Do boje proti vuvuzelám vytáhli už také v Anglii

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
21. 7. 2010 8:20
Trubky už zakázal Arsenal, Tottenham a další
Vuvuzelaaa!
Vuvuzelaaa! | Foto: Reuters

Praha - Stejně jako jako v české lize, tak i v Anglii, přichází před startem tamní fotbalové sezony na přetřes téma používání vuvuzel během zápasů.

Zatímco však při tuzemských návštěvách okolo čtyř pěti tisícovek diváků by se zřejmě nic zásadního nedělo, v Premier League by i desetina troubicích fanoušků z vyprodaného stadionu mohla pověstnou ostrovní atmosféru notně pokazit.

Jako první přistoupil k zákazu trubek Tottenham. Podle londýnského klubu ohrožuje jejich přítomnost bezpečnost na stadionu. "Jsme znepokojeni tím, že přítomnost těchto nástrojů může nepřiměřeně zvýšit bezpečnostní riziko a může negativně ovlivnit to, aby všichni diváci slyšeli nouzová hlášení," stojí v prohlášení klubu.

"Jsme velmi hrdí na fantastickou atmosféru, kterou naši příznivci vytvářejí na White Hart Lane přirozeně," dodávají.

Čtěte také:
S vuvuzelou na fotbal? Na Spartě či Slavii řekli NE
Gerrard zůstává v Liverpoolu. A vítá příchod Colea

K Tottenhamu se už přidaly i další dva celky z hlavního města - Arsenal a West Ham, a také Birmingham.

"V souvislosti s debatou, která po šampionátu rozhořela, rozhodli jsme se zakázat používání trubek na Emirates Stadium. K tomuto kroku jsme přistoupili, protože nejdůležitější pro nás je bezpečnost a radost fanoušků," zní z Arsenalu.

"Náš řád zakazuje hudební soubory. Vuvuzely jsou stejně hlasité a řadě fanoušků se nelíbí. Navíc by mohly být zneužity i jako zbraň," přidávají se Kladiváři.

V Anglii už zákaz trubek jednu významnou sportovní událost postihnul. Před letošním tenisovým Wimbledonem upozornili organizátoři návštěvníky, že mohou mít při sobě prakticky všechno, trubky však rozhodně ne.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 58 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy