Angličané opět nezlomili penaltové prokletí a na Euru končí

24. 6. 2012 23:30
Fotbalisté Itálie postoupili do semifinále Eura, v němž se utkají s Německem.
Fotbalisté Itálie se radují z postupu do semifinále.
Fotbalisté Itálie se radují z postupu do semifinále. | Foto: Reuters

Kyjev - Fotbalisté Anglie opět neprolomili své prokletí v penaltovém rozstřelu. Ve čtvrtfinále mistrovství Evropy v něm v Kyjevě po bezbrankové remíze podlehli Itálii 2:4 a na turnaji končí.

Angličané neuspěli v penaltovém rozstřelu na velkém turnaji popáté v řadě. Naposledy v něm vyhráli v roce 1996, když ve čtvrtfinále vyřadili Španělsko. Od roku 1990 to však byl jejich jediný vyhraný rozstřel ze sedmi zápasů.

"Můžeme odcházet s hlavami nahoře, ale to našim zlomeným srdcím nepomůže. Soucítím se všemi hráči, kteří do toho dnes dali absolutně všechno. Myslel jsem si, že bychom tentokrát mohli mít trochu štěstí, ale nedopadlo to," řekl po zápase anglický kapitán Steven Gerrard.

Italové: Spravedlnost nebyla slepá

Naopak Italové, kteří byli v základní hrací době i prodloužení lepší, na rozdíl od čtvrtfinále předchozího Eura proti Španělům penaltový rozstřel zvládli a postoupili do semifinále, v němž se ve čtvrtek utkají ve Varšavě s Německem.

V boji o finále se tak utká po dvou zástupcích ze základních skupin B a C.

"Odehráli jsme skvělý zápas a zasloužili si postoupit. Byli jsme trpěliví, vytvářeli si šanci. Při penaltách pak potřebujete trochu štěstí," uvedl na tiskové konferenci italský trenér Cesare Prandelli.

"Spravedlnost nebyla slepá, zaslouženě jsme zvítězili. Když jsem šel na penaltu, myslel jsem jen na to, abych ji dal," řekl střelec vítězného gólu Alessandro Diamanti.

Balotelli zahazoval gólovky

Už ve 3. minutě se mohli dostat do vedení Italové, střela Daniele De Rossiho zpoza velkého vápna však skončila na pravé tyči brankáře Joea Harta.

Hned o dvě minuty později se na druhé straně objevil v gólové šanci Glen Johnson, Gianluigi Buffon však jeho střelu z malého vápna reflexivně vyrazil.

Ve 14. minutě byl u další šance Angličanů opět Johnson, jeho centr však Wayne Rooney poslal hlavičkou jen těsně nad bránu.

Pak přišly okamžiky italského útočníka Maria Balotelliho. Ve 25. minutě mu poslal centr za italskou obranu Pirlo a útočník Manchesteru City mohl jít sám na svého klubového spoluhráče Harta. Při zpracování míče však zaváhal a vracející se John Terry srazil jeho střelu do bezpečí.

Ve 42. minutě sklepával Antonio Cassano míč Balotellimu na malé vápno, těsně před ním však odkopl míč nad bránu jeho další klubový spoluhráč Joleon Lescott.

Po přestávce tlak Italů pokračoval

I začátek druhé půle vyšel lépe Italům. Po rohovém kopu našel Montolivo za anglickou obranou zcela osamoceného De Rossiho, jeho střela z otočky však bránu minula.

O pět minut později měl další obrovskou šanci Balotelli, k němuž vyrazil míč Hart, z otočky však trefil anglického brankáře a dorážející Ricardo Montolivo poslal míč z deseti metrů nad bránu.

V 60. minutě měl Balotelli další šanci, který se uvolnil přes Terryho a střelou přes hlavu bránu jen těsně minul.

O pět minut později o sobě poprvé nechali ve druhé půli slyšet Angličané, když Rooneyho centr se odrazil k Ashleymu Youngovi, jeho střelu však srazil Andrea Barzagli těsně mimo bránu.

Necelé dvě minuty před koncem základní části mohl o výhře Italů rozhodnout střídající Antonio Nocerino, který si dobře zpracoval přihrávku za obranu, jeho střelu však na poslední chvíli vychýlil nad branku Johnson.

Také Angličané mohli ukončit zápas v základním čase, když ve třetí minutě sklepl Andy Carroll míč pro Rooneyho, jeho střela přes hlavu zhruba z deseti metrů však mířila nad bránu.

Italové se dočkali zasloužené výhry

Také v prodloužení byli Italové lepší, což ve 101. minutě potvrdil střídající Alessandro Diamanti, jeho technickou střelu z hranice velkého vápna zastavila tyč.

Necelých šest minut před koncem prodloužení už se Italové radovali z gólu, radost jim však po hlavičce Nocerina vzal zdvihnutý praporek pomezního rozhodčího.

A tak musel o vítězi rozhodnout penaltový rozstřel, v němž jako první za stavu 1:1 zaváhal Montolivo, který poslal míč mimo bránu.

Ve třetí sérii však trefil Young břevno a poté vychytal Buffon Ashleyho Cola. V páté sérii tak měl postup na kopačce Diamanti, který poslal míč do Hartova protipohybu.

Výsledek:

Anglie - Itálie 0:0, na penalty 2:4

Penalty proměnili: Gerrard, Rooney - Balotelli, Pirlo, Nocerino, Diamanti. Neproměnili: Young, Cole - Montolivo. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Santos (všichni Port.). ŽK: Barzagli, Maggio (oba It.). Diváci: 64.340.

Anglie: Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner (61. Walcott), Gerrard, Parker (94. Henderson), Young - Rooney, Welbeck (61. Carroll). Trenér: Hodgson.

Itálie: Buffon - Abate (90. Maggio), Barzagli, Bonucci, Balzaretti - Pirlo - Marchisio, Montolivo, De Rossi (80. Nocerino) - Balotelli, Cassano (78. Diamanti). Trenér: Prandelli.