Křetínský musí promluvit. Předvolala si ho disciplinárka

Sport Sport
27. 11. 2012 18:00
Na dnešním jednání disciplinární komise se opřel majitel Plzně Tomáš Paclík do šéfa Sparty Daniela Křetínského
Daniel Křetínský ve fotbalové kauze od října mlčí. Promluví před disciplinárkou?
Daniel Křetínský ve fotbalové kauze od října mlčí. Promluví před disciplinárkou? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - I majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský bude muset předstoupit před disciplinární komisi FAČR.

O předvolání iniciátora vyšetřování současné korupční kauzy ve fotbale rozhodla komise na úterním jednání, kde vyslechla majitele Viktorie Plzeň Tomáše Paclíka a sportovního ředitele Baumitu Jablonce Petra Flodrmana.

Právě jarní zápas mezi těmito kluby měl být dle rozhodčího Tomáše Adámka ovlivněn ve prospěch Plzně za úplatek 200 000 korun, které sudímu měl předat Martin Svoboda.

Ten ani na druhý pokus před disciplinárku nedorazil a komisi v úterý raději zaslal jen vysvětlovací dopis.

Křetínský by měl před Jiřího Goldu a další členy disciplinární komise předstoupit na následujícím zasedání DK FAČR 6. prosince, kdy ale Sparta hraje zápas Evropské ligy v Bilbau. Pravděpodobnější tedy je, že své jednání bude vysvětlovat až na dalším zasedání DK 11. prosince.

Pokud by před komisi nedorazil vůbec, hrozí mu peněžitý postih, neboť na rozdíl od Svobody je členem FAČR.

Svoboda a Paclík uplácení popírají

Jak Paclík, tak Svoboda každopádně jakékoliv korupční jednání znovu popřeli.

Svoboda, přezdívaný v zákulisí "Chřestýš", se od korupce distancoval ve svém dopise, kde zároveň oznámil, že se na jednání disciplinárky nedostavil z osobních důvodů, neboť medializace kauzy se podle něj dotýká jeho soukromí i rodiny.

"Pan Svoboda v dopise potvrdil, že se před utkáním s rozhodčími sešel, ale ke korupčnímu jednání nedošlo. Ale stejně by bylo optimální, kdyby přišel a všechno znovu osvětlil," řekl po zasedání disciplinární komise její šéf Jiří Golda.

Jakékoliv ovlivňování sudích popírá stejně vehementně také Paclík, jenž v úterý do sídla FAČR dorazil osobně."S panem Svobodou se vůbec neznám," prohlásil před novináři.

Paclík: Křetínský není žádný Mirek Dušín

V roli pasivního přihlížejícího (a poškozeného) se měl po jarním utkání s Plzní cítit Jablonec, ovšem Flodrman, který dnes také před disciplinárku předstoupil, žádné poškození necítí.

"V utkání (které Jablonec prohrál 0:2) jsme inkasovali regulérní branky," prohlásil Flodrman. "Je s podivem, že se po takové době něco takového rozpoutalo. Doufal jsem, že těmhle věcem už je konec."

Případ údajně zmanipulovaného zápasu podle majitele Plzně Paclíka zapadá do kontextu tzv. Křetínského tašky, v níž údajně měly být materiály dokazující korupční praktiky v českém fotbale.

"Důkazy nemám, ale jsem přesvědčen, že za celou kauzou stojí Daniel Křetínský, který rozjel divadlo a všem novinářům na něj rozdal lístky."

"Pan Božský by měl konečně přístát na zemi, vystoupit z tryskáče a zpohlavkovat ty blby, co tohle řídí. Měl by to vzít do vlastních rukou. Jestli to neudělá, tak by se taky mohlo stát, že veřejnost přestane věřit krásné pohádce o brýlatém Mirku Dušínovi, který se díky svým schopnostem a vzdělání stal v třiceti letech miliardářem," narazil Paclík na to, že od předání osudné tašky před deseti týdny  Křetínský na veřejnosti vůbec nepromluvil.

Bylo v Křetínského tašce vůbec něco?

Kabelu s údajnými důkazy o korupci v českém fotbale přitom předal šéf Letenských předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi již před dvěma měsíci po sporně odřízeném utkání Plzeň - Sparta.

Její obsah ovšem zůstává zastřen tajemstvím, přičemž podle policie, která celou kauzu rovněž vyšetřuje, v tašce žádné důkazy nebyly.

Je samozřejmě otázkou, zdali nějaké nové skutečnosti na světlo vyjdou při případném vystoupení Křetínského před disciplinární komisí.

"Požádáme pana Křetinského, aby nám řekl o závažných okolnostech a pomohl nám kauzu posunout dopředu. Předpokládáme, že i on má eminentní zájem pomoci objasnit případné nepravosti, týkající se nejvyšší soutěže," uvedl Golda.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy