Miliardář Kratina bude kandidovat do vedení FAČR. Fotbal se nikam neposouvá, říká

Jiří Škuba Jiří Škuba
27. 5. 2022 10:14
Podnikatel a zakladatel společnosti Accolade Milan Kratina oznámil boj o post místopředsedy fotbalové asociace (FAČR). Kandidovat hodlá v barvách Fevoluce na valné hromadě, která se koná 17. června v Praze.
Milan Kratina
Milan Kratina | Foto: Fevoluce

Fevoluce se snažila obsadit post 2. místopředsedy již loni, její kandidát Vladimír Šmicer ale proti Janu Richterovi neuspěl. Muž, který je mimo jiné volebním manažerem Hnutí ANO, těžil z podpory konzervativního křídla kolem Karla Poborského. Nyní sdružení nasazuje jiné silné jméno: Milana Kratinu, který s odhadovaným jměním sedmi miliard korun patří do žebříčku padesáti nejbohatších Čechů.  

"Bohatství nerovná se úspěšnost ve fotbale. Jdu jinou cestou, věnujeme se systémové přeměně fotbalu. Nemám touhu koupit si klub a ukazovat, že je nejlepší, ale rád bych udělal z fotbalu něco pozitivního, což se o něm historicky říct nedá," říká.

Kdo je Milan Kratina? V roce 2011 spoluzakládal firmu Accolade, zaměřující se na investice, přípravu a pronájem prostorů z oblasti e-commerce, zpracovatelského průmyslu a logistiky. Skupina nyní patří mezi významné hráče na trhu moderní infrastruktury v Evropě. Za fotbalovou Fevolucí stojí Kratina už delší dobu, nyní se rozhodl angažovat se v českém fotbale osobně.

"Systém fotbalových voleb je takový, že struktury, které ho ovládaly dřív a byly reprezentovány Romanem Berbrem (někdejším místopředsedou), byly dobře instrumentálně postavené. Měly ohromnou podporu mezi bývalými rozhodčími na okresech a krajích, fungoval letitý vztah ke klubům, které hrají divize a ČFL. I kdybyste do čela svazu instalovali papeže Františka nebo Dalajlámu, nemohli by mít vliv. Ani profikluby neměly šanci na tom něco změnit, i když se o to například Sparta nějaký čas snažila," vysvětluje Kratina.

Do kontaktu s  Fevolucí se dostal přes Jakuba Koháka, který ho na vznikající hnutí upozornil. "Potkal jsem se s Tondou Barákem a Ondřejem Lípou. Dotazy směrovaly k tomu, proč to chtějí změnit, když tam seděli, což jsme si vyjasnili. Idea byla změnit okresy, kraje a dostat do fotbalu nové lidi. Ty, kteří dělají sport a ne politiku," popisuje podnikatel.

Do loňské volební valné hromady se Fevoluci podařilo získat 39 hlasů. Zatímco společně s táborem Petra Fouska se podařilo porazit křídlo kolem Karla Poborského, provolit Vladimíra Šmicra na post místopředsedy se v české komoře nezdařilo. 

"Věděli jsme, že Vláďa Šmicer na 99 procent prohraje. Letos je situace odlišná, na valnou hromadu pojede velká řada týmů, které neměly možnost volit deset a více let, některé nevolily nikdy. Například z 48 divizních klubů se valné hromady účastní jen jednadvacet a dřív vznikaly seznamy klubů, které se voleb účastnily," dodává.

Kromě kandidatury na mimořádné valné hromadě Fevoluce plánuje navrhnout řadu bodů, které mají zefektivnit funkci fotbalové asociace a urychlit změny, které si nové vedení v čele s Petrem Fouskem vytyčilo. "O loňského června se z programu nepodařilo prosadit vůbec nic. Zklamání je na naší straně, ale i na straně moravských delegátů. Fotbal se nikam neposouvá," kritizuje Kratina. "Spousta procesů na FAČR mi připomíná pohádku o tom, jak vodník Kebule vařil mlhu. Vždycky se objeví téma, ale následně zmizí v mlze a nic se nestane."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Z MŠMT odchází náměstek Štábl, který pracoval s obviněným z kauzy Dozimetr

Na ministerstvu školství dnes končí náměstek pro IT a veřejné zakázky Milan Štábl, který spolupracoval s jedním z obviněných v kauze pražského dopravního podniku. Na rezignaci se dohodl s ministrem Vladimírem Balašem (STAN). Ve vedení sekce IT a veřejné zakázky náměstka dočasně nahradí ředitel odboru informatiky a statistiky na ministerstvu Václav Jelen.

Štábl zatím dál povede organizaci Cermat, která připravuje maturitní a přijímací zkoušky. Jejím vedením ho pověřil bývalý ministr Petr Gazdík (STAN) poté, co odvolal ředitelku Cermatu Michaelu Kleňhovou. V čele organizace by Štábl měl zůstat do výběru jejího nového ředitele, informovalo ministerstvo na svém webu.

To, že ve spolupráci s náměstkem Štáblem nebude chtít pokračovat, naznačil Balaš už při svém nástupu do funkce na přelomu června a července. Na jaře Štábl na ministerstvo přivedl jako poradce Luďka Šteffela, který je jedním z obviněných v kauze Dozimetr. Právě kvůli kontaktům s jiným obviněným ze stejné kauzy rezignoval na konci června i Balašův předchůdce Gazdík.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Putin a Si Ťin-pching se zúčastní summitu G20 na Bali, uvedl indonéský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se hodlají zúčastnit podzimního summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Agentuře Bloomberg to řekl indonéský prezident Joko Widodo. Mnohé západní země v čele se Spojenými státy usilují o to, aby Indonésie, která letos skupině předsedá, Rusko ze zasedání vyloučila kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

"Si Ťin-pching přijede. Prezident Putin mi také řekl, že přijede," uvedl Widodo. Je to poprvé, co vůdce čtvrté nejlidnatější země světa potvrdil, že se oba plánují na listopadovém summitu objevit. Účast čínského i ruského prezidenta na setkání, které se má konat 15. a 16. listopadu, později potvrdil agentuře Reuters i Andi Widjajanto, bývalý tajemník vlády a neoficiální poradce prezidenta Widoda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy