Portugalci porazili Dány a vrátili se do boje o postup

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
13. 6. 2012 19:55
Joao Moutinho se raduje se střelcem vítězného gólu Silvestrem Varelou
Joao Moutinho se raduje se střelcem vítězného gólu Silvestrem Varelou | Foto: Reuters

Lvov - Fotbalisté Portugalska porazili v zápase skupiny B na mistrovství Evropy 3:2 Dánsko a vrátili se do boje o postup do čtvrtfinále.

Přestože se Portugalci dostali na stadionu ve Lvově po půlhodině hry do dvougólového vedení, Dánům se díky dvěma brankám Nicklase Bendtnera podařilo vyrovnat.

V 87. minutě však definitivně vrátil vedení na stranu Portugalců střídající útočník FC Porto Silvestre Varela.

"Bojovali jsme až do konce a projevili trpělivost. Je to skvělý pocit," radoval se po zápase Varela.

Portugalci se tak bodově dotáhli na Dány a vedoucí Němce. A pokud ve večerním zápase zvítězí Německo nad Nizozemskem, Portugalcům bude v závěrečném zápase skupiny s Oranjes k postupu i remíza.

"Přestože jsme připustili v tak pokročilém čase vyrovnání, prokázali jsme velký charakter jít si pro vítězství. Já jsem v něj věřil i za stavu 2:2. Měli jsme ale zápas rozhodnout dříve, šancí jsme si vytvořili hodně," řekl Paulo Bento.

Portugalce zachránil střídající Varela

Ve 24. minutě otevřel skóre hlavičkou po rohovém kopu Miguela Velosa obránce Realu Madrid Pepe, o dvanáct minut později udeřil střelou pod břevno po Naniho centru z pravé strany útočník Zaragozy Helder Postiga.

Ještě do poločasu snížil rovněž hlavičkou po přiťuknutí Michaela Krohna-Dehliho útočník Arsenalu Bendtner.

Stejný hráč pak v 80. minutě vyrovnal, když po centru Larse Jakobsena vytlačil brankář Sportingu Lisabon Rui Patricio jeho hlavičku jen na tyč a od ní se odrazil míč do brány.

Necelé čtyři minuty před vypršením základní hrací doby však o vítězství rozhodl Varela, který sice napoprvé míč promáchl, pak ale střelou k tyči nedal dánskému brankáři Stephanu Andersenovi šanci zasáhnout.

"Je to hrozný pocit přijít o body tak těsně před koncem. Po utkání s Nizozemskem jsme byli šťastní, teď je to naopak. Musíme zvednout hlavu a jít dál," uvedl na tiskové konferenci dánský kouč Morten Olsen.

Výsledek:

Dánsko - Portugalsko 2:3 (1:2)

Branky: 41. a 80. Bendtner - 24. Pepe, 36. Postiga, 87. Varela. Rozhodčí: Thomson - Ross, Rose (všichni Skot.). ŽK: J. Poulsen, Jacobsen - Meireles, Ronaldo. Diváci: 31.840.

Dánsko: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Kvist, Zimling (16. J. Poulsen) - Rommedahl (60. Mikkelsen), Eriksen, Krohn-Dehli (90. Schöne) - Bendtner. Trenér: Olsen.

Portugalsko: Rui Patrício - Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao - Meireles (87. Varela), Veloso, Moutinho - Nani (89. Rolando), Postiga (64. Oliveira), Ronaldo. Trenér: Bento.

Mistrovství Evropy ve fotbale 2012 - další zápasy online.

1. Německo 1 1 0 0 1:0 3
2. Dánsko 2 1 0 1 3:3 3
Portugalsko 2 1 0 1 3:3 3
4. Nizozemsko 1 0 0 1 0:1 0