Češi jsou pro odklad. UEFA rozhodne o osudu Eura i evropských pohárů

Sport ČTK Sport, ČTK
17. 3. 2020 6:11
Evropská fotbalová unie UEFA bude dnes rozhodovat o osudu letního mistrovství Evropy a pohárových soutěží, které jsou v ohrožení kvůli pandemii nového typu koronaviru. Ve hře je několik variant včetně odložení šampionátu na příští rok, nebo přesunutí na prosinec, která je podle médií nejpravděpodobnější.
Také fotbalové Euro 2020 ohrožuje koronavirus.
Také fotbalové Euro 2020 ohrožuje koronavirus. | Foto: Reuters

Evropský fotbal minulý týden zastavila nákaza COVID-19, kvůli které řada států přijala přísná opatření. V neposlední řadě byla zrušena, nebo přerušena většina sportovních soutěží včetně fotbalových evropských pohárů, anglické, španělské, italské, německé i české ligy.

UEFA proto odložila pohárové zápasy naplánované na tento týden a na úterý svolala mimořádnou videokonferenci se všemi 55 členským svazy. Na ní bude projednávat osud Eura, které by se mělo od 12. června do 12. července uskutečnit poprvé ve dvanácti zemích.

UEFA se zatím k variantám řešení nevyjádřila. Fotbalová asociace ČR se přiklání k přesunutí Eura na příští rok, případně do druhé poloviny letošního roku. Pro odložení šampionátu je také Itálie. Předseda tamního svazu v neděli prohlásil, že prioritu by mělo mít dohrání domácích soutěží. "Chceme zkusit dohrát ligu, protože je to férové a správné. Mimo jiné i s ohledem na prostředky, které kluby obětovaly. UEFA proto navrhneme, aby bylo Euro odloženo," řekl Gabriele Gravina.

Řešit se bude také zbytek pohárové sezony. Liga mistrů se zastavila v osmifinále, kde zbývá odehrát čtyři odvety. V Evropské lize se odehrálo jen šest z úvodních osmifinálových zápasů.

Podle španělského deníku As by Ligu mistrů mohl zakončit závěrečný turnaj pro čtyři nejlepší celky, což by v nabité termínové listině znamenalo značnou úsporu času. Vzhledem k situaci, kdy se Evropa stala epicentrem nákazy, však není jisté, že se podaří odehrát odložená osmifinále a poté ještě čtvrtfinále.

 

Právě se děje

Další zprávy