Euro 2020 v Edenu nebude. Chybí souhlas pražského magistrátu

Sport Luděk Mádl Sport, Luděk Mádl
22. 4. 2014 15:35
Projekt pražské kandidatury na fotbalové Euro 2020 se hroutí. Projekt Eden nezískal součinnost magistrátu hlavního města Prahy
Eden zápasy fotbalového Eura 2020 takřka jistě neuvidí
Eden zápasy fotbalového Eura 2020 takřka jistě neuvidí | Foto: CPA

Praha - S projektem kandidatury na spolupořádání fotbalového Eura 2020 v pražském Edenu už to vypadá bledě. Přesněji řečeno: podle všeho je u konce.

K projektu se totiž postavil zády pražský magistrát.

"Praha nepodepíše smlouvu nutnou k pořádání části fotbalového ME 2020. Obává se, že by musela v případě problémů hradit náklady," řekl radní hlavního města Lukáš Manhart.

Spolu s primátorem Tomášem Hudečkem označili za viníky nedohody činovníky Fotbalové asociace ČR. Hudeček doslova řekl, že projekt byl rozpracován diletantsky. Podle představitelů města nebyl dostatečně připravený a navíc prý s magistrátem ze strany fotbalu v posledních třech měsících o Euru 2020 ani nikdo nejednal. Přičemž ta dosud poslední schůzka ještě řešila variantu Strahov, nikoli Eden.

Pražští radní proto projednávání smlouvy, v níž měli hlavní město zavázat ke spolupráci iniciátory kandidatury, vůbec nezařadili na program dnešní schůze.

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) k tomu řekl: "Pokud se to má nějak nazvat, tak je to špatně odvedená práce fotbalové asociace.

S tím na Strahově pochopitelně nesouhlasí. „Asociace učinila maximum k zajištění všech potřebných podkladů a finančních záruk k podání kandidatury, která by mohla být úspěšná pro pořádání ME. Tento projekt byl zcela kompletní a nezahrnoval žádné závazky k zabezpečení
finančních prostředků na rekonstrukci stadionu ze strany státu nebo magistrátu. Chceme se zásadně ohradit proti nařčení z diletantismu, protože celý projekt byl vypracován ve spolupráci s renomovanými společnostmi, které měly na starosti i přípravu kandidatur pro ME 2012 a MS 2022. Poslední věc, nezbytná pro dokončení naší kandidatury, byl právě souhlas pořadatelského města. Dnešní rozhodnutí magistrátu je ztrátou pro Prahu, celou Českou republiku a především její fotbalové příznivce,“ řekl předseda FAČR Miroslav Pelta.

Projektem Eden se měla na svém středečním zasedání původně zabývat i Sobotkova vláda. Jenže scházející smlouva s magistrátem je pro případnou kandidaturu nezbytná. Takže se zdá, že případná garance kabinetu, která měla řešit například otázku bezpečnosti v průběhu turnaje, už myšlenku na spolupořádání turnaje nezachrání.

Kdyby Praha s kandidaturou uspěla, hrály by se v Edenu tři zápasy základních skupin a jedno osmifinále.

Praha se bála, aby břímě nespadlo na ni

Ministr školství Marcel Chládek každopádně už v uplynulých dnech zdůrazňoval, že pokud by stát jistou obecnou garancí projekt podpořil, v žádném případě by se tato garance nemohla vztahovat na otázku investic do sportovní infrastruktury.

V konkrétním případě Edenu se mělo jednat o investici do rozšíření kapacity z 21 000 na 35 000 sedaček. Tak aby stadion splňoval podmínky UEFA pro podání kandidatury.

Vlastník stadionu sice deklaroval, že miliardu korun potřebnou pro tuto stavební úpravu sežene z vlastních zdrojů. Jenže u představitelů pražského magistrátu převážila obava, aby v případě možných ekonomických problémů projektu nemusela tyto prostředky v konečném důsledku přeci jen jednoho dne uhradit městská kasa.

UEFA v roce 2020 uspořádá Euro velmi netradičním způsobem, ve 13 různých zemích. Vedle velkých padesátitisícových arén by se mělo hrát i na dvou menších, kterým dá UEFA výjimku na 30 000 sedaček.

Tady viděla svou velkou šanci Fotbalová asociace ČR vedená Miroslavem Peltou. Prioritu měl projekt Národního fotbalového stadionu na Strahově.

Pelta neuspěl se Strahovem, ani s Edenem

Jenže Sobotkova vláda odmítla zafinancovat třemi miliardami korun projekt ušitý horkou jehlou - a nechala Peltu, aby příště předložil sofistikovanější  plán toho, jak by se měl případný provoz nového Strahova financovat. Pro myšlenku Eura 2020 už byl ale v tu chvíli Strahov kvůli blížícím se lhůtám v uzávěrkách kandidatur ztracen.

Krátce po návratu od premiéra Sobotky už Miroslav Pelta v ČT řekl, že on osobně už plán kandidatury na Euro 2020 vzdává, jenže jen pár dní nato pro něj znovu zahořela jiskřička naděje, to když se ještě probudila varianta Eden.

"Chtěli jsme využít toho, že už z podzimu jsme měli připravenou určitou studii proveditelnosti pro případ navyšování kapacity stadionu," řekl Václav Slavíček, který vystupuje v roli vlastníka stadionu v Edenu.

Ten nejprve naznačoval, že je Euro 2020 akcí obecného zájmu, a proto by se na financování projektu měly podílet i stát a město. Tahle možnost se ale ukázala jako neprůchodná.

Vlastník stadionu tedy deklaroval, že si na stavbu sehnal úvěrové krytí sám, nicméně zdá se, že už je to bezpředmětné.

Praha považuje své stanovisko za definitivní. A uzávěrka pro zaslání kandidatur na spolupořádání Eura 2020 je vypsána už na tento pátek, tedy na 25. dubna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy