Malík a spol. pod palbou za finanční kauzy. Průser se stal, to víme, přiznal předseda

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
3. 6. 2021 14:42
Hodně emocí vzbudily na volební valné hromadě závěry revizní komise, které prezentoval její předseda Zdeněk Šimek. Ten vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) vytkl pochybení v případě kauzy dezinfekce nebo nákupu sportovních pomůcek.
Martin Malík
Martin Malík | Foto: Milan Kammermayer

Podle zjištění komise zůstávají problémem dceřiné společnosti, kde je nejasné využívání finančních prostředků. Šlo především o odhalené podivnosti při zajištění dezinfekce a nákupu sportovních materiálů. 

Ve zprávě komise se konstatuje: "Z iniciativy bývalého předsedy za Čechy Romana Berbra vznikl projekt desinfekce vnitřních prostor areálů sportovních center mládeže. Asociace uzavřela smlouvu o dílo v červnu 2020 s firmou Tymich, dokumenty připravoval právník spolku Jan Lego, podepsali je Martin Malík a Roman Berbr. Podklady pro určení rozsahu desinfikovaných ploch připravovali Martin Drobný a Jan Hořejší. Cena byla sjednána na 9 890 000 korun včetně DPH."

Komise podle Šimka provedla propočty reálnosti rozsahu prací, přičemž dospěla k názoru, že prostorová výměra není reálná a cena je mnohonárodně nadhodnocená.

Dalším pochybením podle něj bylo, že zhotovitel fakturoval i za neuskutečněná plnění, fakturace obsahovaly nepravdivé údaje, v rozporu se smlouvou a realitou bylo fakturováno o 5 384 551 korun více.

"Šokující je i skutečnost, že faktury byly schvalovány pouze dvěma odpovědnými pracovníky: finančním ředitelem Liborem Kabelkou a předsedou Martinem Malíkem. Z uvedeného je zřejmé, že bylo postupováno proti předpisům FAČR, neodpovědně nelze vyloučit ani záměr vyvést prostředky z asociace," dodal Šimek.

Případ dezinfekce nebyl jediným, kde podle nálezu byly ohroženy finanční prostředky FAČR. "Byla zahájena kontrola nákupu sportovních pomůcek ve výši 1 950 000 od firmy Věra Kropáčková. I zde byla zjištěna řada pochybení, byla poskytnuta záloha v rozsahu celého plnění dříve, než byla vystavena objednávka, a nebyla uvedena její specifikace ani termín," stojí ve zprávě.

Šimek upozornil rovněž na zbytečné právní služby, loni na ně bylo vynaloženo 13,5 milionu korun. "Máme ve stavu čtyři plně kvalifikované právníky, byť jedna právnička je na mateřské dovolené. Dále se objevuje množství nejasností a různých výkladů v asociačních předpisech. Vydali jsme k tomu zprávu, výkonný výbor naše závěry a doporučení nepřijal," konstatoval.

A ve výtkách směrem k vedení asociace pokračoval. "Komise už opakovaně upozorňovala na potřebu systémových změn. Doporučili jsme  přehodnotit fungování dceřiných společností včetně personálních opatření, přehodnotit služby advokátních kanceláří, zřídit legislativní radu, jak dříve fungovala," řekl Šimek. 

Rovněž komisi vadilo, že nebyla přijata opatření a vyvozena osobní odpovědnost. "Přitom policejní šetření odhaluje trestní odpovědnost některých lidí," upozornil Šimek. 
 
Ani při dalších kontrolách nedostala od příslušných oddělení podklady, přičemž stanovy ukládají, že každý člen či zaměstnanec je má poskytovat.

"Nebyla ze strany odpovědných lidí spolupráce, to považujeme za závažný nedostatek," prohlásil Šimek. "Je mi smutno, když se tak chovají zaměstnanci asociace či dokonce volení zástupci. Naprosto selhala vnitřní kontrola aparátu FAČR," dodal.

Předseda Martin Malík v následně diskuzi s delegáty čelil výzvám k rezignaci. "Průser se stal, to víme všichni. Nikdo nic nebagatelizoval. Nikdo nic neschovával pod koberec. Důkazem toho je, že ty prostředky jsou vrácené," prohlásil.

 

Právě se děje

Další zprávy