Druhá liga taky liga! Euforii ve Frýdku překonala jen Sparta

Adam Sušovský Adam Sušovský
12. 8. 2013 13:00
Frýdek-Místek žije fotbalem. Na 2. ligu se tam v sobotu přišlo podívat téměř 6 tisícovek diváků a Valcíři se výhrou 4:1 nad Karvinou vystříleli do čela soutěže.
Našlapaný stadion ve Frýdku překonala o víkendu jen letenská Generali Aréna.
Našlapaný stadion ve Frýdku překonala o víkendu jen letenská Generali Aréna. | Foto: Fanklub defenzivního fotbalu

Frýdek-Místek - Dnešní utkání sleduje 5 820 diváků, řekl hlasatel a celý stadion hlasitě aplaudoval, byl právem hrdý na své město i na svůj klub.

Valcíři v tu chvíli drtili před napráskanými tribunami ambiciózní Karvinou 4:1 a nádhernými góly se po třech kolech vystříleli do čela Fotbalové národní ligy.

Takhle teď žije fotbalem město Frýdek-Místek, které si účast v profesionální soutěži užívá po dlouhých třinácti letech. 

Víc fanoušků přišlo v Česku o víkendu jen na Spartu

Mimochodem: V Česku přišlo o víkendu více fanoušků pouze na derby Sparta - Bohemians (9 072), na ostatní ligové zápasy přišlo vždy zhruba o tisíc diváků méně.

"Je to nádhera, je to fantazie, mexické vlny, skvělá kulisa..." hledá slova v telefonickém rozhovoru s deníkem Aktuálně.cz nadšený šéf klubu Radomír Myška. 

Jeho tým po třech kolech vede tabulku a na domácím trávníku nemá se soupeři slitování. Sází jeden nádherný gól za druhým a často nutí fanoušky k potlesku ve stoje.

Však posuďte sami: Střížkov v prvním kole Valcíři, jak se frýdeckomísteckým fotbalistům říká, smetli 5:1, ambiciózní Karviná si v sobotu ze Stovek odvezla debakl 1:4. 

"Lidé se těší na další zápas, návštěva nás ale překvapila"

"Je tady obrovská euforie, lidé se už těší na další zápas," říká šéf klubu. "Chceme, aby se město fotbalem bavilo a děláme pro to všechno, sobotní návštěva téměř šesti tisíc diváků ale překvapila i nás."

Přes to všechno zůstávají ve Frýdku-Místku stále opatrní. Parádní vstup do soutěže prý nemusí vůbec nic znamenat a vedení klubu by nerado podlehlo euforii příliš brzy.

"Chceme dál vyhrávat co nejvíc, ale jsme pevně nohama na zemi. Naše cíle měnit nebudeme, v první sezoně se chceme ve druhé lize zachránit," zdůrazňuje Myška. 

Trenér: Je to také štěstí. Celý rok to takhle nepůjde

"Pořád se přikláním k dílu štěstěny. I když tomu jdeme naproti, nevěřím, že nám to takhle bude vycházet pořád," přitakával po sobotním utkání s Karvinou také trenér Milan Duhan. 

Frýdek-Místek usiloval o postup do druhé ligy poslední tři sezony, v MSFL ale většinou stejně jako loni skončil druhý. Vstupenku do letošního ročníku FNL mu zajistily až finanční problémy HFK Olomouc. 

"Ani loni jsme si postup neukopali, Třinec byl prostě celý rok lepší. Když se ale naskytla možnost, že bychom mohli druhou ligu hrát, vůbec jsme neváhali. Stálo nás to sice ohromné množství práce, na rozhodnutí a vyřízení licenčních podmínek jsme měli zhruba jen tři dny, teď toho ale nemůžeme litovat" říká Myška. 

"Jsme skromný klub, chceme se zachránit"

"Pomohlo nám město, kterému patří velký dík. Jako hlavní partner nám přispívá částkou zhruba deset milionů. Samozřejmě jsme ale rádi také za všechny ostatní, i ty menší sponzory. V našem kraji teď firmy nemají lehké časy," vysvětluje.

Frýdek-Místek vlétl do soutěže jako uragán s rozpočtem, který by se mohl v průběhu sezony vyšplhat na zhruba 18 milionů. "To je náš strop, dál nepůjdeme. Nechceme naše hráče přeplácet, chceme být skromný klub."

"Znovu zdůrazňuji, že se chceme ve druhé lize hlavně zachránit a postupně budovat tým, který bude důstojným soupeřem všem."

I tak ale Myška registruje zájem nových sponzorů. V pátek pojede MFK Frýdek-Místek k ligovému utkání do Zlína a po skvělém úvodu do sezony outsiderem být ani nemůže.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy