Leverkusen oplatil Monaku porážku 2:3, penaltový rozstřel zvládl i díky Schickovi

23. 2. 2023 21:04
Leverkusen vyhrál v Monaku 3:2, vrátil soupeři domácí porážku 2:3 a díky penaltovému rozstřelu nakonec postoupil do osmifinále Evropské ligy. V základní sestavě hostů nastoupil Adam Hložek, kterého v 70. minutě vystřídal další český útočník Patrik Schick. Právě on byl také jedním z úspěšných exekutorů pokutového kopu.
Adam Hložek se raduje spolu se spoluhráči z Leverkusenu
Adam Hložek se raduje spolu se spoluhráči z Leverkusenu | Foto: Reuters

Leverkusen začal v Monaku lépe a ve 13. minutě ho poslal do vedení Wirtz po zaváhání německého brankáře Nübela. Chvíli nato vyrovnal kapitán Ben Yedder z penalty. V 19. minutě hostům vrátil náskok Palacios přesnou střelou po akci Hložka. Ten poté tvrdou ranou protáhnul Nübela.

Bayeru vyšel i vstup do druhé půle a jeho třetí gól vstřelil v 58. minutě Adli hlavou po Wirtzově centru. Vzápětí Ben Yedder napálil břevno a v 84. minutě střídající Embolo odvrátil vyřazení Monaka v základní hrací době.

V prodloužení diváci neviděli větší šanci s výjimkou hlavičky domácího náhradníka Vollanda, kterou zneškodnil brankář Hradecky. Při penaltách uspělo všech pět exekutorů Leverkusenu včetně Schicka, zatímco monacký Matazo napálil břevno.

Manchester United v domácí odvetě šlágru 2. kola porazil Barcelonu po obratu 2:1 a Katalánce vyřadil. První zápas na Camp Nou skončil 2:2.

Domácí odstartovali proti Barceloně velkou šancí Fernandese, kterou zlikvidoval brankář Ter Stegen. Portugalský záložník pak v šestnáctce fauloval Baldeho a v 18. minutě Lewandowski se štěstím proměnil pokutový kop.

"Rudí ďáblové" ale po změně stran skóre otočili. Ve 47. minutě vyrovnal Fred a necelou čtvrthodinu před koncem rozhodl další Brazilec, střídající Antony. Lídři španělské ligy prohráli po 18 soutěžních utkáních, naopak United protáhli šňůru bez porážky na devět duelů.

Fotbalisté Juventusu zvítězili v Nantes 3:0 díky hattricku Ángela Di Maríi a postoupili do osmifinále Evropské ligy. Úvodní zápas v Turíně skončil remízou 1:1. Hostům v Nantes od začátku všechno vycházelo. V páté minutě otevřel skóre výstavní střelou Di María a argentinský mistr světa za čtvrt hodiny zvýšil z pokutového kopu, před nímž byl vyloučen domácí Pallois za ruku v šestnáctce. Pětatřicetiletý křídelník Di María v 78. minutě zkompletoval hattrick hlavičkou.

Sporting Lisabon po domácí remíze 1:1 s Midtjyllandem zvítězil v Dánsku jasně 4:0. V první půli se trefil kapitán Coates, po změně stran zaznamenal dva góly Goncalves a Gartenmann si vstřelil vlastní branku. Midtjylland hrál od 38. minuty bez vyloučeného Paulinha.

Seville na stadionu PSV Eindhoven vzhledem k domácímu vítězství 3:0 stačila k postupu i porážka 0:2. Domácí poslal do vedení v 77. minutě bývalý sevillský útočník De Jong, v nastavení kapitána napodobil náhradník Silva, ale víc už nizozemský tým nestihnul.

Odvetná utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Nantes - Juventus Turín 0:3 (0:2)

Branky: 5., 20. z pen. a 78. Di María. ČK: 18. Pallois (Nantes). První zápas: 1:1, postoupil Juventus.

Midtjylland - Sporting Lisabon 0:4 (0:1)

Branky: 50. a 77. Goncalves, 21. Coates, 85. vlastní Gartenmann. ČK: 38. Paulinho (Midtjylland). První zápas: 1:1, postoupil Sporting.

PSV Eindhoven - FC Sevilla 2:0 (0:0)

Branky: 77. De Jong, 90.+5 Silva. První zápas: 0:3, postoupila Sevilla.

AS Monako - Bayer Leverkusen 2:3 (1:2), na penalty 3:5

Branky: 19. Ben Yedder z pen., 84. Embolo - 13. Wirtz, 21. Palacios, 58. Adli. První zápas: 3:2, postupuje Leverkusen.

Manchester United - FC Barcelona 2:1 (0:1)

Branky: 47. Fred, 73. Antony - 18. Lewandowski z pen. První zápas: 2:2, postoupil Manchester.

Union Berlín - Ajax Amsterodam 3:1 (2:0)

Branky: 20. Knoche z pen., 44. Juranovič, 50. Doekhi - 47. Kudus. ČK: 90.+7 Álvarez (Ajax). První zápas: 0:0, postoupil Union.

AS Řím - Salcburk 2:0 (2:0)

Branky: 33. Belotti, 40. Dybala. První zápas: 0:1, postoupil Řím.