl Verratti.

V pozměněném složení Italové nebyli tak dominantní jako v předchozích dvou zápasech. Velšan Gunter ve 27. minutě v první velké šanci po rohu hlavičkoval těsně nad branku. Na druhé straně Chiesovu střelu zablokoval Ampadu.

Domácí ve 39. minutě otevřeli skóre. Navrátilec Verratti z přímého kopu našel Pessinu, který se prosadil pohotovou střelou, byť míč trefil lýtkem. Záložník Bergama o chvíli později po další Verrattiho přihrávce těsně minul branku.

Italové byli blízko druhému gólu v 53. minutě, kdy Bernardeschi z přímého kopu trefil tyčku. Krátce nato Ampadu surově šlápl Bernardeschimu na nohu a dostal červenou kartu. Obránce Chelsea se ve 20 letech a 279 dnech stal nejmladším přímo vyloučeným hráčem v historii ME.

"Azzurri" v přesilovce poprvé zahrozili po Chiesově akci, kterou Belotti zakončil střelou do nohy velšského brankáře Warda. Tým z Apeninského poloostrova ale velkou převahu neměl. Naopak v 76. minutě mohl vyrovnat volný Bale, který po Moorevě přiťuknutí hlavou z voleje vypálil nad břevno.

"Bohužel jsem to nedokázal trefit, ale nakonec by to stejně nehrálo roli, protože končíme druzí," konstatoval Bale, jenž svou sérii bez reprezentačního gólu protáhl na 14 duelů.

V závěru ještě nevyužil dvě slibné domácí příležitosti Belotti. Favorizované italské mužstvo víc soupeři nedovolilo a vyhrálo osmý z deseti vzájemných zápasů.

Mistrovství Evropy ve fotbale:

Skupina A (Řím):

Itálie - Wales 1:0 (1:0)

Branka: 39. Pessina. Rozhodčí: Hategan - Ghinguleac, Gheorghe (všichni Rum.) - Gil (video, Pol.). ŽK: Pessina - Allen, Gunter. ČK: 55. Ampadu (Wales). Diváci: 11.541 (omezený počet).

Sestavy:

Itálie: Donnarumma (90. Sirigu) - Tolói, Bonucci (46. Acerbi), Bastoni, Emerson - Pessina (87. Castrovilli), Jorginho (75. Cristante), Verratti - Chiesa, Belotti, Bernardeschi (75. Raspadori). Trenér: Mancini.

Wales: Ward - Gunter, Rodon, Ampadu - C. Roberts, Allen (87. Levitt), Morrell (60. Moore), N. Williams (86. B. Davies) - Bale (86. Brooks), Ramsey, James (74. Wilson). Trenér: Page.