Cesta Dánů skončila. Anglie je zlomila po kontroverzní situaci až v prodloužení

Aktualizováno 8. 7. 2021 0:11
Fotbalisté Anglie v druhém semifinále mistrovství Evropy v Londýně porazili Dánsko 2:1 po prodloužení a poprvé v historii postoupili do finále Eura. O zlato si svěřenci trenéra Garetha Southgatea zahrají v neděli proti Itálii opět na domácím stadionu Wembley.
Harry Kane se spoluhráči slaví vítěznou dorážku po penaltě v prodloužení.
Harry Kane se spoluhráči slaví vítěznou dorážku po penaltě v prodloužení. | Foto: Reuters

Po půl hodině hry otevřel skóre Dán Mikkel Damsgaard z přímého kopu, ještě do přestávky vyrovnal vlastní brankou kapitán Simon Kjaer. Ve 104. minutě rozhodl zápas ve prospěch anglického favorita kapitán Harry Kane dorážkou vlastní neproměněné penalty.

Dánové, kteří ve čtvrtfinále zdolali českou reprezentaci 2:1, nenavázali na svou jedinou dosavadní finálovou účast na zlatém evropském šampionátu v roce 1992.

"Neuvěřitelný zápas. Klobouk dolů před Dánskem. Je skvělý pocit být doma ve finále. Víme, že to bude proti Itálii hodně těžké, protože zatím hrají skvěle. Ale nemůžeme se dočkat finále, je před námi poslední utkání," řekl Kane v televizním rozhovoru.

Angličané hráli páté z šesti utkání na turnaji ve Wembley, kde díky navýšení kapacity mohlo bylo téměř 65.000 fanoušků. Domácí v bouřlivé atmosféře začali aktivněji, ale až na Sterlingovu slabou střelu si v úvodu větší šance nevytvořili.

Seveřané postupně hru vyrovnali. Damsgaard nejprve z dálky minul, ale ve 30. minutě už se prosadil výstavní ranou pod břevno z přímého kopu. Anglie inkasovala na Euru poprvé a celkově po sedmi zápasech a 691 minutách. Brankář Pickford dostal gól dokonce po 725 minutách, čímž o pět minut překonal letitý rekord Gordona Bankse.

Hráči Albionu se však rychle vzpamatovali a soupeře zatlačili. Sterling nejdříve zblízka trefil brankáře Schmeichela, ale ve 39. minutě si po podobné akci a Sakově centru Kjaer vstřelil vlastní gól ve skluzu před Sterlingem. Dánové s vypětím sil udrželi poločasovou remízu. "Poprvé jsme tady inkasovali, ale dobře jsme zareagovali a ukázali sílu," podotkl záložník Raheem Sterling.

Angličané mohli už na začátku druhé půle otočit skóre, ale Maguireovu hlavičku po rohu výborně vytáhnul Schmeichel. Domácí navzdory převaze nedokázali pevnou obranu outsidera prolomit. V nastavení "Tři lvi" sahali po vítězné brance, ale Phillips přestřelil, dánský gólman zneškodnil další hlavičku Maguirea a neprosadil se ani Kane.

Útočník Tottenhamu měl i první šanci prodloužení, ale jeho pokus z úhlu vyrazil jistý Schmeichel. Angličané pokračovali v tlaku, než si vysloužili možnost pokutového kopu.

Penaltě předcházel kontroverzní moment, neboť v průběhu anglické akce se na hrací ploše objevil druhý míč, kolem kterého se protáhl Sterling při cestě do velkého vápna. Bylo na posouzení rozhodčího Dannyho Makkelieho, zda druhý balon ovlivnil hru, nebo ne.

Nizozemský sudí nechal akci plynout a následný střet Joakima Mähleho se Sterlingem posoudil jako nedovolený zákrok. Také toto rozhodnutí se stane předmětem diskuzí. "Za mě to penalta nebyla," pronesl například bývalý reprezentační záložník a trenér Ivan Hašek ve studiu České televize.

Kane sice napoprvé Schmeichela nepřekonal, ale ze šťastné dorážky už nezaváhal. Kapitán Albionu se na letošním ME trefil počtvrté, desátým gólem na velkých turnajích dorovnal nejlepšího anglického střelce Linekera.

"Měl jsem vybranou stranu, kam vystřelím. Nebyla to nejlépe kopnutá penalta v mé kariéře. Někdy ale minete a míč se k vám odrazí. Naštěstí se to stalo i dneska," uvedl Kane.

V druhé části prodloužení si Southgateovi svěřenci především kontrolovali těsný náskok. Dánové, kteří vypadali hodně vyčerpaně, zahrozili pouze nepřesnou tečovanou ranou Braithwaitea. Jeho spoluhráč Schmeichel těsně před koncem ještě zblízka vychytal Sterlinga. Angličané si finále velké akci zahrají poprvé od roku 1966, kdy získali zlato na domácím mistrovství světa.

"Podali jsme skvělý výkon, museli jsme do toho dát všechno," prohlásil Sterling. "Jsem ohromně hrdý na své hráče. A fanoušci byli úžasní po celý večer," dodal kouč Southgate.

Mistrovství Evropy ve fotbale - semifinále (Londýn):

Anglie - Dánsko 2:1 po prodloužení (1:1, 1:1)

Branky: 39. vlastní Kjaer, 104. Kane - 30. Damsgaard. Rozhodčí: Makkelie - Steegstra, De Vries - Van Boekel (video, všichni Niz.). ŽK: Maguire - Wass. Diváci: 64.950 (omezený počet).

Sestavy:

Anglie: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Phillips, Rice (95. Henderson) - Saka (69. Grealish, 106. Trippier), Mount (95. Foden), Sterling - Kane. Trenér: Southgate.

Dánsko: Schmeichel - Christensen (79. Andersen), Kjaer, Vestergaard (105. Wind) - Stryger Larsen (67. Wass), Höjbjerg, Delaney (88. Jensen), Mähle - Braithwaite, Dolberg (67. Nörgaard), Damsgaard (67. Poulsen). Trenér: Hjulmand.