Dovalil: Krejčího a Kadeřábka určitě budu na Euru chtít

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
16. 10. 2014 6:00
Trenér českého týmu Jakub Dovalil si přeje, aby si jeho tým zahrál tentokrát pod pěti kruhy.
Pavel Kadeřábek (vlevo) a Ladislav Krejčí by měli být hlavními dvěma tahouny fotbalové jednadvacítky na domácím Euru. Teda pokud se na něm rozhodnou hrát.
Pavel Kadeřábek (vlevo) a Ladislav Krejčí by měli být hlavními dvěma tahouny fotbalové jednadvacítky na domácím Euru. Teda pokud se na něm rozhodnou hrát. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Poprvé v historii bude Česká republika pořádat mistrovství Evropy hráčů do 21 let. Čtyři nejlepší týmy šampionátu, který se bude příští rok v červnu hrát v Praze na Letné a v Edenu a na stadionech v Olomouci a Uherském Hradišti, si navíc zajistí vstupenku na olympijské hry do Ria de Janeiro.

Trenér českého týmu Jakub Dovalil si přeje, aby si jeho tým tentokrát pod pěti kruhy zahrál. Před třemi lety na šampionátu v Dánsku sice Češi postoupili ze základní skupiny, což by nyní k účasti na hrách stačilo, v přímém boji o třetí postupové místo však podlehli Bělorusům, a do Londýna tak jeli oni.

"Samozřejmě je sen všech kluků i nás všech kolem týmu, abychom se do Ria dostali. Máme ale nevýhodu v tom, že jsme jako pořadatel nehráli kvalifikaci, a bohužel v přípravných zápasech ten tlak na výsledek chybí," řekl Aktuálně.cz Dovalil, který u týmu působí jako asistent nebo hlavní trenér už od roku 2008.

Pane Dovalile, čtyři z pěti posledních přípravných zápasů váš tým prohrál. Neobáváte se toho, že oproti ostatním týmům, které si účast vybojovaly v úterý v baráži, půjdete do zápasů v roli outsiderů?
Uvědomuju si, že poslední zápasy nejsou dobré, i když jsme se museli vypořádat s tím, že nám někteří stabilní hráči kvůli zranění chyběli a že jsme nehráli oproti ostatním týmům, které o Euro usilovaly, v nejsilnější možné sestavě.

Opory současné seniorské reprezentace Pavel Kadeřábek nebo Ladislav Krejčí patří právě k těm hráčům, kteří by váš tým mohli posílit. Už jste s nimi mluvil o tom, zda budou na šampionátu hrát?
Je to ještě hodně daleko, takže jsme o tom ještě nemluvili. Promluvíme si o tom po zápase nároďáku s Islandem, kdy budu mít setkání s panem Vrbou.

V červnu však sehraje seniorský tým pět dní před startem šampionátu kvalifikační zápas na Islandu. Nebojíte se toho, že se hráči z A-týmu nestihnou se svými spoluhráči z jednadvacítky sehrát?
Počítám, že Láďa s Pavlem na Islandu hrát budou, ale nemyslím si, že by to mělo nějak výrazně omezit jejich přípravu s námi, pokud se rozhodnou na Euru hrát.

Turnaje se nezúčastní Španělé, kteří poslední dva šampionáty vyhráli. Koho tedy považujete za hlavního favorita na celkový triumf?
Určitě to budou tradičně Němci, kteří mají velmi silnou generaci, a Portugalci, kteří vyhráli svou skupinu bez ztráty bodu a v baráži přehráli silné Holanďany, kteří vůbec nezvládli poslední zápasy. Ale podcenit se nedá nikdo z těch sedmi týmů, které se na Euro kvalifikovaly. Srbové po zásluze vyřadili Španěly, Švédové zase vyřadili silné Francouze. Takže nejde říct, že bych si před losem někoho přál víc nebo míň.

Špatnou zprávou pro pořadatele bylo vyřazení Slováků, kteří si však stěžovali na to, že je v odvetě baráže v Itálii obrali o postup skotští sudí...
Je to škoda, Slováci by byli v moravské skupině, kam by přijelo hodně jejich fandů. Ten zápas jsem samozřejmě viděl a musím uznat, že je rozhodčí určitě poškodili. Pokud můžu použít nadsázku, tak bych řekl, že když nám dal rozhodčí před dvěma lety v odvetě baráže v Rusku dvě červené, udělal to s větší noblesou než jeho kolega v Itálii.

 

Právě se děje

před 48 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy