Diego Costa na pranýři. Rodí se kultovní zloduch Premier League

Aleš Vávra Aleš Vávra
21. 9. 2015 13:20
Diego Costa, nejskloňovanější jméno anglického fotbalu. Španělský útočník londýnské Chelsea proti Arsenalu řádil, ovšem v negativním slova smyslu. Skončí už doba hájení?
Diego Costa v utkání proti Arsenalu. Jako filmový záporák ostatně i vypadá.
Diego Costa v utkání proti Arsenalu. Jako filmový záporák ostatně i vypadá. | Foto: Reuters

Praha - Anglický fotbal žije po víkendovém šestém kole Premier League jedinou věcí. Kolem dokola se probírá sobotní londýnský šlágr mezi Chelsea a Arsenalem, jehož hlavní postavou, ovšem míněno v čistě negativním slova smyslu, byl útočník Blues Diego Costa.

Španělský forvard zařídil už v prvním poločase svými provokacemi červenou kartu pro stopera Gunners Gabriela a na ostrovech se pozastavují nad jeho chováním, které překračuje pomyslnou hranici fair play možná až příliš často.

Podle autora BBC Phila McNultyho se z Diega Costy už po roce působení na britských ostrovech stává kultovní postava Premier League. Kultovní záporák, řečeno filmovou terminologií.

"Costa je už od svého příchodu v létě 2014 jedním z hráčů, kteří rozdělují Premier League. Ještě ale nikdy nebyly názory na něj tak vyhrocené jako po sobotním zápase Chelsea s Arsenalem," uvedl McNulty.

Když nejsou góly, přijde snaha oslabit soupeře

Podle Nultyho je šestadvacetiletý rodák z Brazílie naprosto originálním typem útočníka. Zatímco na začátku loňské sezony táhl Chelsea svými brankami, když jich nasázel osm v šesti úvodních utkáních, letos je jeho střelecká forma na bodu mrazu. Chelsea se topí ve druhé polovině tabulky a Costa se trefil jedinkrát.

Přesto je pro manažera Josého Mourinha jednoznačnou první volbou, a po utkání s Arsenalem dokonce portugalský kouč označil Costu za muže zápasu.

"Mourinho veřejně oceňuje Costu a označuje ho za klíčového muže týmu, přestože jeho svěřenec ohýbá pravidla, jak se mu zachce, a velmi často je také zneklidňujícím způsobem překračuje," dodal odborník na anglický fotbal.

Manýry z brazilského chudinského betonu

Diego Costa si svůj herní styl přenesl na nejvěhlasnější evropské stadiony z brazilských slumů. Nevyrůstal v žádné fotbalové akademii, do svých šestnácti hrál fotbal na betonu ulic brazilského města Lagarto. Nadávky, strkanice, záludná hra i rvačky, to byl jeho denní chleba.

S přesunem do kultivovanější části světového spektra se ovšem mozek útočného bijce nevyvinul správným směrem. Costa zůstal tím chlapcem, který na brazilském plácku nešel pro ránu daleko. V Atléticu Madrid proslul tím, že své plivance roztíral po protihráčích. A v Chelsea dává na odiv další zajímavé dovednosti.

V lednu v utkání proti Liverpoolu nenápadně dupl ležícímu soupeři Emre Canovi na nohu. A to samé si od něj slízl i Martin Škrtel. O dva měsíce později v utkání Ligy mistrů proti PSG srazil rukama zezadu Marquinhose a málem se popral s Cabayem. Incidentů v obou utkáních si rozhodčí nevšimli, stejně jako sudí Mike Dean v sobotu na Stamford Bridge. Diego Costa zápasy vždy dohrál.

Doba Costova hájení zřejmě končí

Odborníci se však shodují, že doba hájení španělského "sígra" právě končí. Po extempore proti Arsenalu už pohár trpělivosti přetekl a rozhodčí po Costovi půjdou.

Zajímavé pojednání ve svém sloupku pro Daily Mail napsal na adresu nejnenáviděnějšího hráče současné Anglie někdejší obránce Arsenalu Martin Keown.

Muž, který byl rovněž kontroverzní a který často provokoval a zapojoval se do potyček, si všiml zajímavého úkazu. Zatímco kdysi totiž jasně platilo, že podobným způsobem si zjednává respekt spíše obránce vůči útočníkovi, Diego Costa tuto zavedenou fotbalovou rutinu absolutně převrací.

"S ním je to úplně opačně. Vráží do obránce, provokuje, pak si počká na reakci soupeře, která přijde o pár minut později. Hned padá, mává imaginárními kartami a snaží se dostat někoho jiného do problémů," trefně poznamenal Keown.

Keown má Costu na vrcholu seznamu

Devětačtyřicetiletý Keown, který odehrál za Arsenal přes 300 ligových utkání, vyjádřil velké, ale nesplnitelné přání zahrát si proti Costovi. "Jednou za čas si hrozně přeji, aby se současný hráč přenesl v čase do mé éry a já si proti němu mohl zahrát. Diego Costa je na absolutním vrcholu mého seznamu. Byl jsem trochu šílený a jsem si jistý, že to on je také. Strašně rád bych se mu postavil a ukázal mu, že mě tedy nevystraší," poznamenal Keown.

Podle Keowna, který byl v dresu Arsenalu sedmkrát vyloučen, nemá Costa důvod měnit svůj styl hry, když za něj nedostává červené karty a je po zápasech poplácáván po ramenou svým koučem i spoluhráči.

"On to dělá chytře, nedělá ty věci, za které se obvykle jasná červená uděluje. Místo pěstí dává lehké facky. Místo loktů raději používá dlaně. A vytáčí soupeře svými jedovatými slovy."

Keown přiznal, že i on si užíval fyzické hry, často fauloval a pošťuchoval, ale nikdy se prý aktivně nesnažil, aby byl soupeř vyloučen. "Snažil jsem se být silnější než on a dát mu pocítit jeho vlastní medicínu. Držel jsem se určité hranice, a ať se stalo cokoli, snažil jsem se zůstat na hřišti. A tak se dá porazit Costa. Užívejte si to, mějte z toho radost," dal Keown radu Gabrielovi a dalším hráčům, kteří se v budoucnu nechají vyprovokovat.

Je toho víc, co Costa za sezonu a kousek v roli provokatéra v Chelsea stihl. Stejnému Colemanovi se vysmíval zkraje minulé Premier League kvůli jeho vlastnímu gólu a dostal se do potyčky s gólmanem Timem Howardem.

Více na http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-zahranici-anglie/247240/seriovy-delikvent-costa-co-uz-proslo-nenavidene-hvezde-chelsea.html?utm_source=isport.cz&utm_medium=copy
 

Právě se děje

Další zprávy