Dortmund doma přejel Tottenham 3:0, Liverpool zdolal Manchester United

Aktualizováno 10. 3. 2016 23:15
Drotmund v úvodním osmifinále Evropské ligy porazil Tottenham 3:0. Basilej se rozešla se Sevillou bez branek. Šachťar Doněck porazil Anderlecht 3:1. Fenerbahce Istambul doma vyhrál s Bragou 1:0.
Marco Reus se do sítě Tottenhamu trefil dvakrát.
Marco Reus se do sítě Tottenhamu trefil dvakrát. | Foto: Reuters

Dortmund - Fotbalisté Dortmundu zvítězili v úvodním zápase osmifinále Evropské ligy nad Tottenhamem 3:0. Skóre otevřel kanonýr Pierre-Emerick Aubameyang, další dva góly přidal záložník Marco Reus. Tottenham inkasoval tři branky poprvé v sezoně. Basilej s Tomášem Vaclíkem a Markem Suchým v sestavě remizovala s obhájcem titulu FC Sevilla bez branek.

Tottenham šetřil opory. Nevyplatilo se

Zatímco Dortmund nastoupil v téměř nejlepší možné sestavě, trenér Tottenhamu Mauricio Pochettino, který odkoučoval jubilejní 100. zápas na lavičce "Kohoutů", šetřil například Kanea nebo Lamelu. Na průběhu zápasu to bylo znát, domácí měli v prvním poločase hned několik šancí a jednu z nich využil po půlhodině hry Aubameyang. Gabonský reprezentant zužitkoval přesný Schmelzerův centr a vstřelil 33. soutěžní gól v sezoně.

Borussia byla dominantní i v druhém poločase a dvěma trefami potvrdil její vítězství záložník Reus. V závěru se sice dostal do hry nejlepší střelec Tottenhamu v anglické lize Kane, důležitý gól pro odvetu ale nevstřelil. Jeho tým v Evropské lize prohrál poprvé od října.

V Basileji kralovaly obrany

V prvním dějství zápasu Basileje s FC Sevilla se ani jeden tým nedostal ke střele na branku, po přestávce se ale hosté osmělili a několikrát gólmana Vaclíka zaměstnali. Bývalý brankář pražské Sparty si ale s pokusy N'Zonziho, Gameira nebo Konopljanky poradil. V posledních minutách hráli domácí přesilovku po vyloučení N'Zonziho, stav ale zůstal nezměněn.

Liverpool zvládl anglické derby

Útočník Manchesteru United Depay fauloval v 19. minutě zápasu v Liverpoolu Clynea, a přestože si gólman De Gea na míč sáhl, Sturridge penaltu proměnil a v posledních sedmi soutěžních utkáních vstřelil Manchesteru pět branek. Liverpool působil i nadále aktivněji a hosty několikrát zachránil španělský brankář.

V druhém poločase však nestačil na střelu Firmina, který se prosadil ve třetím soutěžním zápase v řadě, což se mu v Liverpoolu povedlo poprvé. Při posledních 13 startech se Brazilec podílel na 12 gólech: osm dal a na čtyři přihrál.

Manchester pod trenérem Van Gaalem poprvé podlehl Liverpoolu, předchozí čtyři vzájemné duely United vyhráli. "Reds" v Evropské lize neinkasovali už 417 minut.

Ve španělském derby se radovalo Bilbao

Španělský souboj mezi Bilbaem a Valencií dopadl také lépe pro domácí. V dvacáté minutě se po Beňatově centru hlavou prosadil García. O chvíli později mohl přidat druhý gól nejlepší střelec baskického celku Aduriz, Ryanovu bránu však minul. I po změně stran bylo aktivnější Bilbao, další gól však nepřidalo. Proti Valencii se mu daří, neprohrálo s ní už poosmé v řadě.

Villarrealu se vydařil vstup do zápasu s Leverkusenem. Už ve čtvrté minutě po Soldadově pasu za obranu přesně zakončil Bakambu. A právě čtyřiadvacetiletý útočník, který skóroval také v posledním zápase základní skupiny v Plzni, přidal po přestávce druhou trefu a definitivně rozhodl o výhře "Žluté ponorky".

Obránce Michal Kadlec sledoval vítězství Fenerbahce Istanbul 1:0 nad Bragou pouze z lavičky. V 82. minutě potrestal chybu hostů v rozehrávce tvrdou střelou k tyči Topal. Ve Lvově porazil Šachtar Doněck 3:1 Anderlecht.