Dukla byla na ručník. Na nohy ji zvedl ´hluchý´ Slovan

Miloslav Lubas
2. 10. 2011 11:40
Fotbalový Liberec ´vylepšil´ bídnou domácí bilanci

Liberec - Uřvat k smrti se mohl liberecký brankář Bičík v druhém poločase utkání fotbalové ligy mezi Slovanem a Duklou.

Ale své hlasivky si ničil zbůhdarma. Spoluhráči jakoby byli k jeho burcování úplně hluší.

A místo omamného vítězného drinku si vypili na svém stadionu do dna hořký pelyněk porážky.

Liberec vedl už od 13. minuty 1:0. Do přestávky se dostal se do dvou dalších velkých šancí, ale zahodil je.

Sparťanská fotbalová mašina nezastavila ani v Příbrami
Kovaný Sparťan Straka údajně bude trénovat Slavii

A pak už jen mužstvo Slovanu uspávalo sebe a diváky a nakonec upadlo do hlubokého fotbalového spánku, z něhož se neprobralo.

A Dukla vcelku snadno otočila na 2:1 zdánlivě beznadějně se vyvíjející střetnutí.

Brankář Bičík věděl, že katastrofa je neodvratná

"Vedli jsme jedna nula, a místo toho, abychom soupeře dorazili, zalezli jsme, báli se a nehráli  dopředu. Bylo jen otázkou času, kdy dostaneme góly," zlobil se po zápase Bičík.

Liberecký kouč Šilhavý
Liberecký kouč Šilhavý | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Kluci chodili sólově do tří do čtyř hráčů a ztráceli zbytečně míče," dodal brankář Slovanu. "Museli se vracet zpátky, a ztráceli síly."

Slovan hrál naplno do 20. minuty, kdy jasně ovládal hřiště. Pak jakoby liberečtí fotbalisté zlenivěli a vzrušení a napínavé akce se začaly ze stadionu vytrácet.

Děti v hledišti se z nudy bavily přelézáním sedaček. A v druhé půli se stále častěji začalo z původně natěšených tribun ozývat nepokojené ryčení: "Hrajte!"

Mátožný výkon Slovanu ale pokračoval a hráči se dočkali i pískotu.

Podle Bičíka zvýšil liberecký trenér Šilhavý hlas již o přestávce a chtěl, aby jeho svěřenci výrazně přidali na aktivitě. Celý druhý poločas ji však měla na svých kopačkách Dukla.

Porážku si Slovan vykoledoval bezbřehou pasivitou

"Za naši pasivitu jsme si nezasloužili nic jiného než prohrát," prohlásil Šilhavý. "Nevím, proč jsme tak hráli. Přitom proti Olomouci jsme doma v minulém utkání (1:1) bojovali a i po vyloučení Nezmara jsme si v deseti vytvořili pět šancí."

Jiří Štajner nahrál Rilkemu na gól. Nedal ale rozhodující šanci Slovanu
Jiří Štajner nahrál Rilkemu na gól. Nedal ale rozhodující šanci Slovanu | Foto: FC Slovan Liberec

Bičík litoval neproměněných ´loženek´ Štajnera a Rilkeho za stavu 1:0 pro Slovan. „Když nedáme druhý gól, padne na nás deka a jsme v …..," konstatoval.

Klíčový zákrok předvedl zkušený stoper Dukly Vorel v prvním poločase, kdy Dukla prohrávala 1:0. Štajnerovu polostřelu polopřihrávku, na niž nabíhal domácí Rabušic, vykopl Vorrel skoro z brankové čáry do bezpečí.

"Kdyby to byl gól, vyhráli bychom čtyři pět nula," odhadoval Bičík.

"Honza Vorel nás zachránil," prohlásil trenér Dukly Luboš Kozel. „Gól Rilkeho ve třinácté minutě nás opařil, a až do 30. minuty jsme nebyli nebezpeční. Pak se dostali do dvou šancí po sobě Vrzal a Hanousek a kluci si uvědomili, že mohou proti Liberci uspět."

Kozel a jeho tým prý doufali v body ze Slovanu pouze ve skrytu duše. Liberci se však doma nedaří. Po výhře se Slavií 2:1 podlehl 0:2 Teplicím, remizoval 1:1 s Olomoucí a nyní prohrál 1:2 s Duklou.

Venku naopak nepoznal hořkost porážky. Remizoval v Plzni a na Bohemce, zvítězil v Hradci Králové, v Příbrami a v Mladé Boleslavi.