Fotbal a úplatky. Něco víme, ale klíčová odpověď č. 10 chybí

Sport Sport
16. 11. 2012 5:00
Dva měsíce poté, co Daniel Křetínský přišel na Strahov s černou taškou. Co už víme?
Daniel Křetínský
Daniel Křetínský | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Vyšetřování nejnovější úplatkářské aféry začalo i na fotbalové půdě. Téměř dva měsíce poté, co šéf FAČR Miroslav Pelta informoval protikorupční policii o takzvané Křetínského tašce, zahájila své vlastní pátrání i disciplinární komise FAČR.

Na příští úterý si pozvala k slyšení první z aktérů: rozhodčí a delegáty zápasu JablonecPlzeň, šéfku komise rozhodčích Damkovou a funkcionáře Martina Svobodu.

Co se dosud ví, co je jisté, co jen možné:

1. Kdo uplácel, kdo úplatek vzal?

Fakta:
Rozhodčí Tomáš Adámek vypověděl před notářem, že mu úplatek 200 tisíc korun slíbil a po zápase Jablonec – Plzeň vyplatil v hotovosti funkcionář Martin Svoboda zvaný Chřestýš. Adámek ale ve své výpovědi zformulované v dopise Peltovi a Goldovi (šéf disciplinárky) píše, že se s pokusy uplatit ho setkal víckrát. Jen jednou jsem podlehl, napsal.

Obdobnou výpověď učinil už i další rozhodčí Býma, který potvrdil, že Adámka na zápas vezl a schůzka se Svobodou proběhla.

Svoboda dosud popírá, že by Adámka uplácel.

Nepotvrzeno:
Obsah Býmovy výpovědi je nejnovější informací, kterou zveřejnila disciplinární komise. Potvrzuje to, co sepsal uplacený rozhodčí Adámek. Býma uvedl, že u toho v Průhonicích byl. To je pro Svobodu těžká situace, protože už to není tvrzení proti tvrzení, ale dva na jednoho.

2. Které kluby jsou namočené?

Fakta:
Celou aféru spustil spolumajitel Sparty Daniel Křetínský. Sparta může mít zájem na tom, aby celé kauza poškodila jejího konkurenta Plzeň. Vztahy obou špičkových klubů nejsou idylické, mezi Křetínským a majitelem Plzně Paclíkem se už vede nepokrytá slovní válka. Potvrzeno je, že rozhodčí Adámek vypovídá o úplatku v souvislosti s utkáním Jablonec – Plzeň.

Nepotvrzeno:
Podle dřívějších informací Aktuálně.cz se kromě Plzně objeví v této aféře ještě jména dalších dvou klubů, Baníku Ostrava a Českých Budějovic.

3. Jaké hrozí tresty?

Fakta:
Od dob Ivana Horníka se zpřísnil jak trestní zákoník, tak zejména disciplinární řád FAČR.  Rozhodčího Tomáše Adámka může nyní fotbalová asociace potrestat až 15 lety zákazu činnosti a pokutou až do výše 500 000 korun. Martin Svoboda nyní funguje na volné noze, není zaměstnancem či představitelem žádného klubu. A nejen to. "Nejsem členem Fotbalové asociace ČR," potvrdil osobně deníku Aktuálně.cz. Na něj disciplinárka nemůže, i když ho jako hosta na příští týden předvolala.

Pokud jde o kluby, obecně může být jakýkoli z nich potrestán až desetimilionovou pokutou, odpočtem  až dvaceti bodů z tabulky, případně vyloučením ze soutěže.

Nepotvrzeno:
Majitel Plzně Paclík v rozhovoru pro deník Mf Dnes uvedl, že mu Daniel Křetínský posílá různé vzkazy, že když se Plzeň ke korupci přizná, dostane jen mírný finanční trest a odpočet nejvýše devět bodů. Křetínský nereagoval.

4. Kdo jsou hlavní aktéři?

Fakta:
Podle rozjetého vyšetřování jimi jsou rozhodčí Adámek, fotbalový funkcionář Svoboda, a Viktoria Plzeň, protože ona byla Adámkem označena jako klub, kterému měl za úplatek v zápase pomoci.

Šéfem disciplinárky je právník Jiří Golda, který zodpovídá FAČRu (Peltovi) za korektní vyšetření celé kauzy.

Na první zasedání komise jsou zváni ještě Dagmar Damková, delegáti utkání Jablonec – Plzeň Luboš Helebrant a Josef Vrzal a asistenti rozhodčího Emanuel Marek a Drahoslav Handlíř.

Nepotvrzeno:
Hlavními aktéry jsou ve skutečnosti Křetínský a Paclík, nebo Sparta a Plzeň, chcete-li. Ať už jde šéfovi Sparty o věc (vyčistit fotbal) nebo o prospěch svého klubu (odstranit soupeře), nemůže popřít, že svou taškou vše rozjel a podle informací Aktuálně.cz i později režíroval ze zákulisí.

5. Jaká je role Sparty?

Fakta:
Oficiálně žádná.

Nepotvrzeno:
Situace by se obrátila, pokud by se při vyšetřování prokázalo, že Sparta stojí za výpověďmi uplacených rozhodčích (že je k nim motivovala, nebo přiměla), anebo že je celá kauza smyšlená (krajně nepravděpodobné, spíš nemožné). Pak by bylo možné Křetínského „stíhat“ za poškozování jména fotbalu.

6. Liší se v něčem nejznámější korupční aféra Ivánek od té současné?

Fakta:
Neexistují žádné ivánkovské odposlechy, nad kterými se později v jejich divadelní podobě bavil celý národ.  Tedy alespoň o tom není nic známo. V této aféře se staví na výpovědích konkrétních lidí. Jinak jsou si ale aféry podobné jak vejce vejci – jde o uplácení rozhodčích jako tenkrát, podle Adámkovy výpovědi uplácel fotbalový funkcionář jako tenkrát.

Nepotvrzeno:
Spekulovalo se, že pro Daniela Křetínského pracovala známá detektivní agentura, která odposlechy umí. Padlo i jméno Pinkerton, tato firma to však popřela.

7. Co říkají zodpovědní: Pelta, Damková, Golda?

Fakta:
Pelta (při převzetí původních informací od Křetínského): „Jsem šokován.“ Pelta (nyní): „Není to dobrá zpráva pro fotbal.“

Damková: „Všechno zlo pochází z Moravy (odtud pocházejí Křetinský i Dušan Svoboda ze Sparty – pozn. red.)“. Damková se za tento výrok omluvila.

Golda: „Byl bych pro zveřejnění všech faktů od samého počátku, ale policie požádala o jiný postup.“

Nepotvrzeno:
Golda to má ze zmíněné trojice nejjednodušší, musí prostě a čistě vyšetřit celý případ. Peltova pozice je pevná, ale pokud se prokáže, že uplacených zápasů bylo více, pak se určitě objeví hlasy, aby rezignoval. Volby ve fotbale jsou příští rok v červnu.

Nejohroženější je tak Dagmar Damková jako šéfka rozhodčích. Měla by rezignovat, pokud se prokáže, že v jejím revíru se uplácí.

8. Může aféra poškodit český fotbal v Evropě?

Fakta:
Precedent tu je. UEFA nepustila Olomouc do Evropské ligy kvůli korupčnímu případu Kapr-Drobisz. Pokud se prokáže korupce i tady, může to mít dopad na Plzeň – není ale jasné, zda stejný.

Nepotvrzeno:
Aféra může zničit, na čem se v českém fotbale pracovalo dlouho. Má dva kluby s výraznou nadějí hrát jarní boje v evropských pohárech, má Dagmar Damkovou na důležitém postu mezi evropskými rozhodčími.

9. Co dosud udělala policie?

Fakta:
Vyslechla v minulých týdnech všechny klíčové lidi kolem aféry: Peltu, Křetínského, Damkovou, Platila (expolicista, exšéf Slavie, nyní pracuje pro Peltu, tedy pro FAČR), Adámka, Býmu a další. Zatím žádná další fáze (obvinění) nepřišla.

10. Kdy bude fotbal čistý?

Na tuhle otázku popravdě neznáme odpověď. Hodně ale může naznačit výrok Luďka Mádla, dlouholetého fotbalového reportéra, v online rozhovoru o korupci: „Žádného anděla jsem v českém fotbale ještě nepotkal.“

 

Právě se děje

Další zprávy