Češi odvrátili další mizérii a dvěma góly vyválčili s Chorvatskem bod. Přišli ale o Rosického

Malý zázrak v St. Etienne: po 76 minutách bídy přišla česká euforie
Čeští fotbalisté na mistrovství Evropy ve druhém utkání ve skupině remizovali s Chorvatskem 2:2,...
... přestože v St. Etienne dlouho prohrávali o dvě branky.
Trenér Vrba udělal v základní sestavě dvě změny oproti pondělnímu zápasu se Španělskem (0:1). Na pravém kraji zálohy dostal šanci Skalák místo Gebre Selassieho, na hrotu útoku pak začal Lafata místo Necida.
Chorvaté nastoupili ve stejné sestavě jako při úvodním duelu s Tureckem (1:0). V zahajovací jedenáctce nechyběl ani kapitán Srna, který se po pohřbu otce ve svém rodišti vrátil zpět do Francie.
17. 6. 2016 19:57
Čeští fotbalisté se do 75. minuty na hřišti v St. Étienne proti Chorvatsku trápili, prohrávali 0:2, poté ale Škoda gólem snížil a v dlouhém nastaveném čase, kvůli řádění fanoušků, vyrovnal z penalty Necid. Svěřenci Pavla Vrby si tak připsali první bod do tabulky skupiny D. Zranění si ale přivodil český kapitán Tomáš Rosický, který ze hřiště odkulhal.

St. Etienne - Čeští fotbalisté na mistrovství Evropy ve druhém utkání ve skupině remizovali s Chorvatskem 2:2, přestože v St. Etienne dlouho prohrávali o dvě branky. O vyrovnání se v 92. minutě postaral střídající Tomáš Necid z penalty. Výběr trenéra Pavla Vrby je tak před posledním utkáním proti Turecku ve hře o postup do osmifinále.

Český tým čekal na první střelu na branku do 51. minuty. Chorvaté tak měli hru pod kontrolou, převahu poprvé využili v 38. minutě zásluhou Perišiče a po přestávce přidal druhý gól Rakitič. Střídajícímu Škodovi se ale v 76. minutě podařilo zápas zdramatizovat a v nastavení proměnil Necid penaltu, nařízenou za Vidovu ruku.

"Zlomový okamžik přišel po brance Milana Škody od té doby jsme se zvedli a nakonec srovnali. V prvním poločase jsme až moc zbytečně ztráceli míče, ale vyválčili jsme bod a teď to máme ve svých rukách, kdo v tom posledním zápase s Tureckem vyhraje, pravděpodobně postoupí," uvedl v rozhovoru pro Českou televizi trenér Vrba.

Závěr utkání ovlivnilo také řádění chorvatských fanoušků. Nejprve naházeli na hřiště světlice a dělbuchy a na zhruba na pět minut duel přerušili. Poté se mezi sebou na tribuně poprali.

"V téhle chvíli nám chorvatští ultras pomohli, protože jsme se srovnali a do zbytku utkání jsme nastoupili lépe. Dokonce v posledních vteřinách jsme mohli rozhodnout. Vzhledem k průběhu zápasu jsme ale za remízu velmi rádi a bereme ji všemi deseti," dodal brankář Petr Čech.

Český tým zpočátku navázal na bezzubý výkon z duelu se Španělskem a Chorvati měli jasně navrch. Převahu ale dlouho nedokázali proměnit ve vyložené šance a tak v první půlhodině zaujaly především nezvykle časté stížnosti na kvalitu nahuštění míčů.

Tlak Chorvaté využili v 38. minutě, kdy se Perišič prosadil po rychlém protiútoku. Krátce před přestávkou mohl český tým inkasovat podruhé, ale Vida po rohovém kopu těsně minul.

Rosický: Na Euru jsem asi dohrál

Po přestávce český celek otevřel hru a v 52. minutě se dostal i k první střele na branku, ale Krejčího pokus přes hlavu nemohl gólmana Subašiče zaskočit. Ze strany Vrbova výběru však šlo o ojedinělý záchvěv, jeho hra opět zabředla do nepřesností a po jedné z nich zvýšil na 2:0 Rakitič, který šel sám na Čecha.

Jenže v 76. minutě se střídajícímu Škodovi podařilo gólovou hlavičkou po centru Rosického zničehonic zápas zdramatizovat a role se obrátily. Chorvaty navíc rozhodilo zranění klíčového záložníka Modriče a v závěru také pětiminutové přerušení, které naházením světlic na hřiště zavinili jejich fanoušci.

Český tým ožil a ve třetí minutě nastavení dostal šanci vyrovnat Necid, který penaltu za Vidovu ruku s přehledem proměnil. Český tým je tak stále ve hře o postup, velký otazník ale visí nad zdravotním stavem Rosického, který se po sprintu chytil za stehenní sval a závěr zápasu dochodil v bolestech.

"Já jsem tady asi zřejmě dohrál, ale věděl jsem, že budeme potřebovat alespoň bodovat, tak jsem tam nechal všechno, vybláznil jsem lidi a remízu nakonec máme," řekl po zápase Rosický.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina D (hráno v St. Etienne):

ČR - Chorvatsko 2:2 (0:1)

Branky: 76. Škoda, 90.+3 Necid z pen. - 38. Perišič, 59. Rakitič. Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Collin - Taylor, Marriner (všichni Angl.). ŽK: Sivok - Badelj, Brozovič, Vida. Diváci: 40.000.

ČR: Čech - Kadeřábek, Sivok, Hubník, Limberský - Plašil (86. Necid), Darida - Skalák (67. Šural), Rosický, Krejčí - Lafata (67. Škoda). Trenér: Vrba.

Chorvatsko: Subašič - Srna, Čorluka, Vida, Strinič (90.+8 Vrsaljko) - Modrič (62. Kovačič), Badelj - Brozovič, Rakitič (90.+7 Shildenfeld), Perišič - Mandžukič. Trenér: Čačič.