Dočkal proti své Slavii. Jejich chyba, že nás pustili, říká

Jaroslav  Šindelář Sport Jaroslav Šindelář, Sport
26. 9. 2013 18:30
Je odchovancem pražské Slavie, přesto bude v sobotním derby stát na druhé straně barikády. Bořek Dočkal hraje za Spartu a z Edenu chce se svým týmem odvézt tři body.
Bořek Dočkal v dresu pražské Sparty.
Bořek Dočkal v dresu pražské Sparty. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Je odchovancem pražské Slavie, přesto bude v sobotním derby stát na druhé straně barikády. Bořek Dočkal hraje za Spartu a z Edenu chce se svým týmem odvézt tři body.

K sešívaným, jak sám říká, nemá žádný zásadnější vztah a neřeší, v jaké situaci se teď Slavia nachází.

Se Spartou chce vyhrát titul

"Můj cíl, když jsem šel do Sparty, je vyhrát titul. Nehraje zásadní roli, jak hraje soupeř. Slavii neřeším," uvedl šikovný záložník, který se po příchodu z Trondheimu rychle zařadil do základní sestavy, na čtvrteční tiskové konferenci.

"Je to jako zápas s Plzní, historicky jde ještě o větší zápas, je tam větší dlouhodobější rivalita. Tak to beru já, ne tak, že jsem vyrostl ve Slavii," dodal čtyřiadvacetiletý fotbalista.

Ve Slavii byl od svých sedmi let

Do derby mezi dospělými ještě nikdy nezasáhl. Ve Slavii odehrál pouhých šest zápasů, než odešel do Liberce. "V mládežnických kategoriích byla Sparta hlavně náš největší rival v boji o titul. Nijak jinak jsem to nebral."

"Od sedmi let jsem ve Slavii poznal spoustu lidí, mám tam hodně kamarádů, se kterými se dodnes vídám. Je to u mě hlavně o mezilidských vztazích, ne tak úplně o vztahu ke klubu," vysvětlil Dočkal.

Pro Slavii byl kdysi nepotřebný

Žádné hecování podle něj neprobíhá. Z hráčů, kteří s ním ve Slavii kdysi nastupovali, je dnes v týmu pouze záložník Marcel Gecov. Také jeho (nebo třeba Lukáše Váchu, Thea GebreSelassieho a další talenty), Slavia kdysi jako nepotřebné pustila pryč.

"Není moje starost, že Slavia pustila všechny odchovance pryč. Nechci to nějak hodnotit, co udělala Slavia v minulosti, i když cítím, že je to chyba a myslím, že Slavia si to uvědomuje teď taky," podotkl Dočkal.

Pokud dá gól, slavit ho bude

Pokud by vstřelil gól, nevidí důvod, proč by ho neměl slavit. "Slavii jsem nikdy nic neudělal, ale stejně jako když jsem hrál za Liberec, je to můj soupeř," vysvětlil sparťanský fotbalista.

V rudém dresu zatím na ligovou branku stále čeká. "Doteď jsem nad svými góly neuvažoval. Nedostával jsem se totiž ani do gólových šancí, takže jsem ani gól dát nemohl. Samozřejmě ale přemýšlím o tom, že bych se do šancí chtěl dostávat."

Dočkal chápe, že je Sparta jasným favoritem derby.  

"Kvalita a momentální forma je na naší straně, takže slávisté vědí, že musí vynaložit sto procent úsilí, aby to srovnali. Budou makat určitě víc než v ostatních zápasech, což se ale může obrátit proti nim," řekl Dočkal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 procent a plynu o čtvrtinu

Zaměstnanci plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře zahájili dnes v Norsku stávku, která by do soboty mohla snížit těžbu ropy v zemi o 15 procent a těžbu plynu o čtvrtinu. Vývoz plynu by se pak mohl snížit až o 56 procent. Zaměstnanci požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci, uvedl odborový svaz. Stávka přichází v době vysokých cen ropy a plynu a napjatých dodávek do Evropy kvůli omezení ruského vývozu.

Norsko je po Rusku druhým největším dodavatelem energií v Evropě a po jeho ropě a plynu je vysoká poptávka.

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy