10. 2. 2008 20:01
Egypt - Kamerun 1:0
Radost Egypťanů. Zleva Omar Gamal, Ibrahim Said a Emad Moteab
Radost Egypťanů. Zleva Omar Gamal, Ibrahim Said a Emad Moteab | Foto: Reuters

Akkra - Ulice Káhiry zachvátilo sportovní, ale opravdové šílenství. Fotbalisté Egypta zvítězili v nedělním finále na Africkém poháru národů, když porazili Kamerun 1:0 a obhájili titul. Jedinou branku vstřelil krátce před koncem Aboutriak.

Souboj o zlaté medaile hostilo hlavní město Ghany Akkra. Diváci byli zvědavi, zda se Egypťanům podaří stejný výsledek jako v základní skupině. To deklasovali Kamerunce 4:2.

O dvě branky se tehdy postaraly dvě velké hvězdy šampionátu. Samuel Eto'o a Mohammed Zidan. Zatímco kanonýr španělské Barcelony vstřelil na turnaji pět gólů a byl vyhlášen nejlepším střelcem, útočník Hamburku přestal mít v týmu důvěru.

Ani ve finále mu totiž kouč nedal důvěru a zachoval sestavu, která v semifinále porazila Pobřeží Slonoviny. A možná to byla chyba. V prvních minutách se totiž obě jedenáctky spíše oťukávaly a vědomy si důležitosti zápasu bojovaly spíše ve středu hřiště.

Do první šance se dostalo mužstvo ze severní Afriky po dvaceti minutách. Nejprve pokus Moteaba vytěsnil kamerunský gólman Kameni před sebe a proti dorážce Aboutriaka nemusel zasahovat. Šla vysoko nad.

Egypt měl i v dalším průběhu první půle převahu, jeho hráči ji však nebyli schopni zužitkovat. Ve 36. minutě se ocitl v další velké příležitosti Moteab, jenže jeho tvrdou střelu Kameni opět bravurně zlikvidoval.

Smutný Song. Štastný Zidan

Do kabin odcházeli hráči za nerozhodného stavu. A vyrovnané skóre vydrželo dlouho i po pauze, protože hráči v červených dresech nechávali vyniknout gólmana Kamerunu.

Jako například znovu Moteab, který v 51. minutě zpracoval ideální přihrávku kapitána Hassana, ale střela v síti zase neskončila. Proto se možná kouč rozhodl vystřídat, ze hřiště odešel právě Moteab, jehož vystřídal oblíbenec fanoušků Zidan.

Kanonýr, jenž se proslavil v Dánsku, odkud ho vykoupily Brémy, byl ústřední postavou zápasu. Na trávník přišel po hodině hry a hned se zapojil do ofenzivy. Kamerunští "Lvi" včetně Eto'a spíše bránili a málokdy se dostali až před brankáře El-Hadariho.

Klíčový moment nastal v 78. minutě. Obránce Rigobert Song špatně zpracoval míč, vybojoval ho Zidan. Ten ho poslal přesně na nabíhajícího Aboutriaka, který překonal jinak výborného Kameniho. Na straně Egypta zavládla euforie.

Šlo o to, aby udrželi nejtěsnější náskok. Viditelně se stáhli a mohli jen děkovat Alláhovi, že se Eto'oviani Mbiovi nepovedlo přesně zakončit. V nastavení jim zatrnulo naposledy, když gólman El-Hadari chytil míč na kraji šestnáctky, sudí však neměl odvahu písknout penaltu.

Egypťané tak zvítězili 1:0 a jejich nadvláda po tomto roce pokračuje, triumfovali již pošesté v historii, a jsou tak historicky nejlepším týmem "černého" kontinentu. Šanci na další obhajobu budou mít tito fotbalisté za dva roky v Angole.