Chobotnice, tapír i kráva na útěku. Němcům bude výsledky Eura předpovídat koala

ČTK ČTK
26. 5. 2016 11:23
"Jako Australan má zaručeně nezaujatý pohled na dění v evropském fotbalu," zdůvodnilo vedení zoologické zahrady v Lipsku svou volbu vačnatce jako nestranného média.
Legendární chobotnice Paul je po smrti, při letošním Euru bude věštit koala
Legendární chobotnice Paul je po smrti, při letošním Euru bude věštit koala | Foto: Sport

Lipsko - Zvířecí hvězdy, které předpovídají výsledky zápasů, jsou v posledních letech tradiční součástí velkých fotbalových šampionátů. Výjimkou nebude ani nadcházející mistrovství Evropy, během něhož bude pro německý tým věštit koala Oobi-Ooobi.

"Jako Australan má zaručeně nezaujatý pohled na dění v evropském fotbalu," zdůvodnilo vedení zoologické zahrady v Lipsku svou volbu vačnatce jako nestranného média.

Zatím není jasné, jakým způsobem bude Oobi-Ooobi výsledky tipovat. Oblíbený výběr mezi různými druhy žrádla zřejmě nepřipadá v úvahu, protože koala se živí takřka výhradně listy eukalyptu. I tak je ale dost vybíravá a lipská ZOO proto na svých plantážích pěstuje 23 různých druhů stromů a keřů tohoto rodu.

Dosud nejslavnějším zvířecím věštcem se stala dnes už uhynulá chobotnice Paul, který v roce 2010 přesně předpověděl výsledky všech sedmi zápasů německé reprezentace na mistrovství světa. Hlavonožec, jenž se později dočkal i sochy v nadživotní velikosti, se pak nemýlil ani při předpovědi finálového zápasu mezi Španělskem a Nizozemskem.

Na předchozím evropském šampionátu se do věštění pustilo hned několik zvířecích odborníků. Výsledky předpovídala kráva Yvonne, která se v Bavorsku proslavila útěkem před jatkami a tříměsíčním unikáním před pronásledovateli, fretka Fred z charkovské zoologické zahrady, vepř Foontik z Kyjeva nebo slonice Citta z krakovské zoo.

Také další obyvatelé lipské ZOO už v minulosti věštili. Tapír čabrakový v roce 2013 tipoval výsledek finále Ligy mistrů mezi Bayernem a Dortmundem, šilhavá vačice Heidi se zase v roce 2011 blýskla při předávání Oskarů. První zápas, na kterém letos Oobi-Ooobi předvede své schopnosti, bude 12. června duel Německa s Ukrajinou.

 

Právě se děje

před 2 minutami

USA končí vztahy se Světovou zdravotnickou organizací, oznámil Donald Trump

Donald Trump oznámil, že USA končí vztahy se Světovou zdravotnickou organizací a prostředky původně určené jí věnují na jiné globální účely.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy