Bílek je levný trenér. Bere jen 250 tisíc měsíčně

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 6. 2012 5:00
Reprezentační kouč Bílek patří mezi levné trenéry národních týmů. Bere jen 250 tisíc korun měsíčně.
Michal Bílek ve vlaku, který odvezl český tým do Vratislavi
Michal Bílek ve vlaku, který odvezl český tým do Vratislavi | Foto: Reuters

Vratislav/Praha - Šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta udělal chybu, když dal trenéru Michalu Bílkovi už před turnajem Euro 2012 smlouvu i na další kvalifikační cyklus, říkají mnozí.

Jak ale zjistil placený internetový večerník Insider, zase až takový naiva Pelta není.

Smlouva s Bílkem totiž podle pondělního vydání Insideru obsahuje klauzule, které jsou pro svaz v případě předčasného vypovězení kontraktu výhodné.

Bílek nemusí dostat všechno

Pelta se pojistil proti tomu, aby Bílkovi nemusel v případě vyhazovu vyplácet všechny peníze nasmlouvané až do data vypršení kontraktu.

Kolik vlastně Bílek bere? Trenérem reprezentace se stal v éře předsedy Ivana Haška. A dostal od něj plat 180 tisíc korun měsíčně.

Postupem na Euro 2012 Bílek splnil výkonnostní cíl a šéf svazu Miroslav Pelta využil opčního práva, které asociace na Bílka měla.

Dal mu kontrakt na další kvalifikaci, tentokrát o MS 2014 v Brazílii. A zvýšil mu plat na 250 tisíc korun měsíčně.

Se smlouvou na Euro

Smlouva nabyla platnosti 26. května, když ji v Rakousku před přípravným zápasem s Izraelem schválil výkonný výbor Fotbalové asociace ČR.

"A vyprší 31. prosince 2013, po skončení kvalifikace. S tím, že samozřejmě obsahuje opční právo. Kdyby se na MS postoupilo, prodloužila by se automaticky i na jaro 2014 a také na samotný turnaj," vysvětluje Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Ve fotbale je běžné, že vyhodí-li klub (nebo asociace) trenéra dříve, než stanoví kontrakt, vyplácí mu častokrát všechny peníze, které si měl podle smlouvy vydělat.

Za takových podmínek by u Bílka šlo o 19 měsíčních platů, tedy o 4,75 milionu bez prémií.

Klauzule jako pojistka

Jenže, jak zjistil Insider, pokud by Bílek u reprezentace skončil, celou tuto sumu by mu asociace nevyplácela.

"V té smlouvě je klauzule, která stanoví, že bude-li smlouva rozvázána do 30 dnů od posledního českého utkání na Euru 2012, má trenér nárok na odstupné v podobě jen několika málo měsíčních platů. Kdyby byla rozvázána později, dostal by těch platů víc, ale nikdy ne celou sumu až do konce smlouvy," citoval Insider zdroje z vedení českého fotbalu.

"Nevím přesně, kolik těch platů odstupného je ve smlouvě uvedeno, to ví jen předseda Pelta. Ale orientačně by Bílek v případě toho rychlého rozvázání smlouvy dostal na odstupném zhruba milion. A kdyby s ním byla spolupráce ukončena později, po uplynutí té třicetidenní lhůty, tak by to odstupné bylo v relaci kolem 1,5 milionu," řekl tentýž zdroj.

Bílek je levný trenér

I po navýšení patří plat Michala Bílka v kategorii reprezentačních koučů mezi ty velmi nízké. Ročně by si přišel na 3 miliony korun, což je 117 tisíc eur.

Pro srovnání: anglická asociace platila Fabiu Capellovi 8,5 milionu eur ročně, Dicka Advocaata honorují Rusové 7 miliony eur ročně.

To jsou sice extrémy, ale i Vladimír Weiss bral u slovenské reprezentace 420 tisíc eur ročně. Když ho v Bratislavě letos v lednu vyhazovali, museli se modlit, aby souhlasil s tím, že odejde jen se 3 měsíčními platy.

Viktoria Plzeň sice na pozici slovenského reprezentačního kouče svého trenéra Pavla Vrbu neuvolnila, alespoň mu však podle zákulisních zdrojů dorovnala plat, který mu nabízeli Slováci: 400 tisíc korun měsíčně.

Pro srovnání: sportovní ředitel Sparty Jaroslav Hřebík bere 300 tisíc korun měsíčně.

Nový trenér tohoto klubu Vítězslav Lavička, stejně jako trenér Slavie Petr Rada, pak dostávají stejnou výplatu jako nyní Bílek, tedy 250 tisíc korun měsíčně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy