Sparta dala doma čtyřku i Baníku. Opět hodila Plzni rukavici

Aktualizováno 31. 8. 2013 23:05
Fotbalisté pražské Sparty i druhé ligové utkání v řadě zvládli, když po Příbrami vstřelili čtyři góly i ostravskému Baníku.
Josef Hušbauer pomohl Spartě k výhře nad Baníkem dvěma góly. Sparta tak opět vytvořila tlak na Plzeň. | Foto: CPA

Praha/Příbram - Fotbalisté pražské Sparty i druhé domácí ligové utkání v řadě zvládli, když po Příbrami vstřelili čtyři góly i ostravskému Baníku.

Sparta v sobotním zápase 7. kola porazila Baník 4:1 a po šesté výhře v ročníku se dostala do čela tabulky o tři body před Plzeň, kterou v neděli doma čeká zápas s Olomoucí. Baník zůstává jedenáctý.

Sparta sice prohrávala od 26. minuty po vlastním góle Costy, ještě do poločasu však srovnal Hušbauer a po slepených gólech Costy a Hušbauera po hodině hry rozhodla o své výhře.

Výsledek pak v závěru zápasu zkompletoval střídající Konaté, pro něhož to byl stejně jako pro Costu první zásah v české lize. Na tři trefy domácích nahrával Dočkal.

Sérii čtyř zápasů bez vítězství ukončili fotbalisté Dukly, když vyhráli 2:0 na hřišti Příbrami. O góly se postarali Hlinka s Kaloudou.

Dukla po druhém vítězství v sezoně poskočila do horní poloviny tabulky právě před Příbram, která nenavázala na předchozí dva domácí triumfy.

Sparta začala poprvé s oběma hroty

V jedenáctce Sparty se poprvé od loňského dubna objevil stoper Brabec, který nahradil zraněného Švejdíka.

Trenér Sparty Vítězslav Lavička zároveň vyslyšel přání fanoušků a poprvé v sezoně zařadil do základní sestavy oba hrotové útočníky Lafatu s Bednářem, přičemž kapitán Lafata hrál mírně zatažený.

"Romana jsme do sestavy nasadil zejména kvůli jeho produktivitě, ale vnímali jsme i tlak médií a fanoušků. Tento zápas se pro tuto volbu nabízel. Roman se tentokráte neprosadil, ale ukázal, že by tato spolupráce mohla v některých zápasech pokračovat," řekl trenér Lavička.

Obvyklý náhradník Bednář se snažil dokázat, že má v sestavě zůstat a od začátku se snažil být aktivní.

Už v 5. minutě se dral do šance, po kontaktu s obráncem upadl a následně se hodně rozčiloval, že sudí neodpískal pokutový kop.

Sparta měla více ze hry, ale Lafata nejprve pálil vedle a v 18. minutě mu gólovou střelu zablokoval spoluhráč Bednář. A Hušbauerova technická rána šla těsně vedle.

Sparta na vlastňák rychle zareagovala

Ve 26. minutě přišel šok pro letenské fanoušky. Baníku vyšel skvěle rychlý brejk, Holzer z levé strany centroval a sparťanský bek Costa se snažil míč odvrátit před nabíhajícím Fantišem.

V akrobatické pozici však zahrál tak nešťastně, že si srazil míč do vlastní branky.

Inkasovaný gól Spartou otřásl a chvíli na to mohl Baník udeřit podruhé.

Za obranu se dostal Rolinc, brankář Vaclík mu rychlým vyběhnutím šanci zmařil, míč se však odrazil před Holzera, který mohl mířit do odkryté branky, ale Vaclík mu skočil pod nohy a vše vyřešil odkopem Vácha.

To Spartu probralo a zamkla Baník v jeho vápně. Série rohů a centrů nakonec přinesla vyrovnání. Dočkal poslal před branku centr téměř z prostoru pro rohový kop a Hušbauer se na přední tyči prosadil hlavou.

Reprezentační záložník byl hodně aktivní a o chvíli později znovu pálil těsně vedle. A do branky se nevešla ani Bednářova hlavička po rohovém kopu.

Hušbauer se trefil už popáté v sezoně

V 55. minutě předvedla Sparta pohlednou rychlou kombinační akci, na jejímž konci byl Lafata, ale z hranice vápna pálil těsně vedle.

Domácí se však dočkali v 64. minutě, kdy Dočkalův centr propadl ve vápně ke Costovi a ten vstřelil s pomocí tyče svůj první gól v české lize. Obránce ze Zimbabwe navíc napravil vlastní branku z první půle, což také náležitě oslavil.

Rozhodnuto bylo o dvě minuty později, kdy Hušbauer napřáhl z dálky a tentokrát mířil přesně. Brankář Bárta si na míč sice sáhnul, ale v cestě do branky mu nezabránil.

Pro Hušbauera to byla již pátá trefa v sezoně, čímž se stal nejlepším sparťanským střelcem.

"Pepík Hušbauer je při současné formě důležitým členem týmu. Nejen pracovitostí, ale i svou efektivitou. V době, kdy nám vypadl Marek Matějovský, si na sebe naložil zodpovědnost tvůrce hry a dobře se s tím vypořádává. Reprezentační dres si plně zasluhuje," míní Lavička.

utkání se pak už spíš dohrávalo, ovšem v poslední minutě předvedl hezkou akci Konaté, který se uvolnil kličkou do středu a střelou po zemi završil sparťanské vítězství.

Dukla se zaslouženě ujala vedení

Dukla nasadila hned od začátku Jakuba Mareše, který přišel v týdnu na hostování z Mladé Boleslavi.

Od začátku se jí dařilo příbramského soupeře přehrávat, domácím se vůbec nechtělo běhat a kromě několika standardních situací Duklu za celý poločas téměř neohrozili.

Brankář Rada měl práci jen s hlavičkou Řezníčka, jehož našel centrem Mašán.

To hosté byli mnohem nebezpečnější, dařilo se jim kombinačně a jejich šance přicházely hlavně z křídelních prostorů.

V koncovce však hráčům většinou chyběla přesnost. Když se jedinkrát trefili mezi tyče, hned z toho byl gól. Kalouda trefil tyčku a připravený Hlinka zblízka doklepl míč do sítě.

Švancara Příbram nespasil

Příbram brzy po přestávce nasadila do hry Švancaru, což přineslo plno vzruchu na hřišti i v hledišti, nikoliv však vytoužené vyrovnání.

Švancara připravil dobrou možnost pro Divíška, do další se sám prodral po pěkném slalomu, ale brankář Rada jeho pokus na čáře zastavil.

Bylo jasné, že Dukla dostane prostor na brejky. Domácí gólman Hruška často operoval až na půlce, což přineslo i jeden komický okamžik.

Hruška špatně odehrál míč, jehož se zmocnil Pospěch a mohl z půlky střílet do úplně prázdné příbramské brány. Mířil však tak špatně, že balon skončil za postranní čarou.

Dukla se dočkala zvýšení náskoku v 69. minutě, kdy Kaloudovi stačilo po nabídce od Vrzala jen nastavit nohu a uklidit míč ze dvou metrů do sítě.

V koncovce Příbram vysunula na hrot i vysokého stopera Hájovského, ale ani nakopávané míče jí štěstí nepřinesly.

Výsledky 7. kola:

1. FK Příbram - Dukla Praha 0:2 (0:1)

Branky: 14. Hlinka, 69. Kalouda. Rozhodčí: Franěk - Mencl, Ratajová. ŽK: Mašán, Tarczal - Malý. Diváci: 2152.
Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Divíšek - Tarczal, Abraham (74. T. Pilík) - Jiří Mareš, Mašán, Danoski (57. Stratil) - Řezníček (55. Švancara). Trenér: Straka.
Dukla: Rada - Romera, Štetina, Božič, Vrzal - Kalouda, Gedeon, Hlinka - Jakub Mareš (67. Malý), Pospěch (75. Marek), Néstor (87. Hašek). Trenér: Kozel.

Sparta Praha - Baník Ostrava 4:1 (1:1)

Branky: 37. a 66. Hušbauer, 64. Costa, 89. Konaté - 26. vlastní Costa. Rozhodčí: Zelinka - Wilczek, Pelikán. ŽK: Droppa, Lukeš (oba Baník). Diváci: 9855.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Dočkal (87. Přikryl), Hušbauer, Vácha, Krejčí (75. Konaté) - Lafata - Bednář (80. Vacek). Trenér: Lavička.
Ostrava: Bárta - Zawada, Frydrych, Baránek, Dedič - Petrus (73. Foltýn), Droppa, Lukeš, Holzer (46. Engelmann) - Fantiš - Rolinc (89. Kraut). Trenér: Svědík.

1. Sparta 7 6 1 0 19:5 19
2. Plzeň 6 5 1 0 17:3 16
3. Liberec 6 5 0 1 7:6 15
4. Teplice 6 4 2 0 18:7 14
5. Jablonec 6 3 2 1 13:8 11
6. Mladá Boleslav 6 2 3 1 11:6 9