Řežba v Marseille: Před chuligány prchala i Vardyho žena. UEFA žene Rusy před disciplinárku

Policie v Marseille tvrdě zasáhla proti nepokojným fanouškům
Před utkáním Ruska s Anglií i po něm totiž došlo k výbuchu fotbalového násilí mezi oběma tábory fanoušků. Po utkání, které skončilo 1:1, ...
... vtrhli do sektoru anglických příznivců ruští chuligáni.
Před jejich výpadem prchaly i rodiny s dětmi, na záběrech z místa je vidět, jak se prchající fanoušci snaží přelézt plot mezi sektory, aby před násilníky uprchli do bezpečí.
Ruští chuligáni si v tomto ohledu nebrali servítky. Už za dva roky přitom jejich země hostí mistrovství světa.
Foto: Reuters
Sport Sport
Aktualizováno 12. 6. 2016 13:23
Anglie hrála v sobotu večer na mistrovství Evropy s Ruskem, už odpoledne se ale fanoušci Albionu dostali do konfliktu s příznivci Ruska a následně také s policisty v Marseille. Po strážcích pořádku házeli láhve, opačným směrem zase létaly petardy a kapsle se slzným plynem. Po skončení zápasu pak ruští chuligáni vtrhli do sektoru Angličanů. Před jejich výpadem prchaly i ženy a děti.

Marseille - Fotbaloví fanoušci už třetí den rozpoutávají nepokoje na mistrovství Evropy ve Francii. V sobotu došlo k obzvláště tvrdým střetům mezi příznivci Ruska a Anglie v Marseille, kde se reprezentace obou zemí večer utkaly ve vzájemném duelu. Na vině jsou podle všeho Rusové, proti kterým UEFA zahájila disciplinární řízení.

První konflikty se odehrály odpoledne v ulicích města, ale násilí pokračovalo i na samotném stadionu Vélodrome, kde po skončení utkání (1:1) ruští fanoušci vtrhli do sektoru s anglickými diváky. 

Ruští fanoušci po tom, co jejich tým v nastavení vyrovnal, běželi k sektoru Angličanů, vylezli na bariéry, které je měly oddělovat a něco pokřikovali. "Jako by se nám chtěli vysmát nebo co," řekl jeden z příznivců Albionu.

"Začali na nás házet světlice. My jsme se jen bránili a utíkali," pokračoval. A za pravdu mu dává i redaktor BBC Dan Roan. "Viděl jsem světlici a pak jen prchající Angličany. Všichni utíkali," popsal situaci.

Mutko: Fanoušci se chovali nepřijatelně

UEFA kvůli rvačkám zřejmě udělí Ruské fotbalové federaci vysokou pokutu. "Dostaneme finanční trest od UEFA, tak jsem byl informován. Chovali jsme se nepřijatelně. Sami vyšetřujeme, co se stalo," řekl ruský ministr sportu Vitalij Mutko. Rozhodnutí o trestu má padnout v úterý. Proti Anglii řízení zahájeno nebylo.

Rusové přitom původně jakékoli incidenty popírali. "Viděl jsem, že fanoušci Anglie vstali a tlačili se u východu. Nebyly tam žádné rvačky. Všechno je v pohodě, policie tu funguje dobře," tvrdil například trenér Rusů Leonid Sluckij.

Podle šéfa ruské fanouškovské unie Alexandera Šprygina ruské rowdies vyprovokovalo chování Angličanů. "Důvodem bitek bylo, že Angličané hodně pili a chovali se špatně. Aktivní z našeho směru byli fandové Lokomotivu Moskva a Petrohradu," dodal Šprygin.

UEFA při udělení pokuty přihlédne ke střetům, které Rusové vyprovokovali před čtyřmi lety v Polsku i na Ukrajině v průběhu konání tamního Eura. Tehdy dokonce v jednom ze zápasů rasisticky uráželi v utkání s Čechy Thea Gebre Selassieho, za což také musel ruský svaz UEFA platit tučnou pokutu.

Prchat musela i Vardyho manželka

Do kritiky chování svých fanoušků už se pustili Angličané. "Tito fanoušci jsou hanbou Anglie. Mrzí nás, že jedinci svým chování poškozují pověst nevinných příznivců," stojí v prohlášení tamní Fotbalové asociace. Jedním dechem také dodává, aby s výtržníky udělala francouzská policie rychlý proces.

Svědkem konfliktů byla i manželka útočníka Anglie Jamieho Vardyho, Rebekah. "Nejhorší zážitek. Bezdůvodně se rvali jako zvířata v kleci. Šokující," popsala situaci, před níž utekla a v pořádku se dostala do hotelu.


V části stadionu, kam ruští příznivci vtrhli, přitom seděli obyčejní fanoušci, takže podle oficiálního Twitterového účtu Eura před chuligány musely prchat i ženy a děti.

"UEFA zcela odsuzuje incidenty, které se v sobotu udály v Marseille," uvedla oragnizace zastřešující evropský fotbal v oficiální zprávě. "Lidé, kteří se takto násilně projevují nemají ve fotbale co dělat."

Vzduchem létaly petardy i láhve

Podle BBC se fanoušci utkali již odpoledne v ulicích, při následných střetech se strážci zákona pak létaly vzduchem láhve, plastový nábytek a odpadky, policie opáčila petardami a slzným plynem. Do akce údajně bylo nasazeno i vodní dělo.

"Museli jsme zasáhnout do střetů mezi fanoušky Anglie, Ruska a Francie ve čtvrti Vieux-Port," citovala místního policejního velitele agentura AFP.

Někteří fanoušci byli zadrženi a podle fotografií agentury Reuters byli jednotlivci silně zakrváceni. Podle serveru BBC bylo zatčeno celkem šest osob. Jestli šlo pouze o Angličany, není jasné.

Ošetřeno bylo 31 lidí

Záchranná služba v Marseille potvrdila, že během soboty bylo při střetech zraněno 31 lidí. Z toho jeden upadl do bezvědomí a jeden anglický fanoušek dostal infarkt. Policie šest lidí zadržela.

Kdo však potyčky vyprovokoval, je podle zpravodajů těžké určit. Podle britských novinářů měli násilí ve městě vyvolávat především ruští fanoušci. Do nepokojů se ale neváhali zapojit ani Francouzi.

V Marseille došlo k obdobným potyčkám především vinou anglických rowdies už ve dvou předcházejících nocích, místní policie ale nakonec situaci vždy dokázala slzným plynem uklidnit.

Výtržnosti fanoušků se už přesunuly i do Nice, kde se poprali fandové Severního Irska s místními obyvateli. Střet si vyžádal sedm zraněných. Severoirská reprezentace se dnes v Nice utká s Polskem. V Paříži je zase pod drobnohledem zápas Turecka s Chorvatskem, který má druhý nejvyšší stupeň rizikovosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy