Egypt ovládlo nadšení. Soukup: MS bude oslavou fotbalu

ČTK ČTK, Red Spo
23. 9. 2009 17:30
Trenér Egypta Soukup popisuje přípravy na MS dvacítek
Miroslav Soukup
Miroslav Soukup | Foto: Jan Cigánik

Alexandrie - Nadcházející světový šampionát hráčů do 20 let v Egyptě bude podle českého trenéra Miroslava Soukupa, který vede výběr pořadatelské země, velkou oslavou fotbalu.

V zemi faraonů je o mistrovství obrovský zájem a brněnský kouč očekává, že padne divácký rekord. Zároveň zmírňuje obavy z poněkud exotické destinace, v Egyptě je prý na vrcholnou akci vše dobře připraveno.

Čtěte také: MS dvacítek se blíží. Dovalil: Snad se už nikdo nezraní

Den před zahajovacím utkáním šampionátu mezi domácím týmem a Trinidadem a Tobagem pohltila Egypt pravá sportovní horečka.

"Popularita fotbalu je tady vysoká. O mistrovství se píše už dlouhou dobu a s ubývajícím časem se to stupňuje. Noviny denně píšou o našem týmu různé prognózy, spousta televizních kanálů vysílá různé diskuze. Egypt žije fotbalem," řekl v telefonickém rozhovoru s ČTK

Soukup, který před dvěma lety v Kanadě dovedl český výběr k senzačnímu stříbru.Egypťané investovali do šampionátu značné prostředky, především stadiony si prý v ničem nezadají s těmi evropskými.

"Stadiony jsou tady opravdu pěkné. Bude se hrát na těch nejlepších, řekl bych, že to bude ještě lepší než v Kanadě," mínil Soukup.

Mentalita Egypťanů je vlažnější

Předpokládá, že během mistrovství bude překonán rekord v návštěvnosti z Kanady.

"Na to naše úvodní utkání s Trinidadem je nahlášeno 80 až 85 tisíc diváků. Hrajeme v Alexandrii na jednom z největších stadionů, který je přesnou kopií Stade de France. Je to mamutí stadion otevřený právě touhle akcí. Pokud se nám podaří vyhrát, dají se i na káhirském stadionu očekávat návštěvy minimálně 60, 70 tisíc diváků," řekl kouč.

Ostatní účastníci podle něj nemusejí mít strach ani z organizace mistrovství. O jednotlivé týmy má být dobře postaráno, každý z nich bude mít například vlastní autobus s nápisem své země.

Na odpovídající úrovni prý bude i ubytování.

"Hotely jsou na špičkové úrovni, většinou pětihvězdičkové, a také tréninkové plochy by měly být ve většině případů kvalitní. Někdy se ale může stát, že se v té oblasti prostě nenachází tak dobrá tréninková plocha, jsme v Egyptě samozřejmě. To se může týkat třeba Port Said, kde bude trénovat český tým. Ani v Kanadě vše nefungovalo na sto procent," řekl Soukup.

"Samozřejmě, že spoustu věcí vždycky ukáže až ten šampionát sám. Egypťané jsou tou svojí mentalitou vlažnější a něco dělají až na poslední chvíli. Ale myslím, že FIFA si některé věci pohlídala sama. Bylo cítit, že už tu je spousta jejích spolupracovníků," přiblížil Soukup.

Souboj s Čechy? Nejlépe ve finále

Po Egyptě se pohybuje velké množství vojáků s policisty, kteří nechybějí ani na stadionech.

"Policistu potkáte na každém kroku. Viděl jsem záběry na spoustu vojáků na stadionech, ale za ten rok a půl, co tu působím, jsem tady nezažil žádnou bitku a rvačku. Naopak atmosféra je tady hrozně přátelská, nikdo nemusí mít strach," uvedl Soukup.

Ani počasí, které momentálně panuje v Egyptě, by nemělo Evropanům až tolik vadit. Během večerních zápasů už teplota ve všech částech země klesne hluboko pod třicet stupňů Celsia.

"Teploty jsou samozřejmě rozdílné. Na severu jsou o něco nižší a vlhkost je vyšší. Počasí jde zde přijatelnější, připomínající jih Španělska. V Alexandrii je přes den kolem 28 stupňů, večer, kdy se hraje, klesne na 24 stupňů, takže ideální fotbalové počasí," líčil Soukup.

Směrem na jih k Sahaře teplota roste. "V Káhiře je sušší, pouštní vzduch a asi o čtyři stupně víc. Přes den 32 stupňů, večer kolem 26. Nikdo se nemůže vymlouvat," podotkl trenér Egypta.

Domácí fanoušci od jeho týmu hodně očekávají.

"Všeobecná spokojenost by byla s postupem do semifinále. Pokud bychom nepostoupili ze skupiny, bylo by to velké zklamání. Přípravu jsme v podstatě zahájili od března. Myslím, že jen málokterý trenér má takovouhle možnost připravovat mužstvo," pochvaloval si kouč, který by se rád potkal s českým výběrem.

"Osobně bych s ním chtěl hrát nejlíp ve finále, nebo aspoň v semifinále," dodal s úsměvem.

 

Právě se děje

před 3 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy