Češi: Klíč k postupu do semifinále? Ubránit Ronalda s Nanim

Sport Sport
18. 6. 2012 6:00
První ohlasy z českého i portugalského tábora ke čtvrtfinále.
Budou se takto čeští fotbalisté radovat i po čtvrtfinále s Portugalskem?
Budou se takto čeští fotbalisté radovat i po čtvrtfinále s Portugalskem? | Foto: Reuters

Vratislav - Podle českého fotbalového reprezentanta Tomáše Sivoka nejsou Portugalci zrovna ideálním soupeřem pro čtvrteční čtvrtfinále mistrovství Evropy. Raději by ve Varšavě změřil síly s Dánskem nebo Nizozemskem.

O tom, že čtvrtfinále nebude snadnou záležitostí ani pro jeden z týmů promluvili také oba trenéři - sedmačtyřicetiletý Michal Bílek a o pět let mladší Paulo Bento.

Sivok: Dánové by byli asi snadnějším soupeřem

"Portugalci se zjevně dostávají do formy, proto by možná bylo lepší jít na Dány nebo Nizozemce. Ale ve čtvrtfinále už si nevybereme," pronesl pro ČTK Sivok, který je hlavním pilířem defenzivy českého týmu.

Přesto věří, že se spoluhráči zápas zvládne a oplatí Portugalcům porážku 1:3 z minulého evropského šampionátu v Rakousku a Švýcarsku. "Můžeme to brát jako odvetu za tu čtyři roky starou prohru, ale určitě to bude těžké jako tehdy," míní Sivok.

Klíčové prý bude pokrývat rychlé útočníky soupeře v čele s Cristianem Ronaldem a Nanim a nedávat portugalským hvězdám prostor pro protiútoky.

Bílek: Opírají se hlavně o Ronalda a Naniho

"Hlavně nesmíme otevírat hru jako Nizozemci. Když mají Portugalci prostor, trestají to," dodal Sivok výhře Portugalců nad Nizozemskem 2:1, kterou dvěma zásahy zařídil Ronaldo právě po rychlých brejcích.

"Z této skupiny si bylo těžké vybírat soupeře, protože všechny čtyři celky jsou hodně kvalitní," prohlásil český kouč Michal Bílek.

"To platí i o Portugalsku, které má ve svém středu hodně kvalitní individuality. Opírají se zejména o trojici Ronaldo, Nani a Pepe. Na ně se budeme muset připravit," dodal Bílek.

Také jeho protějšek Paulo Bento nečeká snadný zápas: "Nebude to lehké. Budeme muset být stejně dobří jako dnes, abychom postoupili do semifinále."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy