Dvakrát a dost! Liberec chce zlomit rumunské prokletí

ČTK Sport ČTK, Sport
30. 7. 2014 19:13
"Moc dobré vzpomínky na rumunský fotbal nemáme, snad jim to tentokrát vrátíme," řekl novinářům ofenzivní záložník Josef Šural, který zažil souboj s Kluží. Liberec už ale vypadl i s Bukureští.
Slovan Liberec bojuje o Evropskou ligu. Ve 3. předkole musí zlomit rumunské prokletí.
Slovan Liberec bojuje o Evropskou ligu. Ve 3. předkole musí zlomit rumunské prokletí. | Foto: ČTK

Giurgiu - Fotbalisté Liberce touží ve 3. předkole Evropské ligy zlomit prokletí s rumunskými týmy.

Vypadli před pěti lety s Dinamem Bukurešť i předloni s Kluží, na třetí pokus proti Astře Giurgiu už ale chtějí konečně uspět a udělat druhý krok na cestě do základní skupiny. Dvojzápas začne ve čtvrtek na soupeřově hřišti, odvetu za týden hostí Slovan.

Pro Liberec dosud byly souboje s rumunskými kluby "černou můrou". V sezoně 2009/10 díky kontumaci po řádění soupeřových fanoušků zvítězil v úvodním utkání v Bukurešti nad Dinamem 3:0, doma ale náskok ztratil a vypadl po penaltách. O tři roky později ve 3. předkole Ligy mistrů po prohrách 0:1 a 1:2 nestačil na Kluž.

"Moc dobré vzpomínky na Rumunsko nemáme"

"Moc dobré vzpomínky na rumunský fotbal nemáme, snad jim to tentokrát vrátíme," řekl novinářům ofenzivní záložník Josef Šural, který zažil souboj s Kluží. "Měli výborný tým, přesto si myslím, že se přes ně dalo postoupit. Tam jsme prohráli smolně z penalty, doma jsme měli mraky šancí, ale nakonec jsme stejně prohráli, protože jsme to museli otevřít," dodal.

I když Liberec při losu figuroval mezi nasazenými týmy, mírným favoritem sázkových kanceláří je soupeř, který po předloňském přesunu z Ploješti do Giurgiu udělal velký výkonnostní pokrok. V minulé sezoně obsadil v rumunské lize druhé místo a ovládl domácí pohár.

"Je to silný soupeř, v kádru má hodně legionářů," podotkl slovenský kouč Liberce Samuel Slovák. "Určitě ale vědí, že jsme týmem, který minulou sezonu hrál v pohárech velmi dlouho. To by mohla být naše psychologická výhoda," doplnil.

Je výhoda, že Liberec začíná venku

Liberci, který v minulé sezoně došel v Evropské lize až do jarních vyřazovacích bojů, by mohlo nahrát i to, že začíná venku, kde v pohárech už sedmkrát za sebou neprohrál. Astra je ale na svém stadionu takřka neporazitelná, naposledy podlehla doma v soutěžním zápase loni v srpnu.

"Asi to bude výhoda. Doma se dá uhrát všechno. I když se třeba nepovede první zápas u nich, v domácím prostředí to pořád můžete zlomit. Proto je dobře, že se bude hrát odveta u nás," řekl Šural.

Zatímco Liberec ve 2. předkole přešel po výsledcích 1:0 a 3:0 přes Košice, Astra začíná až ve 3. předkole. Trenér Daniel Isaila přípravu na dvojzápas nechtěl za žádnou cenu podcenit, a tak osobně vyrazil sledovat nedělní ligovou remízu Liberce 1:1 v Českých Budějovicích.

Rumuni: Jsou zkušenější, ale my máme větší vůli

"Liberec v minulé sezoně došel až do jarní části pohárů, je to silný tým. Má více zkušeností než my, ale věřím, že my máme větší vůli postoupit. Doma hlavně nechceme inkasovat," řekl Isaila. Motivaci jeho svěřenců zvyšují i vysoké prémie, které za postup vypsal majitel klubu.

Zápas začne v Rumunsku ve čtvrtek v 18:00. Půjde o premiérový duel evropských pohárů na stadionu v Giurgiu, který před rekonstrukcí při loňské premiérové účasti Astry v Evropské lize ještě nesplňoval potřebné parametry. Na utkání se zatím prodalo pět tisíc vstupenek a podle mluvčího klubu by mohlo být hlediště s kapacitou 8500 diváků úplně plné.

 

Právě se děje

Další zprávy