Dvě stejné komise, návrat Lněničky. Boj na svazu trvá

Jiří Šidliák
11. 4. 2008 14:05
Předsedou ORK je prý stále Ondřej Lněnička
Ondřej Lněnička, staronový předseda ORK
Ondřej Lněnička, staronový předseda ORK | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Minulý měsíc byl šéf Odvolací a revizní komise ČMFS (ORK) Ondřej Lněnička na základě pravomocného rozsudku Obvodního soudu Prahy 1 odvolán ze své funkce.

Od té doby se mnohé změnilo a ve čtvrtek 10. dubna při plánovaném jednání ORK seděl znovu v předsednickém křesle.

Mezitím vznikla i "druhá ORK", bez Lněničky a druhého neplatně zvoleného člena Radka Dvořáka, zato ale s náhradníky Volným a Važanským. Situace tak vypadá velmi nepřehledně a vyjasnit by ji snad mělo zasedání Výkonného výboru ČMFS plánované na 17. dubna.

Čtěte také: Exkluzivně: Jak funguje čistka v českém fotbale

Šéfem této "druhé komise" byl první dubnový den zvolen Ladislav Novotný. Podle oficiálních stránek fotbalového svazu se tohoto jednání účastnil i předseda svazu Pavel Mokrý.

Naopak chyběli Jiří Ficner i Jindřich Urbánek, další dva členové, kteří působili již v původní ORK. Podle webu ČMFS byli omluveni, skutečnost však byla jiná.

"Žádná pozvánka na zasedání ORK, které se mělo údajně konat v úterý 1. dubna, mi nepřišla. Pokud vím, tak ji neobdržel ani pan Urbánek," potvrdil Aktuálně.cz Ficner.

Tento týden tak došlo k situaci, kdy na středu bylo naplánováno zasedání Novotného komise (složení Ficner, Urbánek, Novotný, Važanský, Volný pozn. redakce) a na čtvrtek zase té původní Lněničkovy (Ficner, Urbánek, Novotný, Lněnička, Dvořák).

Nečekaná rezignace

Navíc v pondělí na svou funkci rezignoval jeden z povolaných náhradníků Adam Važanský. Přesto ještě v úterý večer šéf "nové ORK" Novotný s jeho účastí na středečním zasedání počítal.

"O rezignaci pana Važanského jsem něco slyšel, osobně ji ale nemám a podle mých informací ji zatím nemají ani na svazu," řekl Novotný Aktuálně.cz v úterý večer.

Čtěte také: Károlyi vrací úder. Půjde rebel svazu na disciplinárku?

"Na zítřejší jednání je pozváno všech pět členů komise," doplnil svazový funkcionář. Druhý den však na plánovanou hodinu jednání dorazili jen Novotný s Volným a komise pouze ve dvoučlenném složení není usnášeníschopná.

Naopak ve čtvrtek se zasedání původní Lněničkovy komise účastnili čtyři její členové. Nepřítomen byl pouze Ladislav Novotný.

"Výstup z našeho dnešního jednání je takový, že komise bude pracovat nadále v původním složení, tak jak byla zvolena na valné hromadě a jejím předsedou zůstávám já," řekl Aktuálně.cz po zasedání Ondřej Lněnička.

Mokrý nepřišel, Vacek ano

Jednání se znovu neúčastnil šéf svazu Pavel Mokrý, přestože byl pozván.

"Pana Mokrého jsme na naše zasedání pozvali již 31. března, ale nedostavil se. Vím, že v době našeho jednání byl v budově, ale byť jsem požádal jeho sekretářku, aby za námi přišel, nedorazil," objasnil Lněnička.

Naopak dorazil místopředseda ČMFS Jaroslav Vacek, který šéfovi ORK předal Važanského rezignaci.

"Pobyl s námi asi patnáct minut. My jsme mu sdělili naše stanovisko a výstup z jednání. Také nám byla předána rezignace pana Važanského, který dnem 7. dubna skončil ve všech funkcích v ORK, ať by byl v postavení náhradníka či člena," vysvětlil staronový předseda ORK.

V nepřehledné situaci by se mělo vyjasnit příští týden, kdy zasedá Výkonný výbor ČMFS.

"Požádali jsme výkonný výbor, aby na svém dalším zasedání napravil stav, který svými nerozumnými kroky nastolil," doplnil Lněnička.

"Pokud tu někteří dříve hovořili o mimořádné valné hromadě, kterou se snad snažím vyvolat já, tak svým posledním neuváženým jednáním to k ní teď žene sám výkonný výbor," uzavřel pražský právník.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy