Malík a spol. pod palbou za finanční kauzy. Průser se stal, to víme, přiznal předseda

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
3. 6. 2021 14:42
Hodně emocí vzbudily na volební valné hromadě závěry revizní komise, které prezentoval její předseda Zdeněk Šimek. Ten vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) vytkl pochybení v případě kauzy dezinfekce nebo nákupu sportovních pomůcek.
Martin Malík
Martin Malík | Foto: Milan Kammermayer

Podle zjištění komise zůstávají problémem dceřiné společnosti, kde je nejasné využívání finančních prostředků. Šlo především o odhalené podivnosti při zajištění dezinfekce a nákupu sportovních materiálů. 

Ve zprávě komise se konstatuje: "Z iniciativy bývalého předsedy za Čechy Romana Berbra vznikl projekt desinfekce vnitřních prostor areálů sportovních center mládeže. Asociace uzavřela smlouvu o dílo v červnu 2020 s firmou Tymich, dokumenty připravoval právník spolku Jan Lego, podepsali je Martin Malík a Roman Berbr. Podklady pro určení rozsahu desinfikovaných ploch připravovali Martin Drobný a Jan Hořejší. Cena byla sjednána na 9 890 000 korun včetně DPH."

Komise podle Šimka provedla propočty reálnosti rozsahu prací, přičemž dospěla k názoru, že prostorová výměra není reálná a cena je mnohonárodně nadhodnocená.

Dalším pochybením podle něj bylo, že zhotovitel fakturoval i za neuskutečněná plnění, fakturace obsahovaly nepravdivé údaje, v rozporu se smlouvou a realitou bylo fakturováno o 5 384 551 korun více.

"Šokující je i skutečnost, že faktury byly schvalovány pouze dvěma odpovědnými pracovníky: finančním ředitelem Liborem Kabelkou a předsedou Martinem Malíkem. Z uvedeného je zřejmé, že bylo postupováno proti předpisům FAČR, neodpovědně nelze vyloučit ani záměr vyvést prostředky z asociace," dodal Šimek.

Případ dezinfekce nebyl jediným, kde podle nálezu byly ohroženy finanční prostředky FAČR. "Byla zahájena kontrola nákupu sportovních pomůcek ve výši 1 950 000 od firmy Věra Kropáčková. I zde byla zjištěna řada pochybení, byla poskytnuta záloha v rozsahu celého plnění dříve, než byla vystavena objednávka, a nebyla uvedena její specifikace ani termín," stojí ve zprávě.

Šimek upozornil rovněž na zbytečné právní služby, loni na ně bylo vynaloženo 13,5 milionu korun. "Máme ve stavu čtyři plně kvalifikované právníky, byť jedna právnička je na mateřské dovolené. Dále se objevuje množství nejasností a různých výkladů v asociačních předpisech. Vydali jsme k tomu zprávu, výkonný výbor naše závěry a doporučení nepřijal," konstatoval.

A ve výtkách směrem k vedení asociace pokračoval. "Komise už opakovaně upozorňovala na potřebu systémových změn. Doporučili jsme  přehodnotit fungování dceřiných společností včetně personálních opatření, přehodnotit služby advokátních kanceláří, zřídit legislativní radu, jak dříve fungovala," řekl Šimek. 

Rovněž komisi vadilo, že nebyla přijata opatření a vyvozena osobní odpovědnost. "Přitom policejní šetření odhaluje trestní odpovědnost některých lidí," upozornil Šimek. 
 
Ani při dalších kontrolách nedostala od příslušných oddělení podklady, přičemž stanovy ukládají, že každý člen či zaměstnanec je má poskytovat.

"Nebyla ze strany odpovědných lidí spolupráce, to považujeme za závažný nedostatek," prohlásil Šimek. "Je mi smutno, když se tak chovají zaměstnanci asociace či dokonce volení zástupci. Naprosto selhala vnitřní kontrola aparátu FAČR," dodal.

Předseda Martin Malík v následně diskuzi s delegáty čelil výzvám k rezignaci. "Průser se stal, to víme všichni. Nikdo nic nebagatelizoval. Nikdo nic neschovával pod koberec. Důkazem toho je, že ty prostředky jsou vrácené," prohlásil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy