Dortmund slaví v německé lize posedmé mistrovský titul

Leverkusen zaváhal v Kolíně, Bayern porazil Schalke
Borussia může znovu slavit mistrovský titul.
Borussia může znovu slavit mistrovský titul. | Foto: Reuters

Dortmund - Fotbalisté Dortmundu si v německé lize s předstihem zajistili sedmý titul v historii.

Ve 32. kole porazili Norimberk na svém hřišti 2:0 a dvě kola před koncem soutěže mají nedostižný osmibodový náskok před druhým Leverkusenem. Ten v souběžně hraném utkání prohrál 0:2 v Kolíně nad Rýnem.

Vestfálské mužstvo se z ligového triumfu raduje poprvé od sezony 2001/2002, kdy ve žlutočerném dresu hráli i čeští fotbalisté Tomáš Rosický a Jan Koller.

Svěřenci trenéra Jürgena Kloppa rozhodli o výsledku na svém stadionu Signal Iduna Park před více než osmdesáti tisíci fanoušky už v prvním poločase.

Exteplický Džeko rozhodl o výhře Man City v Blackburnu
Za sestup smrt. Fotbalistům Kolína vyhrožují fanoušci
Hertha s Hubníkem se rok po sestupu vrací do bundesligy

První branku dal po půlhodině hry nejlepší střelec týmu Lucas Barrios svou čtrnáctou ligovou trefou v sezoně. Dvě minuty před přestávkou pojistil vedení další útočník Borussie Robert Lewandovski.

"Jsem prostě šťastný. Myslel jsem, že budu v naprosté euforii, ale to možná přijde později," prohlásil po utkání kouč Klopp, který složil svému týmu velkou poklonu.

Kouč Leverkusenu: Dortmund hrál nejlepší fotbal

"To, co chlapci dokázali, ani nelze vyjádřit slovy," dodal spokojený třiačtyřicetiletý stratég, jehož tým zvítězil ve 22 utkáních z dosavadních 32 ligových kol. "Opravdu to nedokážu popsat. Odehráli jsme skutečně úžasnou sezonu," radoval se talentovaný záložník Kevin Grosskreutz.

Jediný konkurent Leverkusen se naopak v Kolíně nad Rýnem trápil. Po přestávce udělala defenziva Bayeru i s krajním bekem Michalem Kadlecem dvě chyby, které potrestal útočník Milivoje Novakovič.

Na jeho branky z 67. a 82. minuty už hosté nenašli odpověď a šance na titul se jim rozplynuly. "Dortmund hrál v bundeslize nejlepší fotbal za poslední roky," konstatoval trenér Leverkusenu Jupp Heynckes.

Neúspěšný obhájce titulu Bayern Mnichov porazil Schalke na svém hřišti 4:1 a na třetím místě znovu vystřídal Hannover, který podlehl 0:1 předposlednímu Mönchengladbachu.

Na mnichovské Allianz Aréně padly v úvodní dvacetiminutovce hned čtyři branky. Za Bayern se trefilo ofenzivní trio Arjen Robben, Thomas Müller a Mario Gómez.

Nejlepší bundesligový střelec si připsal 24. trefu v sezoně. Zásahem do vlastní branky vyrovnal Holger Badsturber. Hostující brankář Manuel Neuer, který po sezoně zřejmě zamíří do Bayernu, ještě v závěru inkasoval čtvrtou branku od Müllera. Schalke prohrálo třetí soutěžní utkání v řadě.

Hamburk s Davidem Jarolímem v záloze doma podlehl 0:2 Freiburgu, popáté za sebou v soutěži nezvítězil a v posledních třech duelech navíc ani neskóroval. V obraně hostů odehrál celé utkání Pavel Krmaš. Obě branky zaznamenal útočník Papiss Cissé, který si polepšil na dvaadvacet přesných zásahů v sezoně.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Dortmund - Norimberk 2:0 (32. Barrios, 43. Lewandovski), Hamburk - Freiburg 0:2 (16. a 87. Cissé), Hannover - Mönchengladbach 0:1 (76. Reus), Hoffenheim - Stuttgart 1:2 (14. Mlapa - 63. Cacau, 68. Kuzmanovič), Kolín nad Rýnem - Leverkusen 2:0 (67. a 82. Novakovič), Mohuč - Frankfurt 3:0 (38. a 44. Soto, 26. Ivanschitz), Bayern Mnichov - Schalke 4:1 (13. a 84. Müller, 6. Robben, 19. Gómez - 8. vlastní Badstuber).

1. Dortmund 32 22 6 4 64:19 72
2. Leverkusen 32 19 7 6 62:43 64
3. Bayern Mnichov 32 17 8 7 71:38 59
4. Hannover 32 18 3 11 45:42 57
5. Mohuč 32 16 4 12 47:37 52
6. Norimberk 32 13 8 11 45:40 47
7. Freiburg 32 13 5 14 41:47 44
8. Hamburk 32 12 7 13 44:50 43