A teď, pane Bílku, hurá do Brazílie! Bude to tedy dřina...

Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 6. 2012 5:00
Éra šťastných losů je pryč, kvalifikace o MS 2014 otestuje českou kvalitu na sto procent
Jednu misi Michal Bílek s manažerem Vladimírem Šmicrem zvládli. Brzy začne druhá.
Jednu misi Michal Bílek s manažerem Vladimírem Šmicrem zvládli. Brzy začne druhá. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Knížka nadepsaná Češi a fotbalové Euro 2012 už se zaklapla. Neskončila špatně, tak akorát.

Jenže sotva skončilo jedno, už se chystá další dobrodružství. A tentokrát naprosto speciální.

"To víte, že mistrovství světa právě v Brazílii by mě moc lákalo," zdůrazní i kapitán Tomáš Rosický, že raráškové, kteří mu radí, aby už reprezentační kariéru ukončil, mají v jeho myšlenkách právě tenhle silný protihlas.

Cesta na MS? Těžší než čtvrtfinále Eura

Brazílie, země fotbalu zaslíbená, pořádala MS naposledy v roce 1950.

Hrát na mundialu protančeném sambou se tedy tisícům fantastických fotbalistů nepoštěstilo. A tahle generace tu šanci má!

Samozřejmě je tu "drobná" podmínka: Na ten šampionát je zapotřebí se nejdřív kvalifikovat.

A nutno dodat, že získat palubní lístek do Ria bude nejspíš mnohem náročnější než dostat se mezi osm nejlepších týmů Eura 2012.

Jediné volné okénko: po Barošovi

Pojďme si tedy na základě čerstvých poznatků z Eura 2012 udělat malou inventuru, která nám odhalí, jak na tom český národní tým pouhých 11 týdnů před vstupem do bojů o MS 2014 vlastně je.

SLOŽENÍ ČESKÉHO TÝMU. Byla by hloupost tým jakkoli rozbíjet, vždyť se jeho funkční kostra dala dohromady teprve před pár měsíci.

Stačí jen vyřešit personální otázku v útoku a pak průběžně vhodně okysličovat tým mladými hráči i na dalších pozicích.

Sbohem řekl po Euru 2012 (zatím) jen Milan Baroš (30 let). "Odchází skvělý kluk do party, který toho pro reprezentaci mnoho udělal - a nám s ním odcházejí i góly," pravil Michal Bílek po návratu zkroušeným hlasem.

Nahradí Baroše stejný typ Chramosta?

V letech 2011 a 2012 přitom Baroš skóroval jen třikrát: v kvalifikaci proti Lichtenštejnsku a v přípravách s Irskem a Izraelem.

"Milanu Barošovi jsem vždycky fandil a vůbec nechci, aby to teď vyznělo nějak proti němu. Ale já se nedomnívám, že by se po jeho odchodu ocitla reprezentace v nějak tragické situaci," reaguje Zdeněk Ščasný, v minulosti např. trenér Sparty či Panathinaikosu Atény.

"Vždyť tu máme spoustu mladých útočníků. Pokud chce Michal Bílek přesně stejný typ dravce na ofsajdovou hranu, pak je tu Honza Chramosta (21) z Mladé Boleslavi. I když to možná někteří vidí jinak, já vnímám i Tomáše Pekharta (23) jako brejkový typ. A do jiných typů zápasů se zase může hodit Tomáš Necid (22)," zakončuje Ščasný přehlídku adeptů uvolněného místa v útoku jménem typického bijce pro práci uvnitř šestnáctky.

Odchod Rosického? Bílek o něm neví

Kvůli Barošově odchodu každopádně není potřeba měnit nějak zásadně systém hry. Pokud totiž Čechům něco funguje, pak je to křídelní práce Pilaře a Gebre Selassieho. A ta přesně zapadá do rozestavení 4-2-3-1, uplatňovaného na šampionátu.

"Reprezentace by měla mít několik variant útoku. Jinak totiž asi budeme hrát s Itálií, jinak s Maltou - a je dobré umět změnit způsob hry i v jediném daném utkání, podle vývoje skóre či situace," zdůrazňuje Ščasný.

Kromě Rosického (31 let), který nad koncem v týmu přemítá kvůli častým zdravotním problémům, snad teoreticky může mít podobné myšlenky i Jaroslav Plašil (30).

Tomu se Euro příliš nevyvedlo, nejspíš proto, že ho po dlouhé francouzské sezoně zradily síly, najednou neměl kde brát. Ale snad zůstane.

Odchod Rosického? Velká ztráta

"Nemám žádné náznaky, že by kromě Milana Baroše chtěl končit i někdo další. Byla by to velká škoda, máme tu výbornou partu, která se ještě může zlepšovat," zdůrazňuj Bílek.

Kdyby se mýlil a skončil by i Rosický, šlo by o ztrátu citelnou.

"Chyběl by týmu fotbalově, ale i osobnostně, jeho účast na trávníku je pro spoluhráče silný psychologický moment," glosuje Ščasný. "Ale už i na Euru ukázali, že když Rosický schází, dokážou se semknout a zabojovat."

Velkým tahounem let příštích by měl být Petr Jiráček (26). S ním zatím Bílek v sestavě různě hýbe, podle toho, kde ho tlačí bota.

"Jiráčkovo místo je ve středu hřiště. Na Euru hrával i vpravo, ale uvolňoval tam hodně prostor nájezdům Gebre Selassieho, to také fungovalo," všiml si Ščasný.

A co Chramosta, Kadlec, Kalas, Krejčí?

Český tým má nyní velmi slibné věkové složení. Kromě Rosického třicítku těsně překročili jen Čech, Plašil, Hübschman, Rezek a Lafata. Zbytek kádru je mladší.

Vyloženě mladou krev už do týmu vnesl i Darida (21). A kdo by ho mohl následovat?

Řeč už šla o Chramostovi (21), který v závěru sezony v Boleslavi našel ztracený gólový recept. Velkou sílu by do týmu mohlo vnést fotbalové probuzení Václava Kadlece (20), věřme, že snad už se ve Spartě konečně vylíže ze svých zdravotních problémů.

Alternativou do obrany by brzy mohl být supertalent Tomáš Kalas (19), kterého Chelsea v minulé sezoně půjčila do Arnhemu. Své šance se určitě dočká i levonohý sparťan Ladislav Krejčí (19), možná kouč Bílek odpustí ostrá slova kolem Štajnerovy nenominace i libereckému záložníku Lukáši Váchovi (23).

Fanoušci s Bílkem uzavřeli příměří

"Kluci z Plzně i liberecký Theo se v týmu uchytili, myslím, že je to velká motivace pro další hráče z ligy. Když někdo v lize výkonnostně "vylítne", nebudeme mít problém dát mu příležitost i u nás," glosuje Michal Bílek situaci.

VEDENÍ TÝMU, VZTAH S FANOUŠKY. Nic se nemění, smlouvy se prodlužují. Manažerem reprezentace zůstává Vladimír Šmicer, trenérem Michal Bílek. Tomu fanoušci dlouho nevěřili. A nebylo divu.

Neměl za sebou žádný významný trenérský úspěch na mezinárodní scéně, a neměl tedy o co opřít svou prestiž, když se spolu s týmem vracel s mizernými nebo nepřesvědčivými výsledky z cest do Emirátů, USA či Japonska.

Vstup do kvalifikace domácí prohrou s Litvou pak všechno podtrhnul.

V závěru bojů o Euro ovšem Bílek našel pro svůj tým lepší hráče a herní model. Na šampionát Češi proklouzli - a na něm se jim pak otevřela cesta až do čtvrtfinále. Což jistě je úspěch, takže teď už Bílek má o co se opírat.

Proti špičce Češi neuspěli

A fanoušci? Teď jsou víceméně spokojení, ale berme v potaz, že příměří je čerstvé, a proto velmi křehké...

KVALITA TÝMU. Každopádně stoupá, Češi se na Euru dostali mezi 8 nejlepších, to je neoddiskutovatelné. Ale je potřeba doříct jistá ale...

V nijak mimořádně nabité kvalifikační skupině Češi (nyní 27. v žebříčku FIFA) předčili 41. Skotsko či 88. Litvu, v baráži měli při losu štěstí na 50. Černou Horu. Na Euru si pak poradili s 15. Řeckem a 62. Polskem.

Jak ovšem narazili na tým evropské špičky, tedy 1. Španěly, 13. Rusy nebo 10. Portugalce, ukázal se velký výkonnostní rozdíl.

Štěstí u losu skončilo, je tu peklo

Pokud někdo řekne, že Ronaldo a spol. porazili Čechy jen těsně 1:0, pak ho lze odkázat na poměr střel v utkání 20:2. Že byla skupina A na Euru dramaticky slabší než "béčko", potvrdil i čtvrtfinálový duel Německo-Řecko (4:2, na střely 24:9).

SOUPEŘI V PŘÍŠTÍ KVALIFIKACI. Když už se probíráme žebříčkem FIFA, je jistě na místě podívat se, jaká kvalita čeká Čechy ve fotbalové válce o Brazílii.

A při pohledu na první dva jmenované lehce zamrazí: 9. Dánsko, 12. Itálie, 51. Arménie, 90. Bulharsko a 147. Malta.

Trenér Bílek ví, že to bude dřina. "Skupina je strašně těžká. O Italech je zbytečné mluvit. Dánové, ti v úvodu Eura fantasticky překvapili nejen svou bojovností, ale i fotbalovostí. K tomu si připočtěte Bulhary, ale i Armény, co v minulé kvalifikaci dvakrát zdolali Slovensko."

Dánsku bude v září chybět Bendtner

Na šampionát postoupí přímo vítězové 9 skupin. A do baráže se dostane 8 nejlepších týmů ze druhých příček ve skupinách.

Všechno to začne 8. září těžkým zápasem v Dánsku, malou útěchou může být Čechům fakt, že soupeři bude z důvodu disciplinárního trestu za nepovolenou reklamu na Euru scházet útočník Nicklas Bendtner.

Kvalita Italů je zjevná. A Bulhaři už se také po letech chtějí probrat. Pozor - v přípravě na Euro vyhráli v Nizozemsku 2:1!

Jak se Češi ocitli ve skupině s tak těžkými soupeři? Snadno. Kvůli zhoršeným výsledkům v posledních letech spadli před losováním až do třetího výkonnostního koše.

Aby se český fotbal vyhrabal zase výš, musí tyhle soupeře prostě porazit. Jinudy cesta nahoru nevede.

O fotbalu můžeme diskutovat i na mém facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Staňte se jeho fanoušky, stačí kliknout na stránce na "To se mi líbí".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Rusko poskytne Bělorusku rakety Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice

Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem to v sobotu v Petrohradě řekl prezident Vladimir Putin. Rusko tento systém před lety vyvinulo jako odpověď na budování amerického protiraketového štítu.

"V nadcházejících měsících předáme Bělorusku taktické raketové systémy Iskander-M," řekl Putin podle ruské televize na začátku setkání s Lukašenkem.

Iskander-M je mobilní raketový systém krátkého doletu s dosahem až 500 kilometrů. Naváděné střely mohou nést konvenční i jaderné hlavice.

Bělorusko je v současné době patrně nejbližší spojenec Ruské federace, která je od konce února v ozbrojeném konfliktu s Ukrajinou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy