Do Lužánek míří hvězdy i davy fanoušků. Loučí se Švancara

Obnova stadionu Za Lužánkami finišuje, Švancara má vyprodáno
Takto to vypadalo, když jsme Lužánky navštívili naposledy. Práce na obnovu stadionu začaly v únoru.
A takto to na stejném místě vypadá nyní.
Betonové tribuny byly zpevněny, zábradlí dostala nový nátěr...
...a na ploše vyrostl nový trávník.
Foto: Lukáš Caha
Lukáš Caha Lukáš Caha
27. 6. 2015 7:30
Již dnes se tribuny brněnského fotbalového stadionu Za Lužánkami zaplní tisícovkami fanoušků. Čtrnáct let symbol českého fotbalu chátral, nyní se na něm rozloučí s bohatou kariérou Petr Švancara.

Brno – Již dnes se tribuny brněnského fotbalového stadionu Za Lužánkami zaplní tisícovkami fanoušků. Čtrnáct let symbol českého fotbalu chátral, nyní se na něm rozloučí s bohatou kariérou Petr Švancara.

„Už to není jen Petr Švancara a jeho rozlučka. Z větší části to je o tom stadionu,“ přiznal hrdě sám hráč na páteční tiskové konferenci v brněnském pivovaru. Té se zúčastnili i jeho kolegové Luděk Zelenka, Jiří Štajner či hokejisté Jakub Voráček, Ondřej Pavelec a Radek Smoleňák.

I tato jména vstoupí v 15:30 hodin na zelený pažit Lužánek. „Je to super počin. Když jsem viděl stadion v době, kdy byl zarostlý, tak jsem nevěřil tomu, že si tu koncem června zahrajeme,“ obdivoval práce Smoleňák, který se postaví do branky.

„Jsme rádi, že jsme tady. Je to pro dobrou věc a pro dobrého člověka, pro Švanciho. Věřím, že to bude suprový zážitek,“ dodal Voráček, hokejový útočník Philadelphie.

Kapitán české reprezentace přijel spolu se Smoleňákem do Brna již v pátek dopoledne, aby si prohlédli stadion. „Kluci až tady zjistili, že se fotbal hraje v kopačkách,“ směje se Švancara. „Tak jsme jim zašli nějaké koupit. Vybrali si ty nejnovější, takže budou svítit všemi barvami.“

Přijede i nemocný Čišovský

A na koho se fanoušci mohou dále těšit? Účast potvrdili mimo jiné herci Vojtěch Dyk, Tomáš Matonoha, Václav Svoboda, otazník visí nad Ondřejem Vetchým. Fotbalisty bude reprezentovat kromě třech zmiňovaných i Pavel Horváth, Milan Pacanda, hráči Zbrojovky a další. Hokejisty pak právě Voráček, Pavelec, Smoleňák, ale také Radim Bičánek a někteří hráči Komety Brno.

„Překvapením je, že přijede i Marián Čišovský,“ prozradil Švancara jméno plzeňského fotbalisty, jenž bojuje s těžkou nemocí. Do zápasu sice nebude moci zasáhnout, ale bude mít své čestné místo na střídačce a o přestávce mu bude předán šek. „Jsme součástí jeho příběhu.“

Exhibici bude přihlížet třiadvacet tisíc fanoušků, kteří si koupili lístek za pouhých 99,- Kč, a na dvě tisícovky VIP hostů. „Mrzí mě, že jsme nevyužili montovaných tribun. Přesto, že jsme vstupenky nenabízeli přes internet a jen na jednom místě, vyprodali jsme je za pouhých sedm pracovních dnů. Prodali bychom jich i padesát tisíc,“ myslí si Švancara.

Náklady? Přes milion

Vše by se však nemohlo uskutečnit bez desítek dobrovolníků, kteří stadion od konce února zvelebovali. „Ti lidé se nedívali na čas ani na peníze a šli nám pomoct,“ děkuje. „Náklady na obnovu jsme nepočítali, ale bylo by to jistě přes milion korun.“

Bývalý hráč Zbrojovky, Příbrami, Viktorie Žižkov a dalších klubů doufá, že stadion najde své využití i po sobotním zápase. „Nabízí se tu například lednový zápas hokejové Komety pod širým nebem. Příští týden by si tu měli zahrát proti sobě i fanoušci.“

Co s Lužánkami bude doopravdy, však zatím nikdo neví. Zbrojovka se na něj pravděpodobně již nikdy nevrátí. „Byl jsem dopoledne u primátora. Můžu prozradit, že nový stadion je hodně blízko,“ řekl na závěr Švancara.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy