Euro-zjištění po Skotsku: Necid si o pozici útočníka číslo 1 neřekl, propadal Limberský

Skotové se na Letné gólem pochlubili, český útok byl bezzubý
V hledišti domovského hřiště Sparty přitom vedle prvního muže českého fotbalu  Miroslava Pelty...
.... zasedl  také úspěšný kouč Dušan Uhrin starší.
Českému týmu chyběly opory brankář Čech, kapitán Rosický a dvojice záložníků Pavelka s Plašilem. Premiérový start za reprezentační A-tým si připsali gólman Koubek a záložník Frýdek, který tím oslavil 24. narozeniny.
Zápasu předcházela minuta ticha za oběti teroristických útoků v Bruselu...
Foto: Milan Kammermayer
Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 3. 2016 10:00
Zápas se Skotskem prodloužil sérii neúspěchů v přípravných zápasech, kterou ale Pavel Vrba bohatě nahrazuje v duelech soutěžních. Před Eurem si příliš nešplhnul Necid, tápal i Limberský a další

Glosář - Kdo viděl sérii filmů o četnících ze Saint Tropez, nedostane z hlavy Funésovu hlášku "Fugasi, ty ponožky vám nejdou".

Pavlu Vrbovi zase na lavičce české fotbalové reprezentace příliš nejdou přípravná utkání. Co do výsledků, ale často i v otázce předváděné hry. Kdo ty duely vidí, z hlavy je rád vytěsní. Naštěstí ovšem bývá, čím je tam nahradit. A to plnohodnotně.

O co krkolomnější a těžkopádnější hra totiž Čechy provází v přátelských duelech, o to svižněji a hlavně úspěšněji pak v uplynulých měsících vystupovali v kvalifikaci a díky tomu se dostali také na Euro 2016, dokonce z první příčky tabulky své skupiny.

Čili Pavel Vrba má bohatě nahráno a až do června si i v dalších přípravách může prohrávat, jak bude chtít - a stejně ho všichni budou drbat po bradě. Vysvědčení mu napíší až zápasy se Španělskem, Chorvatskem a Tureckem na Euru 2016. Případně to, co po nich bude či nebude následovat.

Tlak by byl, se šancemi to bylo slabší

Nicméně vraťme se z myšlenek na budoucnost do současné reality. Češi ve čtvrtek prohráli na Letné v přípravě se Skoty 0:1.

Připomeňme si dosavadní "přáteláky" pod Vrbou:
2014: Česko-Norsko 2:2, Finsko-Česko 2:2, Česko-Rakousko 1:2, Česko-USA 0:1 2015: Slovensko-Česko 1:0, Česko-Srbsko 4:1, Polsko-Česko 3:1.

Čili ostravská výhra nad Srby zůstává v osmičce dosud sehraných přátelských duelů stále osamocena. A ke dvěma remízám přibyla pátá prohra.

V součtu s kvalifikací koučoval Vrba 18. zápas národního týmu. Ještě ani jedinkrát se mu však nepodařilo odehrát zápas vzadu "na nulu", ani tentokrát ne. Počtvrté se mu naopak stalo, že jeho tým neskóroval. A v tom byl asi tentokrát ten největší problém.

Vrbova omletá vyprávěnka "Že dostáváme pokaždé góly? Ale což, já vyznávám ofenzivní styl a proto většinou nějaké ty góly dáme, takže vyhráváme, a to je podstatné", totiž funguje právě jen s těmi vstřelenými brankami.

Do tlaku se doma Češi proti soupeři, který patří do evropského průměru, dostali, vyprudukovali proti němu celkem 20 střel. Jenže kolik z toho bylo čistých šancí?

Cíl první půle zněl: Zkusme soupeře překombinovat. Převaha českých barev byla zřejmá, jenže do přečíslení se domácí moc nedostávali. Soupeřovu branku ohrozili z Dočkalova trestného kopu a následné Sivokovy dorážky, Frýdek přidal střelu ze střední vzdálenosti.

Občas skrze šestnáctku nebo vzduchem přes ni míč proletěl, jenže útočníka Necida si nenašel. A naopak.

Skalákova forma je pryč

O moc lepší to nebylo ani ve druhé půli, kdy Vrba stáhnul Frýdka z placu, na podhrot posunul Dočkala a vpravo měl přidat na dynamice hry Skalák. Jenže ve výsledku to bylo celé ještě horší než v poločase prvním. I proto, že Skalákova božská forma z podzimu zcela vyvanula kdesi nad kanálem La Manche...

Pavel Vrba byl po utkání na své chlapce hodný. Nikomu nic moc nevyčítal, nevýrazný výkon přičítal tomu, že se tým viděl po mnoha měsících a v tomto složení hrál prvně. A že prý až se opory uzdraví, bude všechno fajn.

V brance si debut v dospělé reprezentaci zapsal Tomáš Koubek. Řešit musel v podstatě jednu zapeklitější situaci a k jeho smůle se to zrovna úplně nepovedlo. Trenér ho sice podržel, nicméně na výstavu svých nejlepších zákroků asi Koubek tyhle "jesličky", po nichž inkasoval, nepošle.

Nepřesvědčivě zahrála stoperská dvojice Sivok - Kadlec. První z nich ve středu pole prohrál klíčový souboj před první inkasovano ubrankou, ten druhý občas fatálně chyboval v rozehrávce. A i když už ti dva rozehrávali přesně, dělo se to často velmi zdlouhavě.

Jednou z nejslabších součástek týmu byl tentokrát David Limberský. Vrcholem jeho představení byl jasný penaltový zákrok, nad kterým irský sudí zavřel obě oči. Navíc by ho kromě penalty musel asi ocenit i žlutou kartou, a protože už "Limba" z první půle jednu měl, byl tedy zralý na vyloučení.

V záloze se v Daridově stínu ztrácel Vacek, směrem dopředu se nejvíc dařilo Frýdkovi. Tak ho Vrba o půli vystřídal. S tím, že chtěl zkoušet jiné taktické varianty (více zde). Fajn, na Euru se to jistě zúročí.

Mač asi nejvíc pomohl Lafatovi. Protože nehrál

Problém byl v tom, že se zápas nijak zvlášť nepovedl Tomáši Necidovi. V Turecku teď už nějaký čas čeká na rozšíření své jedenáctigólové sbírky, hledá teď viditelně správný timing - a reprezentaci proto tentokrát moc nepomohl.

V pomyslném souboji o pozici útočníka číslo 1 tak vlastně zabodoval David Lafata, byť se zápasu vůbec nezúčastnil. Přestože Vrba bludné útočné snažení Tomáše Necida proti Skotům veřejně nekritizoval, moc plusových bodů si u něj útočník Bursasporu tentokrát nejspíš nepřipsal.

V 65. minutě ho na hrotu útoku vystřídal postavou menší Matěj Vydra. Problém byl v tom, že se Češi v závěru uchylovali stále častěji k nakopávaným balonům. A Vydra neměl šanci se k nim dostat. K úspěch upak nevedlo, ani když se na hrot začal vysouvat stoper Sivok.

Pavel Vrba se po utkání utěšoval tím, že i když Čechům hra "do plných" zjevně nejde, soupeři na Euru takového "zanďoura" jako teď Skoti určitě hrát nebudou.

K tomu se nabízí úvaha: Proč tedy vlastně hrajeme přípravu proti soupeři, který hraje zcela v souladu s očekáváním úplně jinak než vyhlížení soupeři na Euru?

Nutno řícf, že ani týmy, které Češi potkají na Euru ve Francii, se od listopadu neviděly. Chorvati (i bez zraněného Rakitiče) přesto porazili Izrael 2:0, Španělé si Itálie vezou výsledek 1:1 a Turci přidali 12. korálek na svou šňůru neporazitelnosti, když "cvakli" Švédy 2:1.

V dresu poražených se neobjevil Zlatan Ibrahimovic, v úterý proti Čechům už by ve Stockholmu hrát měl. Bude zajímavé sledovat, do jaké míry Pavel Vrba svoji sestavu protočí. Tomáš Vaclík se má každopádně v české bráně na co těšit.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy