Dobrá zpráva pro Spartu: V aféře nikdo z jejích hráčů nelítá

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 9. 2013 13:30
Seznam 12 obviněných nechce státní zástupce Miloslav Kelyman odtajnit, ale prozradil, že jména hráčů Sparty ani Jihlavy na něm nejsou
V sázkařské aféře probíhají další výslechy, stížnost proti obvinění si dosud nikdo nepodal
V sázkařské aféře probíhají další výslechy, stížnost proti obvinění si dosud nikdo nepodal | Foto: Policie ČR

Strakonice - Zpráva, že se v rámci sázkařské aféry v českém fotbale prošetřují i okolnosti zápasu juniorské ligy Jihlava-Sparta (2:0) znepokojila před několika dny příznivce největšího českého klubu, který momentálně vede tabulku Gambrinus ligy.

Nyní si mohou oddechnout, strakonický státní zástupce Miloslav Kelyman, který případ dozoruje, v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz vysvětlil, že mladí hráči Sparty, ani Jihlavy mezi obviněnými nejsou.

Minulý týden jste hovořil o 12 obviněných osobách. Změnilo se od té doby toto číslo?

"Nikoli, těch obvinění je pořád dvanáct, ale je pravda, že to číslo se vzhledem k probíhajícím výslechům a dalšímu šetření stále může měnit. A to spíše nahoru než dolů."

V souvislosti s obviněními z korupčních trestných činů se spekuluje o několika jménech. Můžete je potvrdit?

"Ne, rozhodli jsme se, že ty osoby identifikovat nebudeme. Na Slovensku to udělali, my jsme zvolili jinou cestu."

FAČR? V počátcích tam podíl asociace byl

Podaly si ty osoby proti obviněním stížnosti? A jak byly vyřízeny?

"V tuto chvíli ještě žádnou stížnost proti obvinění v ruce nemám. Ale ještě jim běží lhůta, kdy stížnosti podat mohou."

Rozruch vzbudila informace, že mezi vyšetřovanými zápasy je i duel juniorské ligy Jihlava-Sparta. Je mezi obviněnými i někdo z hráčů těchto týmů?

"Když řekneme, že se ten zápas stal záležitostí vyšetřování, ještě to nemusí znamenat, že se trestného činu dopustil někdo z jeho aktérů. Ale trestného činu se mohl například dopustit někdo jiný, někdo, kdo se je pokusil v tomto smyslu oslovit."

A byl odmítnut?

"Ano."

Takže mezi obviněnými hráči Sparty, resp. Jihlavy nejsou?

"Myslím si, že ne."

Spekuluje se, co stálo na začátku celého policejní vyšetřování. Informace od kolegů ze Slovenska? Zpráva od Fotbalové asociace ČR? Nebo poskytnutí informace přímo od některého z hráčů? Nebo šlo o kombinaci těchto zdrojů?

"Já vím přesně, jak to začalo, ale medializovat to nebudu. Řeknu jen tolik, že ta úplně první informace nepocházela ze Slovenska."

Fotbalová asociace ČR se ústy svého místopředsedy Romana Berbra přihlásila k aktivní účasti na odhalování této formy korupce. Můžete roli FAČR potvrdit? A do jaké míry byla významná?

"V počátcích případu tam jejich určitý podíl byl. A víc konkretizovat už bych to nechtěl."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Česká pošta zruší 669 pracovních míst, chce ušetřit půl miliardy ročně

Česká pošta zruší od letošního května 669 pracovních míst, zejména manažerských a úřednických. Státní podnik si od toho slibuje úsporu 500 milionů korun ročně. Restrukturalizace administrativních pozic a rušení jejich agend je podle vedení pošty dalším krokem k optimalizaci nákladů. Dnes o tom informoval mluvčí pošty Matyáš Vitík. Česká pošta zaměstnává celkem 27 000 pracovníků.

Rušení míst se týká úřednické, administrativní, centrálně řízené části firmy. "Pošťáků, tedy modrých límečku, se tak propouštění netýká. Lidi do provozu naopak nabíráme," uvedl generální ředitel pošty Roman Knap.

V posledních letech pošta hospodaří se ztrátou. Za rok 2021 počítá se ztrátou okolo 800 milionů Kč, což je však zhruba o půl miliardy korun nižší propad než v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při náletech v Jemenu podle nevládní organizace zahynulo přes 60 lidí

Při náletech v Jemenu v pátek přišlo život více než 60 dospělých a tři děti. S odkazem na humanitární organizaci Save the Children o tom informovala agentura Reuters. Svědci na místě předtím agentuře sdělili, že několik lidí, včetně afrických migrantů, přišlo o život při náletu v provincii Saada. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) mezitím informoval, že si nálet na věznici, kterou kontrolují šíitští povstalci, vyžádal sto mrtvých nebo zraněných. V kolika případech šlo o oběti na životech, není ale z prohlášení jasné.

Koalice vedená Saúdskou Arábií v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům začátkem tohoto týdne po útocích na Spojené arabské emiráty. Při jednom z náletů bylo podle agentury Reuters zasaženo záchytné centrum v severojemenské provincii Saada. Zatím však není jasné, kolik lidí přišlo o život. Podle Reuters jsou mezi oběťmi i afričtí migranti. Záchranáři vytahovali těla z trosek ještě kolem poledne místního času.

Organizace Save the Children uvedla, že si nálety v Jemenu vyžádaly životy více než 60 dospělých a tří dětí. Další podrobnosti nesdělila. MVČK uvedl, že 100 lidí přišlo o život, nebo bylo zraněno při náletu na věznici, kterou v provincii Saada spravují povstalci. Podle MVČK nálet provedla koalice vedená Saúdskou Arábií a lze očekávat, že se bilance obětí bude zvyšovat, jelikož záchranné práce na místě pokračují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy