Čím nahradit penaltové rozstřely? Radili jste Blatterovi

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 6. 2012 10:00
Penalty mají velkou podporu, inspirovali jste se ale hodně také hokejem
Kdyby nebyly penaltové rozstřely, co by bylo?
Kdyby nebyly penaltové rozstřely, co by bylo? | Foto: Reuters

Praha - Kdyby se  zeptali Angličanů, penaltové rozstřely by zrušili hned. Však už o tom Sepp Blatter, šéf FIFA, uvažuje.

Ale jak potom rozhodnout zápasy jinak? Blatter zadal řešení tohoto rébusu Franzi Beckenbauerovi a jeho týmu, my jsme se na to zeptali vás, čtenářů Aktuálně.cz a fanoušků facebookového profilu jeho fotbalového redaktora  Luděk Mádl - Aktuálně.cz.

"Rozhodně penalty zachovat!" zní silný hlas, třeba od Benjamina Klimeše, ale zdaleka nejen od něj. "To je tedy vrchol. Vždyť penalty jsou naopak perfektním zpestřením na závěr zápasu," diví se Blatterovým úvahám třeba Zdeněk Landa.

"Penalty jsou v pohodě, hlavně ať zavedou video," zdůrazňuje Petr Vondra.

Řešení vidíte ve zlatém gólu

Jiní navrhují vrátit se ke zlatému gólu. Třeba na Euru 1996 platilo, že kdo dá v prodloužení branku, vítězí. "Zlatý gól byla výborná věc, jen to chtělo větší srdce," míní například Tomáš Vejvoda.

Jiní mluví o zlatém gólu v hokejovém "slova smyslu". Hrát tak dlouho, dokud rozhodující gól nepadne. "Nevím, o kolik je fotbal víc vysilující než hokej, kde to jde. Ale myslím, že kdyby se musel ten gól dát ze hry, tak by se týmy jinak snažily, aby se nehrálo tři hodiny," píše Tomáš Cakl.

Jiní by v prodloužení snižovali počet hráčů na trávníku. "Co hrát třeba 7 na 7, gól by určitě padnul brzo," míní Tomáš Němec.

Martin Ludva Svoboda by byl na hráče menší "kruťák": "Mohli by prodlužovat osm na osm - a potom už nechat ty penalty."

"Osm mi přijde málo," píše David Jetmar. Ten by hrál devět na devět. "A v půlce prodloužení by se 4 hráči museli povinně protočit."

Co další střídání? Nebo nájezdy?

Dalibor Sosna ale kontruje: "Z mého pohledu platí přímá úměra, čím déle se hraje, tím je to nudnější. Ani ubírání hráčů nepomůže, už teď na konci prodloužení sotva chodí. " Naopak ho zaujala myšlenka možnosti vystřídat na prodloužení čtvrtého hráče. Tu už měla FIFA na stole, ale shodila ji z něj.

Inspirace čtenářů v ledním hokeji je zjevně velká. I co do stylu provedení penalty, či spíš "inovované penalty".

"Zavedl bych nájezdy od půlky hřiště," říká Tomáš Judl. Něco podobného už před lety zkoušeli v americké MLS, velkou zkušenost s tím má mimo jiné třeba Luboš Kubík.

To by ale asi Blatterem nastíněný problém, že zápasy rozhoduje loterie a že by chtěl nějaké vyvrcholení, které by podtrhlo kolektivní ráz sportu, nevyřešilo.

Jakýpak fraky, sčítejte střely

"Aby to panu Blatterovi připadalo týmové, může penalty kopat všech 11 hráčů," radí velký zastánce zachování rozstřelů Martin Kalous.

Mirek Sršeň také horuje za penalty, ale i on přichází s případnou vlastní alternativou: "Nájezdy na brankáře a 2 nebo 3 obránci proti 3 nebo 4 útočícím (to by se otestovalo, co by bylo lepší), časový limit 30 vteřin."

Jaroslav Kůtek má jinou vizi: "Jakýpak fraky, prodloužení, a pak rozhodne počet střel na bránu v základní části."

Zajímavé, nicméně nutno dodat, že není střela jako střela: jednu vytahuje brankář z vinglu, jindy se do statistiky počítá i balon lehce nakopnutý směrem na branku, který by chytila i babička s nůší na zádech...

Jakub Hrstka by zase hráče nechal trefovat předmět velikosti kuželky umístěný na brankové čáře.

Dva rohy, trestňáky a penalta

Deník Aktuálně.cz přispěl do diskuse tímto námětem: Oba týmy by dostaly k dispozici určitý počet rohových kopů. A situace by se dohrávala, dokud by obrana nedostala míč do autu nebo za půlící čáru.

A Jan Kloub to rozvinul a zpestřil: "Když tedy chtějí hrát týmově, tak by každý tým kopal dva rohy, dva přímé kopy a jednu penaltu." A souhlasí, že by akce skončila po odehrání míče mimo vymezené hřiště či jeho útočnou polovinu.

Tak co z toho si asi pánové Blatter s Beckenbauerem vyberou?

Diskusi, z níž jsme vybírali, najdete pod tímto článkem, případně na facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy