8 dní do Eura. Přijede 100 tisíc Čechů a Klaus

Zdeněk John
31. 5. 2012 16:10
Do startu fotbalového Eura chybí osm dní. Tady jsou nejnovější zprávičky, které by vám neměly uniknout.
Václav Klaus hraje tenis, ale fotbalové Euro si nenechá ujít. Hrajeme s Ruskem
Václav Klaus hraje tenis, ale fotbalové Euro si nenechá ujít. Hrajeme s Ruskem | Foto: Eduard Erben

Vratislav, Praha – Do startu fotbalového Eura chybí osm dní. Tady jsou nejnovější zprávičky, které by vám neměly uniknout.

Přijede 100 tisíc lidí a Klaus

Polská Vratislav se chystá na nápor fanoušků českých a ruských, kteří se utkají na úvod evropského šampionátu 8. června v místní aréně. Město vyhlásilo mobilizaci a čeká nápor až 100 tisíc fanoušků, hlavně z České republiky. Místa v hotelech jsou stále ještě k dispozici, stejně jako v kempech a hostelech. Na tři tréninky české reprezentace před utkáním s Ruskem se prý zájemcům ve městě rozdávají vstupenky zdarma, na první zápas se čeká i příjezd prezidenta Václava Klause, jinak vášnivého tenisty.

Dick Advocaat: Jsme černí koně

Podle trenéra ruských fotbalistů Dicka Advocaata, prvního soupeře Čechů, mohou být jeho svěřenci černým koněm mistrovství Evropy. „Neustále se jako o favoritech mluví o Německu, Španělsku, Nizozemsku, ale ani jedna zmínka o Rusku. Jenže já myslím, že můžeme být černým koněm turnaje. Pokud plně využijeme náš potenciál, hodně lidí můžeme překvapit," řekl Advocaat.

Ukrajina vyhlásila fotbalové prázdniny

Ukrajinská vláda vyhlásila hrací dny evropského fotbalového šampionátu za dny pracovního volna. Podle agentury Unian se rozhodnutí týká měst, v nichž se budou zápasy hrát, tedy Lvova, Kyjeva, Charkova a Doněcka. Celkem bylo v těchto městech "zrušeno" osm pracovních dnů. Opatření má podle ukrajinské agentury háček - volné dny si Ukrajinci budou muset po šampionátu o sobotách napracovat.

Polsko - daňový ráj

Podle agentury APA počítá UEFA pro letošní mistrovství Evropy s příjmy ve výši 1,3 miliardy eur (asi 33,5 miliardy korun), což je podobné jako v roce 2008. Jak vysoký bude zisk, není zatím jasné. U šampionátu v Rakousku a Švýcarsku činil okolo 700 milionů eur.

Polsko jakožto spolupořadatel nebude danit ani prémie, které UEFA vyplácí fotbalovým svazům, ani příjmy pracovníků UEFA.

Nejezděte autem, radí Karel Schwarzenberg

Čeští návštěvníci evropského fotbalového šampionátu, kteří by se od 7. do 17. června v polské Vratislavi dostali do problémů, se budou moci obrátit na české konzulární pracoviště. Ve městě, kde česká reprezentace odehraje všechny tři zápasy ve skupině, ho zřizuje české ministerstvo zahraničí. Lidem, kteří míří jak do Polska, ale i na Ukrajinu, která mistrovství spolupořádá, české úřady doporučují, aby si zaplatili komerční zdravotní pojištění. Vzkazují jim, aby do Vratislavi pokud možno nejezdili autem.

Podle EA Sports vyhrají Němci

Svůj tip na vítěze mistrovství Evropy má výrobce sportovních počítačových her EA Sports, který označil za budoucí šampiony Němce.

Naopak Češi by podle tipů této společnosti měli skončit již ve skupině, a to na třetím msítě.

Dlužno dodat, že vývojáři v EA mají za sebou několik překvapivě dobrých tipů. Krom španělských mistrů světa například předpověděli i nedávné vítězství Chelsea v FA Cupu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 1 hodinou

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy