Dovalil: Krejčího a Kadeřábka určitě budu na Euru chtít

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
16. 10. 2014 6:00
Trenér českého týmu Jakub Dovalil si přeje, aby si jeho tým zahrál tentokrát pod pěti kruhy.
Pavel Kadeřábek (vlevo) a Ladislav Krejčí by měli být hlavními dvěma tahouny fotbalové jednadvacítky na domácím Euru. Teda pokud se na něm rozhodnou hrát.
Pavel Kadeřábek (vlevo) a Ladislav Krejčí by měli být hlavními dvěma tahouny fotbalové jednadvacítky na domácím Euru. Teda pokud se na něm rozhodnou hrát. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Poprvé v historii bude Česká republika pořádat mistrovství Evropy hráčů do 21 let. Čtyři nejlepší týmy šampionátu, který se bude příští rok v červnu hrát v Praze na Letné a v Edenu a na stadionech v Olomouci a Uherském Hradišti, si navíc zajistí vstupenku na olympijské hry do Ria de Janeiro.

Trenér českého týmu Jakub Dovalil si přeje, aby si jeho tým tentokrát pod pěti kruhy zahrál. Před třemi lety na šampionátu v Dánsku sice Češi postoupili ze základní skupiny, což by nyní k účasti na hrách stačilo, v přímém boji o třetí postupové místo však podlehli Bělorusům, a do Londýna tak jeli oni.

"Samozřejmě je sen všech kluků i nás všech kolem týmu, abychom se do Ria dostali. Máme ale nevýhodu v tom, že jsme jako pořadatel nehráli kvalifikaci, a bohužel v přípravných zápasech ten tlak na výsledek chybí," řekl Aktuálně.cz Dovalil, který u týmu působí jako asistent nebo hlavní trenér už od roku 2008.

Pane Dovalile, čtyři z pěti posledních přípravných zápasů váš tým prohrál. Neobáváte se toho, že oproti ostatním týmům, které si účast vybojovaly v úterý v baráži, půjdete do zápasů v roli outsiderů?
Uvědomuju si, že poslední zápasy nejsou dobré, i když jsme se museli vypořádat s tím, že nám někteří stabilní hráči kvůli zranění chyběli a že jsme nehráli oproti ostatním týmům, které o Euro usilovaly, v nejsilnější možné sestavě.

Opory současné seniorské reprezentace Pavel Kadeřábek nebo Ladislav Krejčí patří právě k těm hráčům, kteří by váš tým mohli posílit. Už jste s nimi mluvil o tom, zda budou na šampionátu hrát?
Je to ještě hodně daleko, takže jsme o tom ještě nemluvili. Promluvíme si o tom po zápase nároďáku s Islandem, kdy budu mít setkání s panem Vrbou.

V červnu však sehraje seniorský tým pět dní před startem šampionátu kvalifikační zápas na Islandu. Nebojíte se toho, že se hráči z A-týmu nestihnou se svými spoluhráči z jednadvacítky sehrát?
Počítám, že Láďa s Pavlem na Islandu hrát budou, ale nemyslím si, že by to mělo nějak výrazně omezit jejich přípravu s námi, pokud se rozhodnou na Euru hrát.

Turnaje se nezúčastní Španělé, kteří poslední dva šampionáty vyhráli. Koho tedy považujete za hlavního favorita na celkový triumf?
Určitě to budou tradičně Němci, kteří mají velmi silnou generaci, a Portugalci, kteří vyhráli svou skupinu bez ztráty bodu a v baráži přehráli silné Holanďany, kteří vůbec nezvládli poslední zápasy. Ale podcenit se nedá nikdo z těch sedmi týmů, které se na Euro kvalifikovaly. Srbové po zásluze vyřadili Španěly, Švédové zase vyřadili silné Francouze. Takže nejde říct, že bych si před losem někoho přál víc nebo míň.

Špatnou zprávou pro pořadatele bylo vyřazení Slováků, kteří si však stěžovali na to, že je v odvetě baráže v Itálii obrali o postup skotští sudí...
Je to škoda, Slováci by byli v moravské skupině, kam by přijelo hodně jejich fandů. Ten zápas jsem samozřejmě viděl a musím uznat, že je rozhodčí určitě poškodili. Pokud můžu použít nadsázku, tak bych řekl, že když nám dal rozhodčí před dvěma lety v odvetě baráže v Rusku dvě červené, udělal to s větší noblesou než jeho kolega v Itálii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy