Dobrodružství Sparty vrcholí, na Top 4 zaútočí bez stoperů. Stáhne dozadu třeba Juliše?

Bičík byl ve Villarrealu hrdinou Sparty: Udělal chybu, pak v brance kouzlil
Letenští vstoupili do zápasu nejhorším možným způsobem a už ve třetí minutě prohrávali. Frýdek poslal malou domů Bičíkovi, jenž váhal s rozehrávkou,...
... až jeho odkop zblokoval Bakambu, od kterého se míč odrazil za čáru.
Villarreal měl i nadále více ze hry a Spartu několikrát zachránil skvělými zákroky Bičík. Starosti trenérovi Ščasnému ale přidělali Brabec s Costou, kteří kvůli žlutým kartám přijdou o domácí odvetu.
Přestože první poločas mohl skončit i pětibrankovým rozdílem ve prospěch Villarrealu, šlo se do kabin za vyrovnaného stavu.
Foto: ČTK
Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 4. 2016 10:47
Sparta stojí na prahu postupu do semifinále Evropské ligy. Jenže do rozhodující bitvy proti Villarrealu půjde kvůli zraněním a trestům za karty s nějakou experimentální sestavou.

Glosář - Stačí vyhrát doma 1:0 a Sparta se protlačí do exkluzivní společnosti Top 4 Evropské ligy. Pohádková vidina je opravdu na dosah. Jenže slast téhle myšlenky se teď v hlavách letenských bojovníků mísí s kapkou tajemna, dobrodružství a trochu i obav. Všechny ty ingredience se totiž vejdou do otázky: Pánové, jak to v odvetě, proti týmu, jako je Villarreal, zvládneme bez stoperů?

Zastoupení ve vrcholné fázi evropských pohárů jasně vypovídá o tom, že španělský fotbal je nyní nejsilnější na kontinentu. Mezi šestnácti čtvrtfinalisty Champions League a Evropské ligy najdeme hned šest zástupců La Ligy.

I z toho plyne, že Villarreal CF, průběžně čtvrtý tým La Ligy, má obrovskou sílu, na takového soupeře ještě v této sezoně Sparta nenarazila, a to ani v konfrontaci s CSKA Moskva či Schalke. Villarreal udivuje k preciznosti vyladěným herním systémem, je prototypem týmového pojetí. Od absolutní špičky, kde jsou Real, Atlético a Barcelona, ho dělí jen to, že v kádru nemá opravdu famózního střelce s tutovou produktivitou.

A právě díky tomu je Sparta stále ve hře.

Po hrubce už Bičík činil doslova zázraky

V Krasnodaru i na římském Stadio Olimpico měla Sparta štěstí v tom, že přežila bez úhony úvodní velkou šanci soupeře. V dalším průběhu se jí pak dařilo dostávat kontrolu zápasů do svých rukou a drtivé výhry 3:0 nesnesly odporu.

Na stadionu Madrigal včera Sparta inkasovala pomalu dřív, než se stačila rozkoukat. David Bičík udělal chybu, za kterou by si jistě nafackoval. Stane se. Ale co předváděl potom, to bylo chvílemi opravdu na Nobelovu cenu za chytání míčů, kdyby se nějaká taková udělovala. Bičík zachránil pět šest vyložených gólů, lapal střely a vzápětí i jejich dorážky, dostal se do fenomenálního tranzu.

Takže ačkoli Bičík vstoupil do zápasu hrubkou, po skončení duelu nutno zdůraznit, že právě on je významným faktorem, který drží Spartu pořád v postupové hře. V součtu s tím, že v uplynulých dnech kvůli nemoci Bičík vůbec netrénoval, musel tentokrát v bráně při maximálním nasazení opravdu takřka plivat krev.

Scénáře z předchozích duelů se opravdu neopakovaly, tentokrát Sparta tahala za kratší konec, maximem jejích možností byla snaha držet kombinací míč co nejvíc ve středu hřiště a ulevovat tak průběžně přetížené obraně, nechat ji trochu vydýchat.

Nedá se ani říct, že  by Sparta kdovíjak dobře bránila, zejména při standardních situacích bylo trochu až tragikomické sledovat, jak si Soldado nabíhá neustále sám a zakončuje, aniž by mu v tom kdokoli překážel. Naštěstí ho nezvyklý stav věcí šokoval natolik, že se ani jednou netrefil přesně.

Jestli jsou hráči Villarrealu naopak na něco zvyklí, tak na skutečnost, že doma neinkasují. Ojedinělý úder Sparty, který přišel v posledních vteřinkách nastavení první půle, je tedy pěkně zpražil. A právě Brabcova branka vstřelená na hřišti soupeře je samozřejmě dalším klíčovým a pádným argumentem, který dává Spartě před pražskou odvetou, jež se hraje už příští čtvrtek, velkou postupovou naději.

A pak vám najednou dojdou lidi...

Sparta zahrála ve svém stávajícím personálním složení asi maximum možného, nicméně i bilance střel 25:8, kdy domácí mířili 10x na bránu, 7x mimo a 8 jejich střel Sparta zblokovala, svědčí o tom, že tentokrát Letenským pomohlo i válečnické štěstí.

Potíž je v tom, že už na skladu pomalu začínají docházet ti válečníci. Tak si v něm zase udělejme inventuru. Šural nemůže hrát Evropskou ligu kvůli podzimním startům za Liberec. Ve Villarrealu kvůli zraněním chyběli na hřišti Zahustel, Vácha, Jiráček a Mazuch. Podařilo se zprovoznit Holka, jenže tomu se po necelé půlhodině hry zranění obnovilo. Na plac tak musel veterán Kováč - a nakonec jeho vystoupení dopadlo celkem dobře, i když občasné záběry na něj prozrazovaly, že poslední zbytečky energie vyškrabuje opravdu z absolutního dna svého fyzického fondu.

Právě Kováč je přitom nyní jediným možným pilířem, na kterém trenér Ščasný bude muset vystavět obranu Sparty do odvety.

Kvůli kartám si z ní totiž musí vyškrtnout stopery Brabce i Costu. A to je v kombinaci s předchozími ztrátami opravdu obrovská rána. Počet absencí je opravdu velký a většinou jde o hráče z defenzivní fáze, což prakticky vyčerpalo veškeré standardní možnosti, jak je nahradit.

Sparta se musí modlit, aby se alespoň někdo z marodů do čtvrtka zprovoznil. I tak ale bude muset improvizovat a je velmi pravděpodobné, že v odvetě nasadí buď někoho z mládežnických týmů, nebo se v obraně objeví někdo, kdo tam "profesí" obvykle nepatří. Jako se svého času musel ve Slavii stáhnout na stopera útočník Škoda, když už nebylo jiného zbytí.

Frýdek nemůže hrát tři pozice naráz

Na stopera se může posunout Mareček, ale pak zase nemůže hrát defenzivního záložníka nebo pravého beka, čímž by padla možnost použít čtyřobráncový systém.

Mít ve středu zálohy ofenzivní dvojici Matějovský, Dočkal vypadá hodně riskantně. Štít může hrát Frýdek. To by pak ale zase nemohl hrát levého beka či halvbeka.

Dávat dohromady tuhle skládačku bude opravdu dobrodružství. Stopera v dorostu hrával i Frýdek, umí hrát náležitě tvrdě, ale chybí mu trochu centimetry (179). Zkušenosti a bojovné srdce by možná v nezvyklé roli mohl prodat kapitán Lafata (180 cm), nejlepší figuru na stopera z nouze by měl asi Juliš (184)...

Každopádně i zvědavost, jak tenhle rébus Sparta vyřeší, jistě přivábí fanoušky na Letnou natolik neodolatelně, že bude do posledního místa vyprodaná. Půjde každopádně o dobrodružství plné rizika, ale Sparta už je v Evropské lize tak daleko, že své cíle pro tuhle soutěž dávno překonala - a nemá co ztratit, jen získat.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy