Ekvádor zdolal Honduras a přeskočil ve skupině E Švýcary

21. 6. 2014 1:45
Ekvádor má stejně bodů jako Švýcarsko a v posledním kole skupiny E si to s ním na dálku rozdá o postup do osmifinále MS.
Honduras - Ekvádor.
Honduras - Ekvádor. | Foto: Reuters

Praha - Francie už má postup jistý, o druhém osmifinalistovi ze skupiny E rozhodne až poslední zápas. Ekvádor totiž v noci zdolal Honduras 2:1 a o skóre předstihl na druhém místě Švýcarsko.

Právě s ním si to v posledním kole s největší pravděpodobností rozdá na dálku o postup. Ekvádor narazí na Francii a potřebuje k jistotě postupu uhrát stejně bodů jako Švýcarsko proti jeho nočnímu soupeři.

Šance Hondurasu na postup jsou totiž vzhledem k jeho zápornému skóre 1:5 pouze teoretické.

Souboj dvou poražených týmů z prvního kola skupiny nabídl rušný a silový fotbal, ale i mnoho nepřesností. Favorizovaný Ekvádor, který prohrál jediný z posledních sedmi vzájemných zápasů, více držel míč a měl první gólovou šanci. Enner Valencia šel sám na brankáře, ale minul.

V 27. minutě zahrozil Honduras, Bernárdez ale hlavičkoval vedle. Jeho tým otevřel skóre až o čtyři minuty později. Po chybě Guaguy postupoval na branku Costly a prosadil se střelou k tyči. Honduras dal na světovém šampionátu teprve svůj třetí gól a první od roku 1982.

Ekvádor musel otáčet. Hrdinou je Valencia

Vedení mu ale vydrželo jen tři minuty. Paredesova tečovaná střela prošla na zadní tyči, kde míč ve skluzu umístil do sítě Enner Valencia. Jeho gól znamenal, že se poprvé po 20 letech trefili na mistrovství světa v jednom utkání dva hráči s číslem třináct na dresu.

Honduras si ještě do přestávky mohl vzít vedení zpět. Po Costlyho hlavičce do tyče se balon odrazil od Bengtsona za čáru, jenže rozhodčí kvůli ruce branku neuznal. Navíc zřejmě šlo také o ofsajd.

Ani po změně stran se diváci v nezvykle chladném třináctistupňovém počasí nenudili. Ekvádor byl nadále mírně aktivnější, několik šancí ale zahodil. Caicedo se protlačil do šestnáctky, po souboji upadl, ale penalta se nepískala.

Honduras mohl pomýšlet na svou premiérovou výhru na světovém šampionátu do 65. minuty. Pak si na centr z přímého kopu naskočil jediný ekvádorský střele na turnaji Enner Valencia a hlavou otočil stav. Skóroval posedmé za posledních šest reprezentačních startů a třetím gólem v Brazílii se dotáhl na čelo tabulky kanonýrů. Z podobné pozice dal branku i v úvodním utkání Švýcarům. V závěru už Ekvádor důležité tři body udržel.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina E:

Honduras - Ekvádor 1:2 (1:1)

Branky: 31. Costly - 34. a 65. E. Valencia. Rozhodčí: Williams - Cream, Anaz (všichni Austr.). ŽK: Bernárdez, Bengtson - A. Valencia, E. Valencia, Montero. Diváci: 39.224.

Honduras: Valladares - Beckeles, Bernárdez, Figueroa, Izaguirre (46. J. C. García) - Ó. B. García (82. M. Chávez), Garrido (71. M. Martínez), Claros, Espinoza - Bengtson, Costly. Trenér: L. F. Suárez.

Ekvádor: Domínguez - Paredes, Guagua, Erazo, W. Ayoví - A. Valencia, Minda (83. Gruezo), Noboa, Montero (90. Achilier) - Caicedo (82. Méndez), E. Valencia. Trenér: Rueda.