15. 12. 2010 23:33
Neapol - Steaua Buk. 1:0, D. Záhřeb - PAOK Soluň 0:1
Sevilla oslavuje branku Jesuse Navase
Sevilla oslavuje branku Jesuse Navase | Foto: Sport

Praha - Vyřazovací fáze fotbalové Evropské ligy poznala ve středu další tři účastníky. Postup ze skupiny D si zajistil PAOK Soluň, který zvládl utkání s Dinamem Záhřeb, jemuž nepomohl ani návrat českého útočníka Miroslava Slepičky po operaci břišních svalů.

V pohárové Evropě překvapivě končí lídr německé ligy Dortmund, který remizoval 2:2 se Sevillou. Španělé tak jdou dál stejně jako ve skupině K Neapol, která porazila Steauu Bukurešť gólem Edinsona Cavaniho v nastavení.

Snaživá Sparta končí podzim úspěšně. Sebrala bod CSKA
Utkání Sparta - CSKA Moskva jsme sledovali ŽIVĚ
Sparta slaví: Odčinili jsme Žilinu a kritikům ukázali

Šlágr středečního programu závěrečného kola skupin mezi Dortmundem a Sevillou přinesl ofenzivní podívanou, kdy oba celky bojovaly o výhru znamenající postup. Ve formě hrající Dortmund se brzy ujal vedení po tečované ráně Kagawy, ale Sevilla zúročila zkušenosti, které nabrala při triumfech v Poháru UEFA v sezonách 2006 a 2007.

Romaric s Kanoutém skóre otočili a zajistili španělskému celku vstupenku do vyřazovací části. Nic už na tom nezměnilo ani Subotičovo srovnání. Dortmund končí a může se na jaře soustředit jen na boj o německý titul.

Neapol vysvobozena až v nastavení

Drama se odehrálo i v Neapoli, která potřebovala vyhrát nad Steauou Bukurešť, ovšem rumunský celek skvěle bránil. Italy vysvobodil až v třetí minutě nastavení uruguayský útočník Cavani.

Neapol je tak zatím jediným italským celkem, který si vybojoval účast mezi 32 nejlepšími týmy soutěže. Přidat se k němu může ještě Sampdoria Janov, zatímco Juventus Turín a Palermo jsou už ze hry.

Dinamo Záhřeb potřebovalo k postupu doma porazit PAOK a dlouho drželo naději. Pak však chorvatská obrana neuhlídala zkušeného útočníka Dimitrise Salpingidise, který rozhodl o postupu řeckého celku. Dinamu přišel pomoci zvrátit výsledek i navrátilec Slepička, ani on však na pozornou soluňskou obranu nevyzrál.

Villarreal měl jistotu postupu, ale potřeboval vítězství, aby skončil první ve skupině D a měl tak lehčí los vyřazovací části. V Bruggách brzy prohrával, zachránil ho však ve formě hrající Ital Giuseppe Rossi. Ten dvěma góly skóre otočil na konečných 1:2 a s pěti brankami se dotáhl v tabulce střelců na druhé místo, o které se dělí mimo jiné s Bonym Wilfriedem ze Sparty a Tomášem Necidem z CSKA Moskva.

Ve "sparťanské" skupině F vybojovalo Palermo vítězství na půdě Lausanne, přestože nastoupilo s mnoha náhradníky v sestavě. Jediný gól zápasu vstřelil šest minut před koncem střídající obránce Ezequiel Muňoz.

Besiktas vyhrál doma nad Rapidem Vídeň 2:0, ale přišel o českého obránce Tomáše Zápotočného, který musel v 23. minutě nuceně střídat. Bližší informace o jeho zranění zatím nejsou známy.