Euro 2020 v Edenu nebude. Chybí souhlas pražského magistrátu

Sport Luděk Mádl Sport, Luděk Mádl
22. 4. 2014 15:35
Projekt pražské kandidatury na fotbalové Euro 2020 se hroutí. Projekt Eden nezískal součinnost magistrátu hlavního města Prahy
Eden zápasy fotbalového Eura 2020 takřka jistě neuvidí
Eden zápasy fotbalového Eura 2020 takřka jistě neuvidí | Foto: CPA

Praha - S projektem kandidatury na spolupořádání fotbalového Eura 2020 v pražském Edenu už to vypadá bledě. Přesněji řečeno: podle všeho je u konce.

K projektu se totiž postavil zády pražský magistrát.

"Praha nepodepíše smlouvu nutnou k pořádání části fotbalového ME 2020. Obává se, že by musela v případě problémů hradit náklady," řekl radní hlavního města Lukáš Manhart.

Spolu s primátorem Tomášem Hudečkem označili za viníky nedohody činovníky Fotbalové asociace ČR. Hudeček doslova řekl, že projekt byl rozpracován diletantsky. Podle představitelů města nebyl dostatečně připravený a navíc prý s magistrátem ze strany fotbalu v posledních třech měsících o Euru 2020 ani nikdo nejednal. Přičemž ta dosud poslední schůzka ještě řešila variantu Strahov, nikoli Eden.

Pražští radní proto projednávání smlouvy, v níž měli hlavní město zavázat ke spolupráci iniciátory kandidatury, vůbec nezařadili na program dnešní schůze.

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) k tomu řekl: "Pokud se to má nějak nazvat, tak je to špatně odvedená práce fotbalové asociace.

S tím na Strahově pochopitelně nesouhlasí. „Asociace učinila maximum k zajištění všech potřebných podkladů a finančních záruk k podání kandidatury, která by mohla být úspěšná pro pořádání ME. Tento projekt byl zcela kompletní a nezahrnoval žádné závazky k zabezpečení
finančních prostředků na rekonstrukci stadionu ze strany státu nebo magistrátu. Chceme se zásadně ohradit proti nařčení z diletantismu, protože celý projekt byl vypracován ve spolupráci s renomovanými společnostmi, které měly na starosti i přípravu kandidatur pro ME 2012 a MS 2022. Poslední věc, nezbytná pro dokončení naší kandidatury, byl právě souhlas pořadatelského města. Dnešní rozhodnutí magistrátu je ztrátou pro Prahu, celou Českou republiku a především její fotbalové příznivce,“ řekl předseda FAČR Miroslav Pelta.

Projektem Eden se měla na svém středečním zasedání původně zabývat i Sobotkova vláda. Jenže scházející smlouva s magistrátem je pro případnou kandidaturu nezbytná. Takže se zdá, že případná garance kabinetu, která měla řešit například otázku bezpečnosti v průběhu turnaje, už myšlenku na spolupořádání turnaje nezachrání.

Kdyby Praha s kandidaturou uspěla, hrály by se v Edenu tři zápasy základních skupin a jedno osmifinále.

Praha se bála, aby břímě nespadlo na ni

Ministr školství Marcel Chládek každopádně už v uplynulých dnech zdůrazňoval, že pokud by stát jistou obecnou garancí projekt podpořil, v žádném případě by se tato garance nemohla vztahovat na otázku investic do sportovní infrastruktury.

V konkrétním případě Edenu se mělo jednat o investici do rozšíření kapacity z 21 000 na 35 000 sedaček. Tak aby stadion splňoval podmínky UEFA pro podání kandidatury.

Vlastník stadionu sice deklaroval, že miliardu korun potřebnou pro tuto stavební úpravu sežene z vlastních zdrojů. Jenže u představitelů pražského magistrátu převážila obava, aby v případě možných ekonomických problémů projektu nemusela tyto prostředky v konečném důsledku přeci jen jednoho dne uhradit městská kasa.

UEFA v roce 2020 uspořádá Euro velmi netradičním způsobem, ve 13 různých zemích. Vedle velkých padesátitisícových arén by se mělo hrát i na dvou menších, kterým dá UEFA výjimku na 30 000 sedaček.

Tady viděla svou velkou šanci Fotbalová asociace ČR vedená Miroslavem Peltou. Prioritu měl projekt Národního fotbalového stadionu na Strahově.

Pelta neuspěl se Strahovem, ani s Edenem

Jenže Sobotkova vláda odmítla zafinancovat třemi miliardami korun projekt ušitý horkou jehlou - a nechala Peltu, aby příště předložil sofistikovanější  plán toho, jak by se měl případný provoz nového Strahova financovat. Pro myšlenku Eura 2020 už byl ale v tu chvíli Strahov kvůli blížícím se lhůtám v uzávěrkách kandidatur ztracen.

Krátce po návratu od premiéra Sobotky už Miroslav Pelta v ČT řekl, že on osobně už plán kandidatury na Euro 2020 vzdává, jenže jen pár dní nato pro něj znovu zahořela jiskřička naděje, to když se ještě probudila varianta Eden.

"Chtěli jsme využít toho, že už z podzimu jsme měli připravenou určitou studii proveditelnosti pro případ navyšování kapacity stadionu," řekl Václav Slavíček, který vystupuje v roli vlastníka stadionu v Edenu.

Ten nejprve naznačoval, že je Euro 2020 akcí obecného zájmu, a proto by se na financování projektu měly podílet i stát a město. Tahle možnost se ale ukázala jako neprůchodná.

Vlastník stadionu tedy deklaroval, že si na stavbu sehnal úvěrové krytí sám, nicméně zdá se, že už je to bezpředmětné.

Praha považuje své stanovisko za definitivní. A uzávěrka pro zaslání kandidatur na spolupořádání Eura 2020 je vypsána už na tento pátek, tedy na 25. dubna.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy