Dojemná fotbalová story panamských bojovníků. Červený příliv se valí do Ruska

Lukáš Zahradník Lukáš Zahradník
11. 10. 2017 15:22
Historický úspěch, který dojal malou středoamerickou zemi natolik, že prezident Rommel Fernandéz vyhlásil na oslavu postupu státní svátek. Panamská fotbalová reprezentace se poprvé v historii probojovala na světový šampionát. Za rok v Rusku budou „La Marea Roja” patřit k největším outsiderům turnaje, to je ale fanouškům, kteří se momentálně topí, v bezbřehé euforii srdečně jedno. Své hrdiny už totiž mají.
Oslavy v panamském hlavním městě Panama City | Video: Youtube

Panama City - Úterní domácí vítězství nad Kostarikou v posledním kole kvalifikační skupiny zajistilo hráčům Panamy první historický postup na světový šampionát. Úspěch je to takový, že prezident vyhlásil státní svátek. Byť za rok v Rusku budou pro většinu týmů příjemným soupeřem do skupiny, panamskou extázi to nemůže zastavit.

Přitom poslední vývoj skupiny nevypadal pro panamské fotbalisty úplně přívětivě. V předposledním kole kvalifikace prohráli 0:4 na hřišti USA, tedy přímého konkurenta v boji o postup, a situaci již neměli ve svých rukou. Navíc v závěrečném kole je doma čekala silná Kostarika. V poslední době se trápící Spojené státy však selhaly na hřišti beznadějně posledního Trinidadu a Tobaga a pro panamské bojovníky svitla nečekaná naděje na historický úspěch.

Jenže duel s Kostarikou  pro ně nezačal vůbec dobře. V prvním poločase inkasovali gól po střele Venegase a v poločase prohrávali 0:1. Když už se zdálo, že se historický sen začíná pomalu rozplývat, zajistil svou tečí vyrovnání Gabriel Torres, útočník švýcarského Lausanne. Nutno ovšem podotknout, že Panamě pomohl guatemalský rozhodčí, neboť míč zastavil na brankové čáře jeden z obránců a dle televizních záběrů je patrné, že nepřešel celým objemem čáru…

Takto vypadala sporná situace:

Bezbřehou euforii na Estadio Rommel Fernandez v Panama City, ale i do všech panamských domácností přinesla situace z 88. minuty, kdy obránce Roman Torres zakončil brejk po špatné rozehrávce hostujícího mužstva. "La Marea Roja", tedy Červený příliv, jak se panamské reprezentaci přezdívá, tak najednou měla postup na dosah.

Na tom se již v závěrečných minutách nic nezměnilo a panamská euforie mohla vypuknout naplno. Vše korunoval prezident země Rommel Fernández, který na oslavu postupu vyhlásil státní svátek.

Postupový gól Panamy:

Dosud největší sportovní hrdina Panamců, skokan do dálky Irving Saladino, který pro středoamerickou zemi vybojoval jediné zlato na olympijských hrách v historii, konkrétně v Pekingu 2008, má tak nyní nové nástupce.

Dosavadním největším fotbalovým úspěchem reprezentace byla dvě stříbra na Zlatém poháru, tedy mistrovství Severní a Střední Ameriky. Panama také vyhrála v roce 2009 středoamerický šampionát. To vše ale přebíjí současný postup na jednu z nejsledovanějších sportovních akcí na světě.

Tým vedený kolumbijským trenérem Hernanem Gomezem sice nebude patřit v Rusku k adeptům předních příček, svou nynější sportovní pohádku si však může vychutnat do sytosti. A s ním, i díky rozhodnutí prezidenta, celá tří a půlmilionová země, která je ve světovém žebříčku podle rozlohy na 114. místě, hned za Českou republikou.

 

Právě se děje

Další zprávy