Češi? Nejtěžší test ve skupině, jsou zbytečně podceňovaní, prohlásil Southgate

ČTK ČTK
21. 6. 2021 21:04
Trenér anglických fotbalistů Gareth Southgate považuje úterní závěrečný zápas skupiny D proti českému týmu za dosud nejtěžší test na turnaji.
Schick a spol. trénují v dusnu před zápasem s Anglií. | Video: Asociated Press

Ocenil práci kouče Jaroslava Šilhavého, jehož svěřenci se podle rodáka z Watfordu oproti poslednímu vzájemnému duelu ve Wembley a debaklu 0:5 výrazně zlepšili.

Věří, že mužstvo Albionu nepoznamená fakt, že obránce Ben Chilwell a záložník Mason Mount museli do izolace kvůli kontaktu se Skotem Billym Gilmourem, jenž byl pozitivně testován na koronavirus.

Angličané zatím na turnaji zůstávají svými výkony za očekáváním. Na úvod skupiny porazili Chorvatsko 1:0 a poté se protrápili k bezbrankové remíze se Skotskem.

"Výkon nebyl tak dobrý, jak jsme doufali. Nepodařilo se nám prolomit jejich obranu. Ale proti Česku to bude o něčem jiném, to bude úplně jiný zápas. Čechy velmi respektujeme, je to tým, který umí pořádně hrozit. Musíme se na ně připravit, bude to nejtěžší test ve skupině," řekl při on-line tiskové konferenci Southgate.

Jeho svěřenci se s českým týmem utkali v minulé evropské kvalifikaci. Na jejím startu předloni v březnu soupeře deklasovali 5:0, ale v Praze prohráli 1:2.

"Ve Wembley to byla jednostranná záležitost. Ale za to, jak se tým od té doby posunul, zaslouží trenér obrovský kompliment. Myslím, že jsou výborným týmem. Velmi dobře hrají s míčem, výborně napadají. Myslím, že jsou zbytečně podceňovaní," prohlásil Southgate.

"Myslím, že naše porážka v Praze je mnohem více vypovídající než výhra 5:0 ve Wembley. Češi byli doma úplně jiným týmem než ve Wembley. Moc dobře známe jejich hráče. Někteří přišli do Premier League a byli v této sezoně excelentní. Pokořit českou obranu bude velkým taktickým oříškem," dodal padesátiletý bývalý reprezentant.

Kvůli kontaktu s nakaženým skotským spoluhráčem z Chelsea museli den před utkáním s Čechy do izolace Mount a Chilwell. "Myslím, že to nebylo kvůli kontaktu na hřišti. V Premier League jsme měli případy, že kontakt při zápase nebyl vyhodnocen jako rizikový. Ale podrobnosti zatím nevím, další informace ještě nemáme," řekl Southgate.

Zatím neví, zda dvojice hráčů bude v úterý chybět. "Oba dva jsme dnes měli na tréninku. Teprve poté jsme se dozvěděli, v jaké jsme situaci. V tuto chvíli nevíme, jestli budou k dispozici, nebo budou muset být 10 dnů v izolaci. Vědět budeme během příštích 12 hodin. Máme je v izolaci, dokud nebudeme mít potvrzení, že jsou oba negativní. Musíme si ale uvědomit, že se to může projevit třeba za čtyři pět dnů," přemítal Southgate.

"Ano, bylo to narušení našich plánů. Doba je prostě taková. I před tímto turnajem k podobným narušením docházelo. V týmu Španělska měli podobnou situaci, Dánsku vypadl hráč. Musíte si s tím na takovém turnaji prostě poradit. Proto je důležité, že máme tak široký tým," připomněl Southgate, že UEFA povolila kvůli současné situaci zařadit do nominace na Euro 26 místo obvyklých 23 hráčů.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí poté, co vedení strany dosadilo na pozici lídra Romana Onderku místo jihomoravského předsedy Štefana.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy