Dovalil: Rok to byl neúspěšný, před Eurem jsem nervózní

Češi si i s dalším soupeřem, se kterým se utkají na červnovém domácím mistrovství Evropy, podělili body. S Němci hráli 1:1.
Výběr trenéra Jakuba Dovalila, který se chystá na letní mistrovství Evropy na domácí půdě, ...
... vedl díky brance Michaela Krmenčíka, ...
... hosté ale po přestávce vyrovnali zásluhou Moritze Leitnera.
Češi nastoupili k zápasu čtyři dny po remíze 2:2 s Dánskem, jež bude v létě stejně jako Německo jedním z jejich soupeřů v základní skupině šampionátu, ...
Foto: Milan Kammermayer
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
18. 11. 2014 21:00
Jedna výhra, dvě remízy a čtyři porážky. Taková je letošní vizitka české fotbalové reprezentace do 21 let. Zatímco seniorská reprezentace zažívá obrození, českým mladíkům se naopak příliš nedařilo.

Praha - Jedna výhra, dvě remízy a čtyři porážky. Taková je letošní vizitka české fotbalové reprezentace do 21 let. Zatímco seniorská reprezentace zažívá obrození, českým mladíkům se v přípravných zápasech před mistrovstvím Evropy, který příští rok v červnu Česko pořádá, naopak příliš nedařilo.

A to si ještě bilanci vylepšili v posledních dvou zápasech - minulý pátek proti Dánsku (2:2) a v úterním duelu proti Německu (1:1), tedy dvěma týmům, které Češi potkají i v červnu v základní skupině Eura.  

"Rok to byl neúspěšný, ale splnil účel. Hlavní pro nás je připravit se na mistrovství Evropy a mužstvo nám krystalizuje. Ale jsem z toho lehce nervózní, protože jsme byli zvyklí vyhrávat a letos jsme prohráli tři zápasy za sebou," řekl novinářům po zápase s Německem trenér českého výběru Jakub Dovalil.

"Tahle generace je taková zvláštní"

Hořekoval také nad tím, že vedle Pavla Kadeřábka, Ladislava Krejčího a Matěje Vydry, kteří v současné chvíli nastupují v seniorském týmu, mu v zápase s Německem chyběli kvůli zdravotním potížím i další opory - Jakub Brabec, Martin Frýdek, Ondřej Petrák či Václav Kadlec. 

"Tahle generace je taková zvláštní, protože za dva roky se nestalo, abychom byli kompletní. Je to škoda, když vypadne Brabec, Frýdek a pak během srazu Kadlec s Petrákem. Lékaři i maséři dělali, co mohli, ale je to i o přístupu hráčů. Když řeknou, že se necítí nebo mají najednou teplotu, tak je tam dát nemůžeme," přiznal Dovalil.

Místo Kadlece tak dostal od začátku zápasu s Německu šanci v útoku Michael Krmenčík a útočník pražské Dukly důvěru Dovalilovi splatil ve 20. minutě, kdy parádním gólem z voleje otevřel skóre. "Byl to nacvičený signál, trénovali jsme to den před zápasem," smál se po zápase Krmenčík.

"Tak to vypadá, když hrají milionáři"

Přiznal však také, že ve druhém poločase byli Němci jasně lepší a že Češi udrželi konečnou remízu 1:1 se štěstím. "Němci byli v prvním poločase laxní, to mě překvapilo. Dvacet minut jsme byli lepší, pak už byli kombinačně někde jinde. No a druhý poločas? Tak to vypadá, když si jdou zahrát milionáři fotbal," smutnil Krmenčík.

I Dovalil přiznal, že jeho výběru došly ve druhém poločase síly. "V rámci možností to byl dobrý výkon, nejsme na takové úrovni, abychom jako v prvním poločase hráli celý zápas," uvedl kouč českého týmu.

"Když po přestávce poslali Němci na hřiště hráče ze základu, byla ve mně malá dušička. Obavy se potvrdily, šancí měli hodně, ale kluci to vybojovali a toho si cením," podotkl Dovalil.

Hrubesch: Měli jsme tu vyhrát

Právě bojovnost jeho týmu by podle něj měla vést k tomu, aby Češi mohli pomýšlet v dalších zápasech na výhru.

"Po Dánsku jsem hráčům zdůrazňoval, že když do hry nedají srdce a bojovnost, tak si můžeme kreslit a stříhat videa, jak chceme, ale takové to ego a síla musí přijít z nich. Dneska to tam bylo a na to musíme navázat," věří Dovalil.

Jeho protějšek, mistr Evropy z roku 1980 Horst Hrubesch, přiznal, že jeho hráči se pomalu rozehrávali, v tom druhém už však hráli prim. "V prvním poločase jsme začali trochu vlažně a byli jsme potrestáni. Ale postupně jsme se do zápasu dostali a nakonec jsme mohli vyhrát i vyšším rozdílem," uvedl kouč Němců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy