Komický omyl. Francouzi přiletěli fandit do špatné země: Máme se o Evropě co učit

jzp jzp
24. 6. 2021 21:22
Nasedli do letadla a těšili se, že přímo na stadionu v Budapešti podpoří Francii proti fotbalistům Maďarska. Nakonec ale šestičlenná skupinka francouzských fanoušků skončila o stovky kilometrů dál. V Bukurešti.
Francouzský fanoušek v maďarské Puskás Aréně. Někteří jeho krajané však cestu na stadion nezvládli.
Francouzský fanoušek v maďarské Puskás Aréně. Někteří jeho krajané však cestu na stadion nezvládli. | Foto: Reuters

Na Euru už zaujala výprava chorvatských příznivců, která soukromým letadlem mířila za svými krajany do Skotska, ale jelikož nedostala povolení k přistání, skončila v Praze.

Zmínění Francouzi zažili ještě větší dobrodružství. Dlouho přitom měli za to, že všechno je v pořádku.

V sobotu ráno nasedli do letadla a mířili do Budapešti, kde se Kylian Mbappé a spol. chystali na domácí Maďary. Naplněná Puskás Aréna slibovala výjimečný zážitek.

Jenže letadlo s partou kolegů z práce přistálo v rumunské Bukurešti, kde se ten den žádný zápas Eura nehrál.

Francouzští nadšenci si však ještě relativně dlouho žili svoji idylku. Rumunské vlajky na letišti jim nepřišly divné. Všudypřítomná rumunština, kterou dost možná nikdy předtím neslyšeli, také ne.

A tak se vydali na cestu k aréně. Respektive následovali jiné fanoušky, které považovali za Maďary. "Šli jsme za nimi do vlaku a pak na metro," vyprávěl jeden z Francouzů rumunskému deníku Jurnalul National, který příběh zveřejnil.

"Přišlo mi divné, že nešli ke stadionu, ale na pivo. Myslel jsem si ale, že jen chvíli posedí a pak budou pokračovat v cestě. Snažil jsem se s nimi mluvit, ale nerozuměl jsem jim ani slovo."

Nešlo o Maďary, ale Ukrajince, kteří cestovali na pondělní klání svého týmu proti Rakousku. Což bylo jasné ve chvíli, kdy jméno své země začali skandovat.

Asi po dvou hodinách tak Francouzům konečně došlo, že jsou v jiné zemi. Omyl jim potvrdil rumunský novinář, jehož zaujalo, že neskandují s ostatními, a tak se začal vyptávat. Jste z Kyjeva? Fandíte Ukrajině? "Ne, jsme tady omylem. Je čím dál jasnější, že nejsme tam, kde bychom měli být," odpovídali.

Jelikož klání Francie - Maďarsko startovalo v ten samý den odpoledne, na přesun do Budapešti už nebyl čas. Ostatně je to z Bukurešti pořádná dálka. Asi jako z Prahy do Bruselu.

Co na tom, že názvy hlavních měst Maďarska a Rumunska zní podobně. I ve francouzštině - Budapest, Bucarest.

"Do téhle části Evropy cestujeme poprvé," vysvětloval úsměvnou chybu jeden z Francouzů. "A abych byl upřímný, Budapešť a Bukurešť jsem doteď nijak nerozlišoval. Máme se o Evropě co učit."

Pomýlení Francouzi nakonec v Bukurešti zůstali. Narychlo si našli bydlení a zápas proti Maďarsku, který skončil překvapivou remízou 1:1, sledovali v televizi. Stejně jako pozdější střet s Portugalskem.

A protože Mbappé a spol. vybojovali skupinové prvenství, pondělní osmifinále proti Švýcarsku odehrají… v Bukurešti. Šestice nešťastníků tak už nemusí nikam cestovat. Reprezentace dorazí za nimi.

Francouzi napodobili devět let starý kousek fanoušků španělského Bilbaa, kteří v hojném počtu pádili soukromým letem na finále Evropské ligy v Bukurešti. Jenže pro změnu přistáli v Budapešti. A pak sledovali porážku svého týmu s Atlétikem Madrid. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy