Číňané z CEFC kupují i Eden. Do stadionu investují 50 milionů eur

ČTK ČTK
30. 3. 2016 16:00
Společnost CEFC počítá s investicí téměř 50 milionů eur. Vyplývá to z dohody, kterou dnes uzavřela v rámci žofínského ekonomického fóra. Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta nedávno prozradil, že by se z Edenu mohl stát Národní stadion. Hovořil o zvýšení tribun o jedno patro a rozšíření kapacity na 30 tisíc míst. Dnešní dohoda je výrazným krokem k naplnění tohoto cíle.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čínský majitel fotbalové Slavie získá i většinový podíl na stadionu v Edenu a bude ho rekonstruovat tak, aby z něj vznikl Národní stadion.

Společnost CEFC China Energy Company počítá s investicí téměř 50 milionů eur. Vyplývá to z dohody, kterou dnes uzavřela v rámci žofínského ekonomického fóra s dosavadním vlastníkem, jímž je akciová společnost Eden Arena.

Cesta k Národnímu stadionu je otevřená

Čínská společnost podle této dohody převezme 70 procent akcií stadionu a v následujících pěti letech investuje 49,6 milionu eur, což je 1,34 miliardy korun. Z toho 31,1 milionu eur zaplatí už letos, což naznačuje, že by to mohla být cena za odkoupení většinového podílu na stadionu.

Dalším účastníkem dohody je stavební firma Beijing Municipal & Bridge Corporation, která by zřejmě měla provést rekonstrukci. Pekingská společnost se specializuje na dálniční stavby a má 12 tisíc zaměstnanců.

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta nedávno prozradil, že by se z Edenu mohl stát Národní stadion. Hovořil o zvýšení tribun o jedno patro a rozšíření kapacity na 30 tisíc míst (více zde). Dnešní dohoda je výrazným krokem k naplnění tohoto cíle.

"Pokud by tady byla tato možnost, tedy že by velký stadion postavil privátní investor, bylo by rozumné využívat tohle zařízení. V takovém případě bychom proto od úvah stavět v Praze další Národní stadion v nějaké jiné lokalitě upustili," řekl už dříve Pelta.

Eden aspiruje na finále pohárů

Jeho snem by také bylo v rekonstruované aréně hostit finále evropských pohárů. Už v létě 2013 byl Eden dějištěm Superpoháru UEFA mezi Bayernem Mnichov a Chelsea. "Od té doby, co Eden úspěšně hostil evropský Superpohár, má ten stadion na UEFA výborné jméno," upozornil Pelta.

Vlastníkem stadionu byl po uvedení do provozu v květnu 2008 nejprve investor, společnost E Side Property Limited. V říjnu 2011 se stala většinovým majitelem stadionu investiční skupina Natland, která předtím ovládla i klub. Společnost převzala dosavadního majitele firmu E Side Property v rámci vyrovnání s podnikatelem Vladimírem Kroužeckým.

V červenci 2012 Natland prodal svůj osmdesátiprocentní podíl ve společnosti Eden Sport Investments, která prostřednictvím E Side Property vlastnila arénu. Novým vlastníkem se stala společnost Kingwater Holdings Limited, kterou oficiálně reprezentoval advokát Václav Slavíček. Ten po dohodě s hlavními věřiteli převedl stadion v Edenu pod akciovou společnost Vinet.

S transakcí ale nesouhlasila radnice Prahy 10, která v minulosti investovala do dluhopisů E Side Property. Změny pak dále pokračovaly a v současnosti stadion provozuje akciová společnost Eden Arena. Nejasné vlastnictví stadionu bylo terčem kritiky i zdrojem obav mnohých fanoušků klubu.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

Další zprávy